Design czy wzornictwo przemysłowe? Ikony nowoczesności.

Work-in-progress for Modelling Charlotte Perriand henry-mooreorg
Sadie Murdoch 2006 żródło www.henry-moore.org

Charakterystyka zajęć

Zajęcia przedstawią różne pojęcia i ikony nowoczesnego projektowania przedmiotów użytkowych od 1850 roku do dziś. W programie między innymi wariacje na temat Krzesła Thoneta nr 14, szkoła projektowania od krzesła do klamki, design w służbie konsumpcji i kuchenne historie.

1) Sztuka użytkowa vs. design (wykład bezpłatny)

Rzemiosło artystyczne, design, czy wzornictwo przemysłowe? Wykład zaprezentuje historyczne dyskusje na temat sztuki rzemieślniczej i projektowania dla produkcji przemysłowej. Wyjaśni również pojęcia związane z tematem oraz przedstawi zakres tematów, które zostaną rozwinięte podczas całego cyklu – istnieje możliwość kontynuacji zajęć.

 

Plan zajęć kolejnych wykładów:

2) Początki rozwoju nowoczesności we wzornictwie – przeciwko przemysłowi.

Charles Rennie Mackintosh i jego kawiarnie jako dzieła sztuki. Podczas zajęć przedstawione zostaną ideały brytyjskiego ruchu sztuk i rzemiosł, postulującego sztukę nieprzemysłową.

3) Wiedeńska geometria i francuska płynność.

Secesja i jej odmiany. Różne przykłady dekadenckiego projektowania: wijące się ornamenty i proste, szykowne detale. Poznamy pojęcie Gesamtkunswerk – niezwykle istotne w rozwoju wzornictwa przemysłowego w XX wieku.

4) Projektowanie dla modernistycznego człowieka. Bauhaus.

Niemiecka szkoła projektowania dla przemysłu. Wykład przedstawi bauhausowskie idee projektowania dla nowego człowieka w imię przeciwstawienia się dekadenckiej i bolszewickiej sztuce.

5) Ikony przedwojennego designu

O przedmiotach projektowanych przez czołowych przedstawicieli stylu międzynarodowego pomiędzy I a II wojną światową. Prezentacja ducha pełnego entuzjazmu zorientowanego na przyszłość przed największym upadkiem człowieczeństwa w dziejach Europy.

6) Wzornictwo przemysłowe w Polsce w okresie międzywojennym.

Europejskie odmiany modernizmu w Polsce – od warsztatów krakowskich i art deco do warszawskiej i lwowskiej szkoły projektowej.

7) Północna myśl projektowa.

Estetyka skandynawskiego kroju króluje do dziś. Zajęcia przedstawią największych ojców designu z terenu półwyspu oraz Finlandii.

8) Wzornictwo od l.40 – 70 w Europie Zachodniej i Ameryce.

“From Bauhaus to our house”. O kontynuacji bauhausowskiej tradycji projektowej w szkole w Ulm oraz innych przykładach estetyzacji życia codziennego.

9) Design PRL-u, Europa Wschodnia

Socjalistyczny przemysł różnił się od zachodniego w fundamentach: był państwowy. Czy również różnił się w charakterze, wzornictwie i ideach?

10) Design na opak wywrócony.

Dekonstrukcja, swoboda, łamanie zasad. Na przykładzie najważniejszych realizacji nowego ruchu zostaną zaprezentowane powody odwrotu od modernistycznego designu i nowe kierunki w projektowaniu.

11) Rewolucje w projektowaniu kuchni w XX wieku

Kuchnia stała się niezwykle istotną przestrzenią w XX wieku,  choć zainteresowanie odpowiednim dla niej projektem  rozpoczęło się ponad wiek wcześniej. O przestrzeni dla designu.

12) Reklama dźwignią handlu?

O roli wzornictwa w przemyśle. Budowanie marki poprzez projektowanie estetyki produktu i reklamy urządzeń oraz sprzętów domowego użytku.

 

Prowadząca

Katarzyna Juchniewicz – historyk sztuki i współzałożycielka Fundacji Architektury. Zajmuje się badaniami z zakresu architektury i designu.

 

Partnerzy

Fundacja Architektury

STGU Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

 


Najbliższe terminy

brak terminów

Dodatkowe informacje

Miejsce: Sztukarnia, ul. Lewicka 10, Warszawa

Cena

260 zł za 11 spotkań po 1,5 godz.

35 zł – pojedyncze zajęciaPolecamy podobne:

Architektura dla dzieci
Przestrzeń wokół nas. O architekturze i mieście w XXI wieku.

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS