Szkoła Twórczego Pisania – Opowiadanie

Charakterystyka zajęć

Opowiadanie to jedna z bardziej popularnych form, w której mistrzostwo osiągnęli Edgar Keret i Alice Munro. Uwielbiane przez współczesnego czytelnika, który w swym ograniczonym czasie  może dać się ponieść fascynującej lekturze. Stosunkowo łatwe do opanowania ponieważ chętnie poddaje się  ćwiczebnym próbom i literackim eksperymentom. Potwierdzające słynną maksymę, że „mniej znaczy więcej” ponieważ w swej małej objętości potrafi zawrzeć często więcej głębi i sensu niż niezliczone stronice powieści. Jest jak błysk, który trafia w dziesiątkę, podyktowane natchnieniem lub zdumiewającym skojarzeniem. Jako jedna z nielicznych form jest w stanie podczas kursu kreatywnego pisania zaistnieć w całości, co pozwala na szlifowanie struktury, i perfekcyjne dopracowanie szczegółów. Gdzieś na styku między poezja a prozą, realizmem a magią daje ogromne możliwości

 

Proponowane zagadnienia

 1. Potęga doświadczania zmysłami
 2. Transkrypcja rzeczywistości na tekst literacki
 3. Magia początków i tytułów
 4. Kreacja głównego bohatera (targanego sprzecznościami)
 5. Technika punktów wiedzenia . Strategia dystansu  wobec strategii zaangażowania
 6. Budowanie nastroju i potęgowanie napięcia
 7. Odejście od realizmu
 8. Jak opanować sztukę krótkiej formy:  wyzyskać jej ograniczenia i możliwości
 9. Zalążki akcji – rozplanowanie fabuły
 10. Wykorzystanie epifanii
 11. Zabawy z czasem
 12. Autokorekta

 

Prowadzenie

Anna Olyinyk (Szlagowska) – absolwentka MISH. Obroniła doktorat  pod tytułem „Dźwięk w poezji Józefa Czechowicza” na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Zajmuje się problemem szeroko rozumianej integracji sztuk, zwłaszcza muzyki i literatury. Od wielu lat realizuje autorski program warsztatów kreatywności dla dzieci oraz warsztatów twórczego pisania dla dorosłych. Poetka, autorka opowiadań i bajek  a także tłumaczeń poezji angielsko –  i niemieckojęzycznej.  Publikowała w „Pamiętniku literackim”, „Literaturoznawstwie”, „Opcjach”  i  „Autografie”, w „Literacjach” oraz czasopiśmie internetowym „Muzykalia”. Obecnie współpracuje z  czasopismem „Literacje”. Jej pasją jest pisanie i wszystko, co może stanowić dla niego inspiracje: tematyka egzystencji, estetyka, literatura piękna, muzyka, malarstwo, kino, teatr i podróże.  Otwarta na drugiego człowieka, realizuje się w dialogu ze światem.  Obecnie przygotowuje do druku drugi tomik poezji, który powinien się ukazać jesienią tego roku.

Opinie uczestników

Sama jestem uczestnikiem dwóch proponowanych warsztatów (“Warsztaty twórczego pisania”, ” Jak czytać malarstwo?”). Uważam, że jest to bardzo ciekawa i unikatowa oferta. Z radością zobaczyłam, że są zajęcia inne niż nauka języków, aerobik, tańce, pilates itd. Zajęcia trafiają w moje oczekiwania i są bardzo inspirujące. Chętnie będą uczestniczyć w kolejnych cyklach z obu tematów.
Pozdrawiam, gratuluję pomysłu, życzę wytrwałości i wielu uczestników.

Anita

Od mniej więcej pół roku jestem regularną uczestniczką “Warsztatów twórczego pisania”. Zajęcia te są naprawdę wyjątkowe. Dla mnie osobiście, stały się niemal punktem zwrotnym. Dosłownie zmieniły moje życie, ponieważ zainspirowana nimi zaczęłam pisać bloga poetycko/literackiego, dzięki któremu dostałam nową pracę i moje życie wywróciło się o 180 stopni – na lepsze:) oto efekty;)
Mój blog: Fragmenty myśli

Gabriela

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. J. Dąbrowskiego 62
02-561 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS