Ilustracja od A do Z

Charakterystyka zajęć

Zapraszamy serdecznie na warsztaty poświęcone ilustracji książkowej i reklamowej, oparte w dużej mierze na zadaniach praktycznych.

Poniżej (po rozwinięciu) szczegółowy program zajęć oraz informacje o prowadzących.

Program zajęć:

1 zajęcia

Wprowadzenie teoretyczne – historia przedstawień oraz ilustracja w Polsce i za granicą. Prezentacja prac Jana Marcina Szancera, Daniela Mroza, Rolanda Topora, Zygmunta Januszewskiego, Henninga Wagenbretha i innych (1h).

Wprowadzenie do zajęć praktycznych – wspólny wybór krótkich tekstów literackich do zilustrowania (Brzechwa, Tuwim, Lear) (1h).

Zadanie domowe – szkice ilustracji do tekstów wybranych wspólnie na zajęciach.

2 zajęcia

Korekta – podsumowanie prac domowych na zadane tematy związane z ilustracją krótkich tekstów. Rozmowa o pracach i kierunkach rozwoju plastycznego przygotowanych form (0,5 h).

Zajęcia praktyczno-teoretyczne z rysunku na przykładzie wiersza “ZOO” Jana Brzechwy. Zajęcia zatytułowane – “ZOO, czyli uwolnienie ręki i głowy” (1,5h).

Zadanie domowe – przygotowanie wstępnych ilustracji konceptualnych do książeczki “ZOO” Jana Brzechwy.

3 zajęcia

Korekta – podsumowanie prac domowych na zadany temat związany z ilustracją tekstu “ZOO” Jana Brzechwy (0,5 h).

Zajęcia praktyczno-teoretyczne z rysunku na podstawie zadania “First/Last”. Zestawienie plakatowych haseł typu first win, first loss, first disappointment, last journey, last time, last one, etc. Ilustracja jako synteza rysunku i plakatu. Skupienie na analizie skrótu intelektualnego i wizualnego wykorzystywanego do budowania form przekazu (1,5 h).

Zadanie domowe – przygotowanie projektów rysunkowych i konceptualnych związanych z realizacją serii plakatów z cyklu “First/Last”.

4 zajęcia

Zajęcia teoretyczne – ilustracja wykorzystywana we współczesnych formach reklamowych (1 h).

Zajęcia praktyczno-teoretyczne – wprowadzenie do wykorzystywania ilustracji w budowaniu prostych form animacji (1 h).

Zadanie domowe – wybór ulubionych pozycji literatury – research literacki.

5 zajęcia

Zajęcia praktyczno-teoretyczne z rysunku na podstawie wybranych przez uczestników tekstów literackich. Rozpoczęcie realizacji rozkładówek książkowych / plakatów. Wprowadzenie do projektowania graficznego wykorzystywanego dla tworzenia ilustracji. Ilustracja jako design. (1,5 h).

Przegląd i podsumowanie prac przygotowanych w ramach zajęć (0,5 h).

Podsumowanie kursu (0,5 h).

Prowadzenie

Stanisław Gajewski

W roku 2007 uzyskał dyplom w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. Od 2007 roku student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki (w roku 2010 licencjat z wyróżnieniem w Pracowni Ilustracji pod kierunkiem prof. Zygmunta Januszewskiego; od roku 2010 studia magisterskie). Realizacje w zakresie ilustracji i rysunku, plakatu, instalacji (prace w zbiorach instytucji publicznych i osób prywatnych w Polsce, Anglii, Irlandii).

Wystawy indywidualne i zbiorowe w latach 2009-2011, w tym performance malarski Paintstep, 2009, Warszawa, CDQ i Klubogaleria Grawitacja; Wystawa prac pedagogów i studentów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pt. „Grafika prezentuje”, Warszawa, Muzeum Woli; Wystawa Rysunku Studentów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie pt. „Rysunki z Grafiki”, Galeria Klatka (Koneser), Warszawa. W roku 2001 stypendium Prezydenta RP; laureat nagród, w tym II nagroda i srebrny medal w międzynarodowym konkursie SATYRYKON, Legnica 2011.

Dawid Widzyk

Rysownik, ilustrator, plakacista. Od 2007 roku student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 2010 uzyskał licencjat w Pracowni Ilustracji Prof. Zygmunta Januszewskiego. Od 2010 w Pracowni Plakatu Prof. Mieczysława Wasilewskiego. Wystawy fotografii, ilustracji i plakatu w Akademii Sztuk Pięknych oraz m. in. w Galerii „Schody” i warszawskim „Traffic Club”. Realizacje storyboardów filmowych. Współpraca przy warsztatach rysunkowych ze stowarzyszeniem „Kompilacja warszawska”.

Udział w wystawie pokonkursowej książka dobrze zaprojektowana katowice 2012, udział w wystawie pokonkursowej Satyrykon 2012 oraz wyróżnienie w konkursie Illustration Startup 2012 za ilustracje do tekstu Marcina Brykczyńskiego “Samochód”.


Najbliższe terminy Dodatkowe informacje

Czas trwania: 5 x 2 godz.

Miejsce zajęć: Sztukarnia, ul. Lewicka 10, Warszawa

Cena

350 zł za 5 spotkań

Regulamin płatności

Twórczy prezent – 5% zniżki na voucher na dowolne warsztatyOpinie uczestników

Zajęcia z Ilustracji były dla mnie niesamowitym przeżyciem! Czemu? Przede wszystkim… wyjątkowi prowadzący! Dawid i Staszek z warszawskiej ASP – ten nieziemski duet – obudzili we mnie na nowo twórcze, kreatywne myślenie, które zostało uśpione przez ciągłą pracę z Photoshopem… Same warsztaty były bardzo twórcze i stymulujące; prowadzący potrafili w każdej naszej pracy dostrzec coś pozytywnego – wyciągali z nas to, co najlepsze, a to bardzo motywowało do dalszych działań! Część teoretyczna ani przez chwilę nie była nudna – temat został omówiony szeroko, wielowątkowo, co dało nam wszechstronne spojrzenie na ilustrację i przełożyło się na lepsze projekty! Słuchało się z otwartymi ustami i uśmiechem na twarzy! Samo miejsce przyjazne i kameralne, w artystycznym klimacie, a materiały do pracy z najwyższej półki! Zajęcia okazały się świetną odskocznią od codziennego warszawskiego pędu! Lepiej nie można było trafić!

Nicoletta

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

mapka dojazdowa
Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS