Rezerwat Paradoksu

Rezerwat Paradoksu

Rezerwat Paradoksu to tytuł wystawy dwóch młodych artystów: Stanisława Gajewskiego i Dawida Widzyka.  Studenci Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zaprezentują ilustracje oraz plakaty. Prace pozornie odmienne w stylach, jak i w podejmowanych tematach czynią tę wystawę niezwykle atrakcyjną wizualnie  i formalnie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Sztukarnia, która mieści się na ul. Lewickiej 10/6 dnia 8 października 2011 r. o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Stanisław Gajewski

W roku 2007 uzyskał dyplom w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. Od 2007 roku student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki (w roku 2010 licencjat z wyróżnieniem w Pracowni Ilustracji pod kierunkiem prof. Zygmunta Januszewskiego; od roku 2010 studia magisterskie). Realizacje w zakresie ilustracji i rysunku, plakatu, instalacji (prace w zbiorach instytucji publicznych i osób prywatnych w Polsce, Anglii, Irlandii).

Wystawy indywidualne i zbiorowe w latach 2009-2011, w tym performance malarski Paintstep, 2009, Warszawa, CDQ i Klubogaleria Grawitacja; Wystawa prac pedagogów i studentów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pt. „Grafika prezentuje”, Warszawa, Muzeum Woli; Wystawa Rysunku Studentów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie pt. „Rysunki z Grafiki”, Galeria Klatka (Koneser), Warszawa. W roku 2001 stypendium Prezydenta RP; laureat nagród, w tym II nagroda i srebrny medal w międzynarodowym konkursie SATYRYKON, Legnica 2011.

stanislawgajewski@gmail.com

Dawid Widzyk

Rysownik, ilustrator, plakacista. Od 2007 roku student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 2010 uzyskał licencjat w Pracowni Ilustracji Prof. Zygmunta Januszewskiego. Od 2010 w Pracowni Plakatu Prof. Mieczysława Wasilewskiego. Wystawy fotografii, ilustracji i plakatu w Akademii Sztuk Pięknych oraz m. in. w Galerii „Schody” i warszawskim „Traffic Club”. Realizacje storyboardów filmowych. Współpraca przy warsztatach rysunkowych ze stowarzyszeniem „Kompilacja warszawska”.

dawidzyk@wp.pl

 


 (…) Artyści zawsze będą przychodzić na świat. Jednak to, czy będzie istniała także sztuka, w niemałym stopniu zależy od nas samych – od publiczności. Nasza obojętność albo zainteresowanie, nasze uprzedzenia albo zrozumienie wciąż jeszcze mogą się okazać rozstrzygające.

E. H. Gombrich  „O sztuce“

Do Staszka Gajewskiego i Dawida Widzyka nie można nie czuć szczerej sympatii. Obaj wzbudzają myślę tylko jak najlepsze emocje i chociaż są zupełnie różni, tak odmienni w zachowaniu i działaniu, to mają licznych przyjaciół i entuzjastów. Dzieje się to za sprawą niebywałej i zaraźliwej pasji życia oraz, jak się okazuje, również pasji tworzenia. Obaj są dziś wyróżniającymi się studentami na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Ich poszukiwania legitymuje Pracownia Ilustracji, ale także prowadzona przeze mnie Pracownia Rysunku. Z tej perspektywy właśnie wskazać pragnę na niezwykłość talentu tych dwóch chłopaków! Zawsze uśmiechnięty Staszek i na ogół chmurny Dawid stanowią pozorne wzajemne zaprzeczenie. Pozorność tę demaskuje ich wspólny projekt artystyczny, na okoliczność czego właśnie piszę ten tekst.
Staszek i Dawid poprzez swoją sztukę, nie bójmy się tak nazywać ich propozycji, zarażają świat inicjatywą, pokazują wielkie serce i uczą innych, także mnie samego, intensywnie przeżywać świat. To, co także łączy chłopaków, to właśnie komplementarność w myśleniu i działaniu. Ich prace zawsze wyróżniała i wyróżnia do dziś siła emocji, nieco zakamuflowana neurotyczność i niezgoda na powierzchowność! Byłem i dotąd jestem pod ogromnym wrażeniem ich bezkompromisowości na tym polu. Mogę być dumny, że mam takich studentów, partnerów zarazem do rozmowy i wspólnych marzeń o sztuce. Z całą pewnościa Staszek i Dawid związali się ze sztuką na zawsze, chociaż dopiero startują w obszarze tej kompetencji. Przed nimi nowe i liczne wyzwania, a wraz z tym konieczność stałego aktualizowania pragnień i życiowych aspiracji. Życzę im już teraz mądrych wyborów oraz żeby ich obecność mocno zaznaczała się  w świecie!

Prodziekan ds. Studiów Niestacjonarnych
Wydział Grafiki ASP w Warszawie
dr hab. Rafał Kochański

Warszawa, 19 września 2011


Opiekun wystawy: Kamila Nyckowska

Patron główny:

Partnerzy:

           


ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. J. Dąbrowskiego 62
02-561 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS