Gazeta Wyborcza (sierpień 2009 r.)

Tu wypijesz kawę, a potem namalujesz obraz
Paulina Dobosz

W niewielkiej, dwupiętrowej kamienicy przy ulicy Lewickiej powstała galeria, sklep i przestrzeń dla działań artystycznych pod nazwą Sztukarnia.

Mała uliczka na Starym Mokotowie – zakład szewski, sklep z antykami, a tuż obok ciasny sklepik z obrazami, ceramiką i biżuterią. To właśnie Sztukarnia.

W środku – w części komercyjnej – prace m.in. Waldemara Gołdysa, Henryki Stronk i młodych artystów o mało znanych nazwiskach. Ceny wahają się tu od kilkunastu złotych do kilku tysięcy.
Ale Sztukarnia to nie tylko ta galeria. Warto wejść do innych pomieszczeń w kamienicy. Na pierwszym piętrze znajdziemy kameralne wnętrze udekorowane batikami. Tu odbywają się warsztaty. Piętro wyżej są dwie sale wystawowe – tzw. ciemna i jasna. Na podwórku znajduje się malowniczy ogródek z częścią kawiarnianą i kącikiem dla dzieci. Jest tu piaskownica, stolik do malowania i miejsce do powieszenia dziecięcych prac. Jest cicho i spokojnie. Sztukarnia świetnie wpisuje się w senny nieco klimat okolicy.

Pomysł stworzenia miejsca wolnego od zgiełku miasta zrodził się w głowie byłej sportsmenki, z wykształcenia ekonomistki, Grażyny Tynel.

– To był impuls. Pewnego dnia zapragnęłam podarować mężowi na rocznicę ślubu własnoręcznie namalowany obraz – wspomina założycielka Sztukarni. – Praca nad obrazem, choć na chwilę odciągnęła mnie od nudnych biurowych analiz. Wkrótce potem postanowiłam stworzyć miejsce, gdzie każdy, kto ma ochotę – czy ma talent, czy nie – może pomachać pędzlem lub dłutem. My zapewniamy materiały, miejsce i prowadzących zajęcia, reszta należy do uczestników.

– Na chętnych w Sztukarni czekają przede wszystkim sztalugi, materiały do rysowania, galeria, ale także kawa, herbata i ogród – mówi Michał Gliszczyński, który zajmuje się promocją galerii.

Sztukarnia otworzyła się już w maju, ale na dobre działalność rozpoczęła 7 sierpnia wernisażem wystawy malarstwa młodych artystek: Hanny Krzysztofiak i Melanii Yerki “Cztery Jelonki i coś”. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia.

– Naszym celem jest również promowanie młodych artystów, w tym także amatorów – podkreśla Tomasz Gołaski, który pracuje w Sztukarni i sam zajmuje się malarstwem. – Można się do nas zgłosić, zaprezentować twórczość. Jeśli okaże się, że to ciekawa propozycja, spróbujemy zorganizować wystawę.

Już w sierpniu w Sztukarnii odbywać się będą warsztaty batiku (wtorki piątki,) decoupage’u, czyli serwetkowej techniki zdobienia przedmiotów, malowania na jedwabiu, szkle i płótnie oraz zajęcia z ceramiki i tworzenia biżuterii, oraz lekcje rysunku dla dzieci (czwartki i soboty). Wszystkie zajęcia trwają zwykle 1,5 godz., a ich koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Warto jednak wcześniej zgłosić chęć uczestnictwa telefonicznie, pod numerem 696 952 205 lub mailowo – sztukarnia@sztukarnia.pl.

Na 18 września (zmiana terminu na 19 września – przyp. Sztukarni) zaplanowano wernisaż wystawy dzieł uznanych już twórców (na razie galeria nie ujawnia ich nazwisk) pod hasłem “Kryzys”.

Wstęp na wszystkie wystawy w Sztukarni jest bezpłatny.

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. J. Dąbrowskiego 62
02-561 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS