JĘDRZEJEC Anna

Anna Jędrzejec, jak sama twierdzi, od zawsze miała zacięcie plastyczne. Od najmłodszych lat brała udział w zajęciach plastycznych dla dzieci i młodzieży prowadzonych w różnych pracowniach artystycznych. Jednak dopiero zajęcia z batiku prowadzone w Pałacu Dzieci i Młodzieży w Warszawie okazały się tymi właściwymi. To właśnie tam podjęła decyzję, że twórczość artystyczna będzie celem jej życia i że będzie studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tam też w 2010 roku uzyskała tytuł magistra na Wydziale Grafiki. Dyplom obroniła w pracowni ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego. Aneks do dyplomu stworzyła w pracowni tkaniny prof. Doroty Grynczel na Wydziale Malarstwa, oczywiście w technice batiku.

Obecnie jest asystentką w pracowni rysunku i malarstwa dr. hab. Elżbiety Baneckiej prof. ASP na Wydziale Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Od kilku lat pracuje jako grafik tworząc plakaty, zaproszenia, okładki i layouty dla Państwowego Instytutu Wydawniczego, Wydawnictwa RYTM, Wydawnictwa RM i Eremis. Ilustruje książki m.in. dla Wydawnictwa Eremis. Prowadzi również prywatne zajęcia nauczające techniki batiku w Sztukarni.

W marcu/kwietniu 2012 odbyła się w Sztukarni wystawa “Pod światło” – zbiór 3 cykli prac stworzonych przez Annę Jędrzejec w technice batiku w ciągu ostatniego roku.

Technika batiku wywodzi się z tradycji wykonywania ozdobnych tkanin użytkowych i dlatego obrazy wykonane w tej technice mają trudność w zaistnieniu jako dzieła samodzielne. Wynika to nie tylko ze względu na problem pokazywania ich w oderwaniu od ich pierwotnego przeznaczenia, ale też w traktowaniu ich jak zwykłe, płaskie i jednostronne malarstwo.

Nic bardziej mylnego. Prace stworzone w technice batiku mają niezwykle rzadką cechę bycia pracami dwustronnymi, gdzie i prawa, i lewa strona są prawie identyczne. Dzięki temu pięknie reagują ze światłem. Podczas oglądania tych prac pod światło następuje zmiana nasycenia kolorów i gry barw, co może spowodować nie dodatkowe wrażenia estetyczne w odbiorze ale i zmienić charakter takiego dzieła. Jest to niezwykły proces, który rzadko można spotkać w innych technikach plastycznych.

Jeśli więc ktoś zobaczy gdzieś batik, który wydaje się mało imponujący i atrakcyjny, niech go obejrzy jeszcze raz – pod światło, a obiecuję, że zmieni zdanie.


ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. J. Dąbrowskiego 62
02-561 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS