Warsztaty sztuki Ebru – malowanie na wodzie

Charakterystyka zajęć

Zapraszamy serdecznie na zajęcia poświęcone tradycyjnej tureckiej sztuce malowania na wodzie.

Sztuka Ebru jest niezwykłą, przypominającą ,,malowanie na wodzie” sztuką naturalnego zdobienia papieru lub materiału za pomocą delikatnych rysików i farb pływających na powierzchni wody, które tworzą formy podobne do deseni marmuru. Misterne wzory namalowane na wodzie zachowane zostają przez przyłożenie kartki papieru do jej powierzchni tworząc przepiękne, zadziwiające, niezwykle dynamiczne kształty i barwne figury.

Zapraszamy także dzieci na bajkową przygodę ze sztuka Ebru. Młodzi artyści zaczerpną tureckiej kultury, oraz wykonają przy pomocy instruktorki kolorowe obrazki.

Podczas warsztatu, po krótkiej prezentacji teoretycznej, uczestnicy przy pomocy prowadzącego tworzą obrazy Ebru. Sami wybierają rodzaj papieru, na który odbijają obrazy. W spokojnej, relaksującej atmosferze oddają się sile wyobraźni i natchnieniu.

Na zajęciach będą wykorzystane nietypowe materiały, takie jak: specjalnie przygotowana substancją zagęszczającą woda z algami, papier bezkwasowy lub czerpany czy żółć krowia. Wszystkie elementy i składniki stosowane w Ebru są w 100% naturalne. Bogata paleta barw uzyskiwana jest z naturalnych pigmentów mineralnych tj. kolorowe ziemie, glinki lub mielone skały, pochodzące z najodleglejszych zakątków świata. Niepowtarzalne, wyjątkowo giętkie pędzle Ebru wyrabiane są ze specyficznych, skrupulatnie wybranych gałęzi róży. Niezwykłe barwy obrazów Ebru są zadziwiająco trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Kolory obrazów olejnych płowieją po upływie 50 lat, podczas gdy obrazy Ebru pozostają niezmienne przez blisko 500 lat!

Prowadzenie

Anna Drzniewicz – absolwentka filologii tureckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tłumaczka. Sztuką Ebru zajmuje się od 2009 roku, podstawy techniki poznała w Turcji. Prowadzi warsztaty oraz tworzy jedwabie i papiery Ebru.

Opinie uczestników

Zadowolona uczestniczka„Ebru” to po persku „chmura”, rzecz pozbawiona wyrazistych konturów, jak można było usłyszeć p. Anny Drzniewicz podczas warsztatów tej unikalnej tradycyjnej sztuki malowania na wodzie w miniony weekend w Sztukarni. Do malowania Ebru, o czym przekonałam się na warsztacie, potrzebna jest jednak wielka precyzja, wiedza i doświadczenie. To wymagająca sztuka i lepiej rozumiem już, dlaczego w Imperium Osmańskim uznano ją za „wysoką”. Wysiłek na pewno się opłaca – efekt jest unikalny, piękny i może być bardzo świadomy, jeśli wiemy, jak kłaść i rozprowadzać farby „silniejsze” i „słabsze”, co sprawia, że zmienia się (i jak) napięcie powierzchniowe wody, do czego potrzebna jest żółć krowia, jakiego dłutka użyć i w jakim tempie należy malować, by uzyskać pożądany kształt, a także, kiedy zakończyć „poprawianie” obrazka i jak „zdjąć” go z wody na przygotowany wcześniej papier albo jedwab.
Zadowolona uczestniczkaEbru jest jedną z technik artystycznych, które przetrwały przez wieki do dzisiaj w prawie niezmienionej formie. Farby do Ebru są w 100 proc. naturalne. Pani Anna, która jako jedyna w Polsce prowadzi warsztaty tej techniki, podczas prezentacji i nauki bazuje na wieloletnich studiach i doświadczeniu zdobytym w Turcji. Farby przygotowuje samodzielnie już na tydzień przed rozpoczęciem malowania i podczas zajęć dba o to, by miały odpowiednią konsystencję i temperaturę. Chętnie dzieli się wiedzą, ciekawie opowiada o historii tego kunsztu i jego związkach z mistycznym Islamem (tradycją suficką). Wyjaśnia w prosty sposób tajniki techniki Ebru i pomaga prowadzić niewprawną rękę. Samo malowanie na wodzie jest przyjemnym, relaksującym i zaskakującym doświadczeniem. Pozwala przekonać się, jak ważne jest nauczyć się „współpracować” z tak wbrew pozorom trudnym materiałem-żywiołem, jak woda.
LidiaDwie godziny warsztatu to na pewno za mało, by powiedzieć, że „poznało się Ebru”, ale wystarczająco dużo, by dotknąć jego unikalnej jakości i poczuć, dlaczego w sufickich zakonach mówiono, że wypełniona wodą kuweta z dodatkiem specjalnej zagęszczającej substancji, w której malujemy, reprezentuje świat, a farby – jego mieszkańców, ludzi. Bardzo polecam warsztaty Ebru z p. Anną Drzniewicz i mam nadzieję, że Sztukarnia powtórzy jeszcze kiedyś tę propozycję.

EmiliaWarsztaty Sztuki Ebru były naprawdę bardzo ciekawe. To moje pierwsze spotkanie z tą techniką, która okazała się niezmiernie fascynująca. Radość tworzenia, koncentracja i spokój. Profesjonalizm prowadzącej i dobra energia Sztukarni :)
Jeszcze na pewno Was odwiedzę i czekam na kolejne edycje warsztatów Sztuki Ebru

Reklama

maszyny brohter
architekt Łódź
Najnowsza Brother V3
hospicjum
ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

mapka dojazdowa

Nasi partnerzy

platforma kultury ale kiedy Centrum informacyjno szkoleniowe kocham wies weranda country weranda

Copyright © 2015 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Cenobitz.com Marketing Internetowy  

Sztukarnia Centrum Artystyczne w Warszawie na Mokotowie oferujące zajęcia dodatkowe: kurs szycia, malarstwa fotografii, decoupage.
Oprócz warsztatów artystycznych, spotkań literackich organizujemy również eventy i imprezy firmowe.
Jeśli chcesz zorganizować wyjątkowe urodziny dla dziecka w Warszawie to Sztukarnia jest odpowiednim miejscem z duszą.