Malowany woskiem świat – zajęcia z batiku dla dzieci


Charakterystyka zajęć

Zapraszamy na zajęcia, podczas których dzieci przy pomocy wosku i barwników stworzą piękne kolorowe prace na tkaninie.

Słowo batik oznacza zarówno technikę zdobienia tkaniny barwnym ornamentem, jak i samą tkaninę wykonaną tą techniką. Polega ona na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Na białym płótnie rysujemy wzór i nakładamy płynny wosk na te miejsca, które mają pozostać białe. Następnie wkłada się płótno do barwnika w danym kolorze i po wysuszeniu nanosi kolejną warstwę wosku – w tych miejscach, które chcemy, by pozostały tego koloru. Jeśli tkanina ma mieć wiele kolorów, czynność nakładania wosku i barwienia jest powtarzana. Znowu farbujemy, suszymy, woskujemy, wkładamy do kolejnego barwnika i… tak dalej, aż uzyskamy zamierzony efekt.

Tworzenie batików jest formą ekspresji twórczej, która służy celom rozwojowym, uwalnia potencjał twórczy, pobudza wyobraźnię i zdolności manualne, uczy kreatywności. Najciekawsze w batiku jest to, że jest to proces odwrotny do tradycyjnego malowania. Przed rozpoczęciem pracy dzieci muszą zaplanować, w jakiej kolejności nakładać barwniki – farbuje się zaczynając od najjaśniejszych, kończąc na najciemniejszych kolorach, pamiętając o zasadach mieszania się barw. Tworzenie batiku uczy także cierpliwości i konsekwencji, ponieważ jest to dość długotrwały proces ze względu na konieczność kilkakrotnego farbowania tkaniny. Dopiero po kilku zajęciach dzieci zobaczą efekt końcowy swojej pracy, często bardzo zaskakujący, ponieważ wosk po wyschnięciu może pękać, w szczeliny dostaje się barwnik i powstają unikatowe wzory. Dzięki takim zabiegom każda tkanina i każdy wzór jest niepowtarzalny.

Za pomocą techniki batiku możemy wyczarować dwustronne prace, które nie muszą służyć jedynie jako obrazek na ścianę, mogą pełnić funkcję użytkową lub dekoracyjną.  Zaczynając od zakładek do książek, poprzez serwety, poszewki na poduszki, chusty, apaszki, torby, kończąc na lampionach, abażurach, roletach, zasłonkach – batiki oglądane pod światło wyglądają jak witraże i nadają wnętrzom ciepła.

Niewątpliwym plusem jest to, że gdy już posiądzie się podstawową wiedzę i umiejętności, przy niewielkim nakładzie sił można wykonywać batiki samemu w domu. Technika batiku nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi ani surowców – potrzebne są wosk (pszczeli i parafina), płótno (największym uznaniem cieszą się stare prześcieradła), barwniki, trochę pędzli oraz oczywiście odrobina cierpliwości.


Prowadzenie

Anna Jędrzejec – z batikiem zetknęła się po raz pierwszy w 1999 r. na zajęciach w Pałacu Młodzieży w Warszawie, prowadzonych przez panią Kamilę Guzal, której została asystentką w latach 2003-2005. Od razu pokochała tę nietypową technikę artystyczną i jest jej wierna po dziś dzień. W tym roku uzyskała dyplom z ilustracji na Wydziale Grafiki oraz aneks do dyplomu z techniki batiku na Wydziale Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Poza batikiem zajmuje się też tradycyjną grafiką warsztatową, malarstwem i rysunkiem. Jej prace brały udział w kilku grupowych wystawach.


Informacje organizacyjne

Termin zajęć:

Wtorek, godz. 16.30  – 18.00

Uczestnicy zajęć:

Dzieci w wieku 7-14 lat

Miejsce:

Sztukarnia, ul. Lewicka 10/7, Stary Mokotów, Warszawa

Zapisy oraz bliższe informacje:

– pod adresem e-mailowym sztukarnia@sztukarnia.pl (prosimy o podawanie nr telefonu kontaktowego)
– pod nr telefonu 692 870 303 (pn. – pt.: 12.00 – 20.00)

Opłata za uczestnictwo w zajęciach:

100 zł za zajęcia w karnecie (karnet obejmuje 4 spotkania), 35 zł za pojedyncze zajęcia

Prosimy o dokonywanie wpłat w ciągu 5 dni od daty zapisu:

– na nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011, w tytule proszę podać imię i nazwisko uczestnika, nazwę i datę zajęć

– w siedzibie Sztukarni

Regulamin płatności za zajęcia w Sztukarni (w formacie .pdf)

Wszystkie zajęcia odbywają się w przestrzeni galeryjnej.

Zniżka dla przyjaciół! Zaproś przyjaciela na zajęcia w Sztukarni, a każde z was dostanie 15% zniżki na wybrane warsztaty lub kurs. Macie różne zainteresowania? Nie szkodzi – cenę promocyjną otrzymacie także zapisując się na dwa różne warsztaty.

Zapraszamy także do nowo otwartej kawiarenki artystycznej, w której wszyscy nasi goście będą mogli nie tylko delektować się aromatyczną włoską kawą Lavazza, ale także z dostępnych u nas materiałów wykonać własne, niepowtarzalne dzieło pod okiem instruktora rękodzieła artystycznego.

Prowadzimy również zajęcia dla grup zorganizowanych i dla firm.


Serdecznie zapraszamy!

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

mapka dojazdowa
Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS