Szkoła Twórczego Pisania – Scenariusz teatralny

Charakterystyka zajęć

Naszym celem będzie mistrzowskie opanowanie technik dialogowych, które są podstawą dramaturgicznej struktury. Ponadto ujrzymy dramat, jako sztukę tego co widziane i widzialne na scenie, a zatem poddamy się wszechobecnemu panowaniu zasady „Show not Tell”.
Nauczymy się sterować napięciem, wpływać na świat emocji widza. I wreszcie dowiemy się jak budować i przedstawić emocję, myśli bohatera – elementy świata wewnętrznego, które widz ujrzy na scenie. Zapraszam do fascynującej podróży za kulisy  i wewnątrz teatru.

Program zajęć

– na czym polega specyfika dramatu, czym dramat różni się od innych form wypowiedzi artystycznej
– potęga wizualności. Czy istnieje tylko to co widać na scenie?
– potęga słowa mówionego. Tajniki dialogu scenicznego
– różnorodność  i rodzaje technik dialogowych
– indywidualizacja języka bohaterów
– kreacja bohatera i jego pragnienie jako siła wiodąca spektaklu
– konflikt jako podstawa struktury dramaturgicznej
– klasyfikacja różnych typów konfliktu
– magia subtextu
–  stosunek opowiadanej historii do czasu, w którym się rozgrywa
– punkty zwrotne w organizacji fabuły
– rozwiązanie fabuły – czyli o zakończeniu, i różnych jego wariantach

Prowadzenie

Anna Olyinyk (Szlagowska) – absolwentka MISH. Obroniła doktorat  pod tytułem „Dźwięk w poezji Józefa Czechowicza” na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Zajmuje się problemem szeroko rozumianej integracji sztuk, zwłaszcza muzyki i literatury. Od wielu lat realizuje autorski program warsztatów kreatywności dla dzieci oraz warsztatów twórczego pisania dla dorosłych. Poetka, autorka opowiadań i bajek  a także tłumaczeń poezji angielsko –  i niemieckojęzycznej.  Publikowała w „Pamiętniku literackim”, „Literaturoznawstwie”, „Opcjach”  i  „Autografie”, w „Literacjach” oraz czasopiśmie internetowym „Muzykalia”. Obecnie współpracuje z  czasopismem „Literacje”. Jej pasją jest pisanie i wszystko, co może stanowić dla niego inspiracje: tematyka egzystencji, estetyka, literatura piękna, muzyka, malarstwo, kino, teatr i podróże.  Otwarta na drugiego człowieka, realizuje się w dialogu ze światem.  Obecnie przygotowuje do druku drugi tomik poezji, który powinien się ukazać jesienią tego roku.

Opinie uczestników

Sama jestem uczestnikiem dwóch proponowanych warsztatów (“Warsztaty twórczego pisania”, ” Jak czytać malarstwo?”). Uważam, że jest to bardzo ciekawa i unikatowa oferta. Z radością zobaczyłam, że są zajęcia inne niż nauka języków, aerobik, tańce, pilates itd. Zajęcia trafiają w moje oczekiwania i są bardzo inspirujące. Chętnie będą uczestniczyć w kolejnych cyklach z obu tematów.
Pozdrawiam, gratuluję pomysłu, życzę wytrwałości i wielu uczestników.

Anita

Od mniej więcej pół roku jestem regularną uczestniczką “Warsztatów twórczego pisania”. Zajęcia te są naprawdę wyjątkowe. Dla mnie osobiście, stały się niemal punktem zwrotnym. Dosłownie zmieniły moje życie, ponieważ zainspirowana nimi zaczęłam pisać bloga poetycko/literackiego, dzięki któremu dostałam nową pracę i moje życie wywróciło się o 180 stopni – na lepsze:) oto efekty;)
Mój blog: Fragmenty myśli

Gabriela

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. J. Dąbrowskiego 62
02-561 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS