“Fantom z perłą”

Fantom z perłą - zaproszenie

———————————————–

W dniach od 13 do 27 grudnia 2009 r. można było oglądać w Sztukarni wystawę prac Martyny Owczarczyk i Anny Nurzyńskiej pt. “Fantom z perłą”

———————————————–

Fotograficzna relacja z wernisażu:

———————————————–

Na wystawie „Fantom z perłą” prezentowane były dwa odmienne podejścia do portretu:

Pierwsze – reprezentowane przez twórczość Martyny Owczarczyk – skupiało się na sferze emocjonalnej i przesuwało granice do skrajności, poprzez przekroczenie samego portretu i wyrażenie emocji poprzez romantyczny pejzaż.

Drugie – charakterystyczne dla malarstwa Anny Nurzyńskiej – było czysto estetyczne i w tym wypadku skupiało się na ubiorze, który jest nośnikiem treści psychologicznych i kulturowych. Również w tym wypadku, autorka eksperymentowała z przesuwaniem granic portretu, prezentując między innymi postać królowej Marii Antoniny wyłącznie poprzez pryzmat jej butów.

———————————————–

Martyna Owczarczyk – studentka III roku scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

„Moim docelowym polem działania artystycznego jest scena, jednak w pracy w teatralnym zespole nie ma miejsca na egoizm. Autonomiczną przestrzenią artystyczną jest dla mnie malarstwo, w którym decyzję podejmuję tylko ja. Sama ponoszę konsekwencje złych wyborów, a sukcesy i porażki są wyłącznie moją zasługą/winą.

Malując staram się określić w dwóch wymiarach mój wewnętrzny świat, emocje, chwilowe fascynacje pochodzące ze świata zewnętrznego – jednakowo w portretach własnych, jak i świata – przefiltrowanego przez moją wrażliwość.”

Prace prezentowane na wystawie Fantom z perłą są zapisem jej wędrówek przez ostatni rok.

Anna Nurzyńska – studentka III roku scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej pasją jest historia ubioru i tkaniny, a także projektowanie kostiumów i mody. Prowadzi autorski cykl Wykładów z kostiumologii w Sztukarni.

„Zabytkowe ubiory są najmniej trwałymi dziełami sztuki, a zarazem najmniej znanymi, jako konkretne egzemplarze. Dawniej malarze upamiętniali je na portretach, lecz były one tylko dodatkiem do tematu głównego, jakim była portretowana osoba. W swoich pracach odwracam ten porządek. Ubiór, lub tkanina stają się głównymi bohaterami moich obrazów. Niosą ze sobą więcej treści niż anonimowa twarz. To ubiór określa postać, stawia ją w określonym kontekście. Jest szyfrem do poznania człowieka i jest bohaterem samym w sobie. Dekoracyjność tkaniny i forma ubioru wyznaczają rytm i kompozycję dzieła. W tym sensie ubiór w moim malarstwie jest tematem nadrzędnym, skupiającym na sobie całą uwagę.”

———————————————–

Powrót do listy wystaw

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS