Batikowe torby ekologiczne

   


Charakterystyka zajęć

Słowo batik oznacza zarówno technikę zdobienia tkaniny barwnym ornamentem, jak i samą tkaninę wykonaną tą techniką. Polega ona na kolejnym nakładaniu na tkaninę warstw wosku i następnie zanurzenia jej w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Jeśli tkanina ma mieć wiele kolorów, czynność nakładania wosku i barwienia jest powtarzana. Wosk po wyschnięciu może pękać (tworzą się tak zwane kanelury), w szczeliny dostaje się barwnik i powstają unikatowe wzory. Dzięki takim zabiegom każda tkanina i każdy wzór jest niepowtarzalny.

Za pomocą techniki batiku możemy wyczarować przeróżne przedmioty o funkcji użytkowej lub czysto dekoracyjnej. Zaczynając od zakładek do książek, poprzez serwety, poszewki na poduszki, chusty, apaszki, torby, kończąc na lampionach, abażurach, roletach, zasłonkach – batiki oglądane pod światło wyglądają jak witraże i nadają wnętrzom ciepła.

Niewątpliwym plusem jest to, że gdy już posiądzie się podstawową wiedzę i umiejętności, przy niewielkim nakładzie sił można wykonywać batiki samemu w domu. Technika batiku nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi ani surowców – potrzebne są wosk (pszczeli i parafina), płótno (największym uznaniem cieszą się stare prześcieradła), barwniki, trochę pędzli oraz oczywiście odrobina cierpliwości.


Zachęcamy do przeczytania artykułu Martyny Śmigiel, a także reportażu Gabrieli Głażewskiej z portalu ZwalczNude.pl o warsztatach batiku w Sztukarni.


Prowadzenie

Mariola Gołda – ukończyła ekonomię oraz dwa kierunki studiów podyplomowych: w zakresie finansów oraz pedagogikę (”Studia podyplomowe dla nauczycieli” – Uniwersytet Warszawski). Od 2000 roku uczęszcza na zajęcia z batiku, witrażu i ceramiki w pracowniach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, Stowarzyszenia Akademia “Łucznica”, Domu Kultury “Zacisze” oraz Domu Kultury “Ochota” – “Angoba”.


Informacje organizacyjne

Terminy zajęć:

Wtorek 13 września g. 16.30-18.00

Sobota 17 września g. 15.30-17.00

Uczestnicy zajęć:

Osoby dorosłe; dzieci powyżej 12 lat

Miejsce zajęć:

Sztukarnia, ul. Lewicka 10, Stary Mokotów, Warszawa

Zapisy (konieczne przed każdymi zajęciami) oraz bliższe informacje:

– pod adresem e-mailowym: sztukarnia@sztukarnia.pl (prosimy o podawanie nr telefonu kontaktowego)

– pod nr telefonem: 692 870 303  (pn. –  pt.: 12.00 – 20.00)

Opłata za Kurs:

25 zł/h

Uczestników prosimy o przyniesienie starych prześcieradeł, z których wyczarujemy batikowe torby ekologiczne.

Prosimy o dokonywanie wpłat w ciągu 5 dni od daty zapisu:

– na nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011, w tytule proszę podać imię i nazwisko uczestnika, nazwę i datę rozpoczęcia kursu

– w siedzibie Sztukarni

Regulamin płatności za zajęcia w Sztukarni (w formacie .pdf)

Wszystkie zajęcia odbywają się w przestrzeni galeryjnej.


Opinie uczestników

Batik – dwie godziny zupełnego relaksu.

Praca, dojazd, korki, światła, tłok, szum, zmęczenie – uff jestem pod Sztukarnią i jestem wypluta, ale w momencie otwarcia drzwi wkraczam w inny świat, nie wiem co tak dokładnie się zmienia, ale nagle przez dwie godziny problemy i natłok myślowy w głowie hamuje, a to co staje się najważniejsze to prowadzona linia, kolor czy temperatura wosku jaki nanosi się na płótno.

Swobodne dyskusje o kolorach, wzorach zastępują nerwowe spotkania, a podejmowane decyzje zawsze okazują się słuszne, bo tak naprawdę nigdy nie da się przewidzieć co się stanie po kolejnym farbowaniu, ale to nie ma znaczenia bo zawsze wychodzi coś oryginalnego. Dwie godziny mijają jak chwila i już żałuję, że muszę wracać do domu, aż nie mogę się doczekać kiedy znowu będę woskiem malować – no cóż, stałam się nałogowcem:)

Aga

Batik to zajęcia, na które chodziłyśmy wspólnie z córką. Przyjazna, otwarta atmosfera. Czas mijał zdecydowanie za szybko, podobnie jak pomysły na nowe prace – było ich coraz więcej. po za rezultatami artystycznymi,  aspekty towarzyskie: dużo rozmów o sztuce i … życiu codziennym, śmiechu przy okazji co nie miara, żartów mnóstwo. Polecam jak dobry sposób nie tylko na miłe spędzenie wolnego czasu, ale też metoda na regularne odstresowywanie się od zabieganej codzienności. a prace … ehhh – robienie ich mocno wciąga, żeby nie powiedzieć – uzależnia.

Podziękowania dla Magdy za wyczucie, pomoc, budowanie i motywowanie.

Karolina


Serdecznie zapraszamy!

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

mapka dojazdowa
Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS