Batik – radość tworzenia

Charakterystyka zajęć

Zapraszamy serdecznie na kurs batiku obejmujący 5 spotkania po 2 godziny.
Kurs obejmuje: instruktaż BHP oraz wprowadzenie na temat techniki batiku.

Cele kursu

–        poznanie techniki na poziomie pozwalającym tworzenie nieskomplikowanych prac w technice batiku,

–        ukończenie kilku małych prac batikowych o charakterze dekoracyjnym.

Słowo batik oznacza zarówno technikę zdobienia tkaniny barwnym ornamentem, jak i samą tkaninę wykonaną tą techniką. Polega ona na kolejnym nakładaniu na tkaninę warstw wosku i następnie zanurzenia jej w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Jeśli tkanina ma mieć wiele kolorów, czynność nakładania wosku i barwienia jest powtarzana. Wosk po wyschnięciu może pękać (tworzą się tak zwane kanelury), w szczeliny dostaje się barwnik i powstają unikatowe wzory. Dzięki takim zabiegom każda tkanina i każdy wzór jest niepowtarzalny.

Za pomocą techniki batiku możemy wyczarować przeróżne przedmioty o funkcji użytkowej lub czysto dekoracyjnej. Zaczynając od zakładek do książek, poprzez serwety, poszewki na poduszki, chusty, apaszki, torby, kończąc na lampionach, abażurach, roletach, zasłonkach – batiki oglądane pod światło wyglądają jak witraże i nadają wnętrzom ciepła.

Niewątpliwym plusem jest to, że gdy już posiądzie się podstawową wiedzę i umiejętności, przy niewielkim nakładzie sił można wykonywać batiki samemu w domu. Technika batiku nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi ani surowców – potrzebne są wosk (pszczeli i parafina), płótno (największym uznaniem cieszą się stare prześcieradła), barwniki, trochę pędzli oraz oczywiście odrobina cierpliwości.

Podczas kursu wykonamy kilka batików na kawałkach bawełny – nasze “dzieła sztuki” będą mogły służyć za wspaniały prezent dla bliskich osób, ozdobią nasze wnętrza lub staną się oryginalną częścią naszej garderoby. Uczestnicząc w warsztatach można nauczyć się precyzyjnego nakładania wosku oraz poznać zasady łączenia kolorów. Batik łączy konkretny pomysł z nieprzewidywalnym efektem końcowym sprawiając, że każda praca jest jedyna i niepowtarzalna. Dzięki temu każdy, kto zacznie zajmować się batikiem, nigdy nie będzie chciał przestać. Niezależnie od umiejętności, przy pomocy techniki batiku każdy ma szansę stworzyć oryginalne przedmioty.
Zdjęcia z zajęć z batiku w Sztukarni wykonane przez jedną z uczestniczek:

Zachęcamy do przeczytania artykułu Martyny Śmigiel, a także reportażu Gabrieli Głażewskiej z portalu ZwalczNude.pl o warsztatach batiku w Sztukarni.

Prowadzenie

Mariola Gołda – ukończyła ekonomię oraz dwa kierunki studiów podyplomowych: w zakresie finansów oraz pedagogikę (”Studia podyplomowe dla nauczycieli” – Uniwersytet Warszawski). Od 2000 roku zajmuję się batikiem, witrażem i ceramiką. Batik stał się jej życiową pasją – batik poza formą malarską daje nieograniczone możliwości wykorzystania w przedmiotach użytkowych, które mogą być unikatową ozdobą każdego wnętrza. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz USA.
Anna Jędrzejec – z batikiem zetknęła się po raz pierwszy w 1999 r. na zajęciach w Pałacu Młodzieży w Warszawie prowadzonych przez panią Kamilę Guzal, której została asystentką w latach 2003-2005. Od razu pokochała tę nietypową technikę artystyczną i jest jej wierna po dziś dzień. W tym roku uzyskała dyplom z ilustracji na Wydziale Grafiki oraz aneks do dyplomu z techniki batiku na Wydziale Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Poza batikiem zajmuje się też tradycyjną grafiką warsztatową, malarstwem i rysunkiem. Jej prace brały udział w kilku grupowych wystawach.

Polecamy podobne

Warsztaty sztuki Ebru
Warsztaty decoupage’u
Pracownia ikonopisania

Opinie uczestników

AgaBatik – dwie godziny zupełnego relaksu.

Praca, dojazd, korki, światła, tłok, szum, zmęczenie – uff jestem pod Sztukarnią i jestem wypluta, ale w momencie otwarcia drzwi wkraczam w inny świat, nie wiem co tak dokładnie się zmienia, ale nagle przez dwie godziny problemy i natłok myślowy w głowie hamuje, a to co staje się najważniejsze to prowadzona linia, kolor czy temperatura wosku jaki nanosi się na płótno.

Swobodne dyskusje o kolorach, wzorach zastępują nerwowe spotkania, a podejmowane decyzje zawsze okazują się słuszne, bo tak naprawdę nigdy nie da się przewidzieć co się stanie po kolejnym farbowaniu, ale to nie ma znaczenia bo zawsze wychodzi coś oryginalnego. Dwie godziny mijają jak chwila i już żałuję, że muszę wracać do domu, aż nie mogę się doczekać kiedy znowu będę woskiem malować – no cóż, stałam się nałogowcem:)

Karolina

“Batik to zajęcia, na które chodziłyśmy wspólnie z córką. Przyjazna, otwarta atmosfera. Czas mijał zdecydowanie za szybko, podobnie jak pomysły na nowe prace – było ich coraz więcej. po za rezultatami artystycznymi,  aspekty towarzyskie: dużo rozmów o sztuce i … życiu codziennym, śmiechu przy okazji co nie miara, żartów mnóstwo. Polecam jak dobry sposób nie tylko na miłe spędzenie wolnego czasu, ale też metoda na regularne odstresowywanie się od zabieganej codzienności. a prace … ehhh – robienie ich mocno wciąga, żeby nie powiedzieć – uzależnia.

Podziękowania dla Magdy za wyczucie, pomoc, budowanie i motywowanie.”

 

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. J. Dąbrowskiego 62
02-561 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS