Sztuka na miarę – ile matematyki jest w plastyce?

Matematyka jest jednym z przedmiotów, który może sprawiać problemy już od pierwszych tygodni nauki w szkole. Dzieje się tak dlatego, że nauka matematyki wymaga dużego wysiłku, rozumowania na odpowiednim poziomie oraz stosowania logiki operacyjnej. Przede wszystkim zaś matematyka operuje trudnymi dla dziecka pojęciami.

Uczenie za pomocą pojęć musi zostać poprzedzone osobistym doświadczeniem. Na bazie tych doświadczeń dziecko tworzy pojęcia i umiejętności. Świetną okazją do nabycia takich doświadczeń są zabawy plastyczne, podczas których dziecko ma do czynienia z takimi zagadnieniami jak: ilość, miara, kształt, kierunek, podobieństwo, powtarzalność. Podczas zajęć dziecko odmierza, waży, porównuje, dopasowuje i segreguje, zaczyna zwracać uwagę na prawidłowości i zależności przestrzenne.

Będziemy się poruszać wokół następujących kręgów tematycznych:

Orientacja przestrzenna. Jej rozwój można wspomagać kształtowaniem świadomości własnego ciała (np. poprzez odrysowywanie, tworzenie schematów postaci), ćwiczeniami dotyczącymi orientacji na kartce papieru, czy też wykonywanie prac przestrzennych.

Rytmy. Przyczyniają się one do zauważania przez dzieci prawidłowości i korzystania z nich w różnych sytuacjach. Do tej grupy zaliczają się ćwiczenia polegające na tworzeniu ornamentów, przekładaniu rytmów ze świata dźwięku na świat przedmiotów, tworzenie kalendarzy.

Przyczyna i skutek. Dla rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego pomocne będzie tworzenie historyjek obrazkowych, przewidywanie, co się może wydarzyć, podejmowanie działań prowadzących do przywrócenia poprzedniego stanu, np. układanie pociętych obrazków w całość.

Klasyfikowanie. Jest to baza dla kształtowania w umyśle dziecka pojęć. Z kolei wstępem do klasyfikowania jest segregowanie i dopasowywanie przedmiotów. Będziemy mieć z nimi do czynienia za każdym razem, gdy poprosimy dziecko o odnalezienie przedmiotów o tym samym kształcie lub kolorze lub kilku wspólnych cechach jednocześnie, świetnie do tego celu nadają się np. figury wycięte z kolorowego papieru.

Liczenie. Dziecko musi mieć bardzo wiele okazji do rachowania, by posiąść umiejętność liczenia. Dostarczają je wszelkiego rodzaju zabawy przedmiotami policzalnymi (guzikami, kasztanami, patyczkami), segregowanie ich, szacowanie ilości, porównywanie, których jest więcej, których mniej. Dzięki nim z biegiem czasu zwiększa się zasób liczebników, dbałość o prawidłową kolejność ich wymieniania oraz precyzja szacowania.

Mierzenie i ważenie. Wykonywanie prac plastycznych często wiąże się z dokonywaniem pomiarów, możemy np. odmierzać za pomocą patyka – paski papieru tej samej długości, przelewać płyny do pojemników o różnych pojemnościach, odmierzać składniki do wykonania masy solnej, porównywać wagę kulek z plasteliny.

Geometria. Zabawy z wykorzystaniem przedmiotów płaskich i przestrzennych w różnym kształcie, obracanie i przesuwanie figur, zwracanie uwagi na ich symetrię i podobieństwo umożliwia uchwycenie czym jest kwadrat, koło, trójkąt, linia prosta czy kierunek, czyli późniejszą naukę geometrii.


Najbliższe terminy

Zainteresowanych zajęciami prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:

sztukarnia@sztukarnia.pl; 692-870-303

Dodatkowe informacje

Wiek uczestników: 4-6 lat

Liczba osób w grupie: min. 4, max. 8

Miejsce: Sztukarnia, ul. Lewicka 10,

Stary Mokotów, Warszawa

Cena

220 zł (8 spotkań po 1 godz.)

Regulamin płatności

Twórczy prezent – 5% zniżki na voucher na dowolne warsztatyPolecamy podobne:

Architektura dla dzieci
Tworzenie filmów animowanych dla najmłodszych
Akademia Młodego Artysty

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. J. Dąbrowskiego 62
02-561 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS