GRUPA AGATHOS

Wystawa ikon Grupy Agathos – “Odwrócona Perspektywa”

Grupa Agathos [baner]

 

———————————————————————–

Grupa Agathos

Katarzyna Barszcz, Bartosz Bremer, Ewa Grześkiewicz, Julita Jaśkiewicz, Cecylia Szala

Członkowie grupy są katolikami zafascynowanymi pięknem i głębią duchową ikony, przekonanymi, iż stanowi ona wartość również dla Kościoła Zachodniego. Grupa powstała w 2003 roku, podczas uczestnictwa w kursach ikonopisania prowadzonych przez ojca Zygfryda Kota SJ w Krakowie oraz w plenerach w Starej Wsi pod Brzozowem. Dalsze kształcenie zawdzięcza Mateuszowi Środoniowi prowadzącemu zajęcia rysunku i malarstwa ikony przy kościele ojców dominikanów na Służewiu w Warszawie w ramach Studium Chrześcijańskiego Wschodu. Członkowie grupy studiują duchowość Kościoła Wschodniego oraz teologię ikony.

Nazwa grupy Agathos, po grecku dobro, jest nawiązaniem do greckiej tradycji ikonopisania, do okresu, gdy chrześcijaństwo, jeszcze niepodzielone, wypracowało zasady sztuki sakralnej.

Ikony są malowane techniką klasyczną. Wykonywane są na deskach z drzew liściastych, pokrytych gruntem kredowym, złocone złotem płatkowym lub szlagmetalem kładzionym na pulmencie lub na mixtionie. Część malarska jest wykonana temperą jajeczną.

Prace  zachowują bizantyjski kanon ikonograficzny, ale nie są jednak kopiami. Stanowią oryginalne kompozycje nawiązujące do najwcześniejszych i najpiękniejszych ikon, powstałych często jeszcze przed podziałem Kościoła na Wschodni i Zachodni. Jest to więc próba stworzenia malarstwa sakralnego, które powraca do korzeni chrześcijaństwa.

Członkowie grupy, gdy sytuacja na to pozwala, malują wspólnie, tworząc cykle ikon, w których każdą ikonę tworzy inny autor. Czasem jednak malują razem jedną ikonę na jednej desce. Nawiązują w ten sposób do dawnej tradycji mnichów malujących wspólnotowo.

Źródło: www.agathos.pol.pl

———————————————————————–

———————————————————————–

———————————————————————–

Prace  zaprezentowane podczas wystawy można zakupić w Sztukarni  (Ul. Lewicka 10, Stary Mokotów, Warszawa)

Serdecznie zapraszamy!

——————————–

 

 

Autor fotografii – Piotr Konieczny

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

mapka dojazdowa
Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS