Art’cykling – festiwal ze śmietną sztuką – III edycja

Czas wolny najbardziej lubisz spędzać w sposób kreatywny i nieszablonowy, a dobro środowiska naturalnego nie jest Ci obojętne? Przyjdź w dniach 4-10 września do Centrum Artystycznego Sztukarnia na III edycję „Art’cyklingu” – festiwalu ze śmietną sztuką!

W tym roku pokażemy szerokie spektrum możliwości recyklingowego designu. Na warsztatach nauczymy zmieniać stare t-shirty i zwykłe torby w niepowtarzalne egzemplarze za sprawą redesignu i sitodrukowych nadruków, pokażemy jak przygotować ekologiczne kosmetyki, wspólnie stworzymy  rzeźby z orgiami w rozmiarze XXL, więc gigantycznym jak na tę technikę. Zapoznamy uczestników m.in. z technikami Ebru, batiku, patchworku. Przedstawimy potencjał designerski i artystyczny materiałów nadających się do recyklingu. Mix sztuki z ekologią jest niezwykły. Łączy doznania estetyczne związane z obcowaniem ze sztuką, satysfakcję  własnoręcznego tworzenia wraz z budowaniem świadomości ekologicznej.

W sobotę zapraszamy całe rodziny i przyjaciół na gry recyklingowe, a w niedzielę do zaczarowanego świata eko-mozaiki. Oprócz warsztatów podczas festiwalu odbędą się różne nietypowe wystawy i wernisaże.

Te i wiele innych atrakcji przez cały tydzień trwania festiwalu! Szykujemy prawdziwe smaczki i niespodzianki artystyczne!

Do zobaczenia!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM – warsztaty bezpłatne

4 września 2017 (poniedziałek)

15:00 – 19:00 Warsztaty Ebru czyli tureckiej sztuki malowania na wodzie

Opis zajęć

Zapraszamy w czarodziejski świat Ebru. Na warsztacie będzie można osobiście spróbować własnych sił w tej starotureckiej, przypominającej “malowanie na wodzie” sztuce naturalnego zdobienia papieru za pomocą delikatnych rysików i farb pływających na powierzchni wody. Farby tworzą formy podobne do deseni marmuru. Misterne wzory namalowane na wodzie zachowane zostają przez przyłożenie kartki papieru do jej powierzchni, tworząc piękne, zadziwiające, niezwykle dynamiczne kształty i barwne figury.

Z przygody z Ebru zabierzesz ze sobą oryginalny obraz o wymiarach 30×50.

Prowadzenie

Anna Amil – absolwentka filologii tureckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tłumaczka. Sztuką Ebru zajmuje się od 2009 roku, podstawy techniki poznała w Turcji. Prowadzi warsztaty oraz tworzy jedwabie i papiery Ebru.

WSTĘP WOLNY


15:00 – 19:00 Sitodruk handmade i redesign

Opis zajęć

Na warsztatach stworzysz swój nadruk na t-shirt lub inną rzecz użytkową (np. torbę) z szablonu, lub z wykorzystaniem projektów z naświetlonego wcześniej sita, które mogą być dla Ciebie ciekawą inspiracją do własnej twórczości. 

Sitodruk handmade to technika w której możesz eksperymentować z kolorami, tworząc wielobarwne nadruki w stylu Pollock’a.  Farby, które używamy do druku są ekologiczne i trwałe. Nie uczulają. Rzecz można prać w temperaturze 40 stopni.

Przynieś ze sobą  t-shirt lub torbę i stwórz z nami coś niepowtarzalnego.

Prowadzenie

Anna Ludwicka – artystka grafik po Wydziale Sztuki UTH w Radomiu, specjalizacja grafika artystyczna, aneks do dyplomu z projektowania graficznego z wykorzystaniem serigrafii (sukienki, które wyszczuplają). Od kilku lat popularyzuje techniki graficzne i prowadzi warsztaty serigrafii/sitodruku. Bierze udział w konkursach i wystawach artystycznych. Laureatka wielu konkursów rysunkowych. A także matematyk po Wydziale MIM UW.

Ola Gralik — z wykształcenia marketingowiec i finansista, z wyboru serca – twórca, projektantka biżuterii, instruktorka sitodruku, pasjonatka litoterapii. Tworzy biżuterię autorską z kamieni, koralików, żyłek, sznurków, żywicy. Ukończyła szereg kursów z techniki sitodruku i tworzenia biżuterii artystycznej. Wspólnie z Anną prowadzi warsztaty sitodruku. Szczególnie lubi prace z dziećmi – bo dziecięce projekty nie znają ograniczeń i zawsze są niezwykłe.

 

 

WSTĘP WOLNY


15:00 – 19:00 Eko-kosmetyki

Opis zajęć

Na warsztatach zaprosimy Cie do pachnącego świata Eko-kosmetyków. Przedstawimy propozycje prostych kosmetyków naturalnych, które z łatwością możesz stworzyć samodzielnie w domu, wykorzystując składniki z kuchennej szafki. W przeciwieństwie do drogeryjnych produktów kosmetyki Eko nie zawierają szkodliwych substancji. Są też dużo tańsze i, co najważniejsze, bardzo skuteczne. Na podstawie wybranych przepisów dowiesz się jak inaczej wykorzystać oleje, owoce, zioła czy przyprawy, po które zazwyczaj sięgasz podczas gotowania.

Prowadzenie

Monika Skomra – studiowała Malarstwo na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Warszawie mieszka i pracuje. Wolny czas spędza blisko natury. Jeździ na rowerze, interesuje się dietoterapią i ziołolecznictwem. Od ponad roku, z wielką pasją zgłębia wiedzę o Eko-kosmetykach, wyszukuje stare przepisy i tworzy kosmetyki naturalne dla siebie i przyjaciół.

 

WSTĘP WOLNY


15:00 – 19:00 Warsztaty stolarskie

Opis zajęć

Podczas warsztatów stolarskich, pod czujnym okiem Zosi, zaprzyjaźnisz się z takimi narzędziami jak pilnik, młotek, piła. Z ich pomocą wykonasz drewniane ludziki i stworki. Następnie wymyślisz im kolorowe ubranka ze skrawków tkanin. Materiały, z których będziesz tworzyć, pochodzą z zaprzyjaźnionych  pracowni: stolarskiej i krawieckiej. Stolarz i krawcowa już ich nie wykorzystają, ale my wspólnie możemy nadać im drugie, pełne przygód życie. Pamiętaj by zabrać  ze sobą dobry humor.

Prowadzenie

Zofia Stopa – antropolożka z wykształcenia, od 10 lat prowadzi warsztaty dla dzieci polskich oraz cudzoziemskich. Kończyła kursy ceramiczne i stolarskie. Prowadziła warsztaty rękodzielnicze dla dzieci w ośrodkach dla uchodźców. Pracowała jako asystentka międzykulturowa dzieci cudzoziemskich w polskiej szkole. Prowadzi zielone szkoły w Puszczy Knyszyńskiej. Współpracuje z dziećmi uczącymi się w trybie edukacji domowej oraz dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. W ubiegłym roku wraz z przyjaciółmi budowała plac zabaw i prowadziła warsztaty dla syryjskich sierot w Jordanii.

 

WSTĘP WOLNY


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM – warsztaty płatne 35 zł/os.

5 września 2017 (wtorek)

17:30 – 19:30 – Warsztaty patchworku – szycie poduszek
materiałów

Opis zajęć

Na warsztatach patchworku zaprezentujemy Ci sposób praktycznego wykorzystania skrawków materiałów. To puzzle i szycie w jednym. Kolorowe kwadraty ułożysz w pixelowe wzory i stworzysz z nich poduszkę – graficzną, zabawną – dla siebie lub kogoś wyjątkowego, bliskiego. Po warsztatach wyjdziesz z poduszką gotową do położenia a kanapie. Za każdym razem gdy na nią spojrzysz zaaplikujesz sobie solidną dawkę  dobrego nastroju.

Prowadzenie

Ewa Pawłowska z wykształcenia radca prawny, z pasji twórczyni patchworkowych małych dzieł sztuki. Jej przygoda z patchworkiem trwa już dziesięć lat, lecz Ewa odkrywa wciąż coś nowego i uczy się nowych technik. Swoje prace prezentowała na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Czechach, we Włoszech  i Wielkiej Brytanii.


6 września 2017 (środa)

17:30 – 19:30 – Gigantyczne origami wykonacie sami … rozmiar XXL

Opis zajęć

Myślisz, że wiesz o orgiami już wszystko? Czy aby na pewno? Zapewniamy, że ten warsztat zaskoczy każdego, gdyż wykonane prace będą w rozmiarze XXL. Jako materiał wykorzystamy stare plakaty kinowe. Będzie też niespodzianka… ale to na razie tajemnica

Prowadzenie

Kamil Żurawski – artysta wiecznie z głową w chmurach. Pasjonat orgiami i mistrz w tworzeniu konstrukcji wielkoformatowych z orgiami.

 


7 września 2017 (czwartek)

17:30 – 19:30 – Warsztaty batiku

Opis zajęć

Na warsztacie pokażemy Ci jak zwykłą, białą, bawełnianą tkaninę zamienić w wielobarwne i niepowtarzalne dzieło sztuki… za sprawą techniki zdobienia zwanej batikiem. Do barwienia materiału wykorzystamy naturalne barwniki z roślin. Do wykonania fantazyjnych wzorów i ornamentów potrzebny będzie wosk.

Prosimy przynieś ze sobą, jeśli masz,  resztki niedopalonych świec, stare prześcieradło lub kawałek płótna bawełnianego w dowolnym rozmiarze.

Prowadzenie

Gabriela Prokop – studentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Studium Pedagogicznego. Batik jest jej pasją. Poznała technikę malowania woskiem w 2012 roku w Pracowni Batiku w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Od tego czasu nieprzerwanie tworzy batiki, bierze udział w wystawach i propaguje wiedzę na temat tej egzotycznej techniki.

 


8 września 2017 (piątek)

17:30 – 19:30 – Szycie na maszynie – eko-śnadaniówki

Opis zajęć

Na warsztacie wykonasz rzecz praktyczną, do wielokrotnego użytku: torebkę – śniadaniówkę dla Twojego dziecka. Śniadaniówka to doskonała alternatywa dla pudełka śniadaniowego. Specjalny materiał zabezpieczy śniadaniówkę w środku i  pomoże utrzymać ją w czystości do ponownego użytku.

Wierzch śniadaniówki wykonasz z kolorowego materiału – według swoich preferencji, bo wzorów do wyboru przygotujemy kilka lub nawet kilkanaście.

Po warsztacie wyjdziesz nie tylko z rzeczą ładną i użyteczną, ale także z olbrzymią satysfakcją.

Prowadzenie

Ewa Sierant – absolwentka Politechniki Łódzkiej – specjalizacja odzieżownictwo oraz Wyższej Szkoły Handlowej. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe. Współpracowała (i współpracuje) ze znanymi, zarówno polskimi jak i  zagranicznymi markami, takimi jak BOHOBOCO, Wearso, Yvonne, Wólczanka, Façonable, New Man Andre Renard, Eldorado. Od lat zainteresowana modą i szyciem ubrań, z pasją i zaangażowaniem wykonująca swoją pracę.


9 września 2017 (sobota)

14:00 – 16:00 – Gry recyklingowe

Opis zajęć

Podczas tego wczesnego popołudnia zapraszamy całe rodziny. Wspólnie wykonamy grę z materiałów recyklingowych, stworzymy zasady i zagramy. Na pewno to sobotnie popołudnie będzie pełne śmiechu i dobrej zabawy.

Prowadzenie

Zofia Stopa – antropolożka z wykształcenia, od 10 lat prowadzi warsztaty dla dzieci polskich oraz cudzoziemskich. Kończyła kursy ceramiczne i stolarskie. Prowadziła warsztaty rękodzielnicze dla dzieci w ośrodkach dla uchodźców. Pracowała jako asystentka międzykulturowa dzieci cudzoziemskich w polskiej szkole. Prowadzi zielone szkoły w Puszczy Knyszyńskiej. Współpracuje z dziećmi uczącymi się w trybie edukacji domowej oraz dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. W ubiegłym roku wraz z przyjaciółmi budowała plac zabaw i prowadziła warsztaty dla syryjskich sierot w Jordanii.

 


10 września 2017 (niedziela)

14:00 – 16:00 – Warsztaty eko-mozaiki ceramicznej

Opis zajęć

Mozaika to sposób dekoracji znany już od starożytności. Istnieje wiele technik i rodzajów materiału z których jest wytwarzana. Podczas warsztatów „Eko-mozaika to piękna bajka” wykorzystamy ideę recyklingu do stworzenia ozdobnych ornamentów na paterach, pudełkach, świecznikach lub do stworzenia pięknych obrazów (gdyż mozaika to technika malarska!). Własnoręcznie wykonasz zdobienie na wybranym przez siebie obiekcie według własnego projektu zapoznając się z metodami pracy i materiałem.

Na warsztatach zapewniamy wszystkie niezbędne  materiały lecz zachęcamy  uczestników o przyniesienia własnych, stłuczonych lub uszczerbionych filiżanek i talerzy, aby nadać im drugie życie. Również ulubione koraliki, kamyczki czy muszelki z wakacji dodadzą indywidualnego rysu pracom.

 

Prowadzenie

Magdalena Stefania Pietrasiak – absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie (specjalizacja projektowanie ceramiki artystycznej i użytkowej) oraz  Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo-projektowanie ceramiki, Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła, oraz Sztuka i Wzornictwo Ceramiki). W swojej działalności artystycznej zajmuje się konserwacją dzieł sztuki, ceramiką artystyczną, oraz ceramiką użytkową w architekturze. Tworzy także ilustracje oraz grafikę koncepcyjną.

 


Warsztaty odbędą się w naszym pięknym, zielonym ogrodzie, a w przypadku niepogody przeniesiemy się do sal warsztatowych.

Zapraszamy!

Naszą akcję patronatem objęli:

 

 

 

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. J. Dąbrowskiego 62
02-561 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS