A gdyby ten obraz ożył? – Warsztaty teatralne dla dzieci

Charakterystyka zajęć

Warsztaty teatralno-plastyczne dla dzieci ukazują teatr jako przestrzeń nie tylko aktora, ale również reżysera, scenografa i całej teatralnej trupy, zwracając uwagę na to, w jak dużym stopniu działania teatralne są działaniami w grupie.

Interdyscyplinarne zajęcia uczą pracy w grupie, pewności siebie, tworzą atmosferę współpracy, a nie rywalizacji, rozwijają kreatywne i nieszablonowe myślenie, zachęcają do twórczego spędzania wolnego czasu, ukazują literaturę i sztukę w innym świetle – wskazują na jej praktyczny wymiar. Warsztaty pomagają w zrozumieniu teatru jako zjawiska ściśle powiązanego z innymi dziedzinami sztuki, jak również dają podstawy do zrozumienia sztuki współczesnej.

Teatr i inne dziedziny sztuki przeplatają się ze sobą od dawna, w różny sposób w różnych epokach. Dlatego też nie będziemy mówić tylko o teatrze bądź tylko o sztukach plastycznych. Przekonamy się, jak współpraca między różnymi dziedzinami sztuki, a więc i między artystami o różnych specjalizacjach sprawia, że teatr staje się magiczny. Na każdych zajęciach będą poruszane zagadnienia związane zarówno z teatrem jak i sztuką. Wiele ćwiczeń będziemy wykonywać przy akompaniamencie muzyki, żeby przekonać się, jak i ta jest inspiracją do twórczej pracy oraz jednocześnie nieodłącznym elementem przedstawienia teatralnego.

Podczas warsztatów wykorzystamy sztuki plastyczne jako pomoc w tworzeniu dramaturgii spektaklu, inspirację do teatralnej pracy, innym razem, w przypadku pracy z maską, marionetką, czy scenografią jako nieodłączny element wydarzenia scenicznego.

Wszystkie warsztaty mają na celu przekazanie wiedzy.

Zawsze w formie praktycznych zajęć kreatywnych i ruchowych.

Każdy opisany warsztat trwa dwie godziny zegarowe.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

 

Opis poszczególnych zajęć 

  1. Przestrzeń codzienna a przestrzeń teatralna.

Kompozycja obrazu teatralnego.

Zajęcia poświęcone przestrzeni teatralnej.

Co to znaczy być widownią, a co to znaczy być na scenie?

Jak się zachowuję, gdy wiem, że dużo osób na mnie patrzy i co zrobić, żeby się tym za bardzo nie denerwować?

Jak wykorzystać całą przestrzeń sceniczną, którą mam do dyspozycji?

W jakim stopniu moje gesty oraz relacje z innymi tworzą przestrzeń sceny?

W czasie gier i zabaw dowiemy się i doświadczymy tego, jak aktorzy zachowują  się na scenie i dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej. Dowiemy się na ile kreacja przestrzeni scenicznej zależy od aktora, a na ile od innych osób – reżysera, scenografa, dźwiękowca.

Popracujemy nad kompozycją obrazu scenicznego i porównamy go do kompozycji malarskich.

  1. Teatralny (auto)portret.

Zajęcia poświęcone charakterystyce postaci scenicznych, relacjom scenicznym, pracy nad dialogami i monologami. Autoportret malarza a charakterystyka aktora.

Poprzez gry i zabawy teatralne oraz pracę na podstawie wybranych dzieł sztuki dowiemy się, że na charakterystykę postaci składa się wiele elementów: jej sposób mówienia, chodzenia, siedzenia, patrzenia, jej ubiór, relacje z innymi postaciami etc.  Każdy z uczestników będzie miał okazję stworzenia swojej własnej postaci scenicznej oraz jej historii.

  1. Na scenie raźniej w grupie.

Aktor na scenie rzadko jest sam. W czasie warsztatu dowiemy się jak dobrze i twórczo współpracować z partnerem scenicznym.

Skupimy się na grach i zabawach, które mają na celu wypracowanie dobrych metod pracy w grupie, ponieważ teatr to przede wszystkim praca zespołowa. Popracujemy nad improwizacjami grupowymi, przekonamy się, jak poruszać się po scenie wszyscy razem, jak stworzyć i zachować rytm grupy oraz jak wykorzystać zdolności każdego członka grupy do kreatywnego tworzenia. Jak współpracować a nie rywalizować.

Dowiemy się też, kto poza aktorami pracuje w teatrze, czym zajmuje się scenograf, sufler, techniczny, inspicjent, reżyser. Podczas improwizacji, gier i zabawy w teatr przekonamy się, dlaczego wszystkie te osoby są ważne dla dobrego przebiegu przedstawienia.

  1. Od pomysłu do historii, czyli teatralne kto, co, gdzie i kiedy.

Poprzez ćwiczenia sceniczne, gry i zabawy teatralne dowiemy się, co określa postać sceniczną, miejsce i czas, w jakim ta postać się znajduje, co składa się na akcję teatralną.

Z najróżniejszych przedmiotów i materiałów stworzymy historię-kolaż, którą następnie przedstawimy w teatralnej formie.

  1. Co to jest improwizacja?

Na zajęciach dowiemy się, co to jest improwizacja, zarówno w teatrze, jak i w malarstwie. Warsztat poświęcony będzie artystom związanym z happeningiem oraz action painting. Każdy będzie miał okazję stworzyć swój własny obraz oraz swoją własną teatralną scenę improwizowaną.

Warsztat składać się będzie z wielu ćwiczeń plastycznych, teatralnych i ruchowych poświęconych improwizacji indywidualnej, w parach, w grupie.

  1. Mogę być kim chcę, czyli konstrukcja masek i ich teatralne zastosowanie.

Maska czasem może ułatwić, innym razem utrudnić pracę teatralną. W czasie warsztatu przekonamy się jakie są plusy i minusy pracy z maską.

Każdy z uczestników poprzez gry i ćwiczenia teatralne wymyśli swojego bohatera, określi, jak powinien wyglądać, a następnie wykona jego maskę.

Poprzez gry i zabawy dowiemy się, co jest ważne w pracy z maską oraz stworzymy historie naszych bohaterów.

  1. Lalki, kukiełki i marionetki szukają swojej historii. Konstrukcja lalek teatralnych i praca z lalką.

W czasie warsztatu będziemy pracować w małych grupach. Każda grupa poprzez gry i ćwiczenia teatralne wymyśli historię i bohaterów, którzy biorą w niej udział. Następnie każdy wybierze bohatera, którego kukiełkę chce wykonać, po czym każda grupa przedstawi wymyśloną przez siebie historię za pomocą stworzonych kukiełek.

  1. Teatralne czytanie, czyli wspólne czytanie tekstów nie tylko dramatycznych.

Na warsztaty składają się ćwiczenia, gry i zabawy skoncentrowane na pracy z tekstem literackim oraz interpretacji tekstów literackich i dzieł sztuki.

Urządzimy wspólne dramatyczne czytanie tekstów literackich i poprzez gry i zabawy zastanowimy się jak przenieść czytane teksty i oglądane obrazy na scenę.

  1. Kim był i co robił?

Wielu reżyserów i artystów teatru zajmowało się również innymi dziedzinami sztuki. Poprzez pracę z rysunkiem, gry i zabawy teatralne dowiemy się kim byli tacy artyści i dlaczego interesowali się tak wieloma rzeczami.

  1.  A gdyby ten wazon ożył?

Przedmiot w malarstwie a przedmiot w teatrze.

W czasie warsztatów poznamy kilku wielkich malarzy martwych natur oraz innych, którzy w swojej twórczości zajmowali się przedmiotami codziennego użytku. Zastanowimy się wszyscy razem, co fascynuje artystów w takich przedmiotach.

Pooglądamy trochę obrazów i zdjęć, po czym poprzez gry i zabawy teatralne przekonamy się jaką rolę przedmiot odgrywa w teatrze. Przejdziemy od normalnego przeznaczenia poszczególnych przedmiotów do jego twórczego zastosowania, a zatem do tego, czym każdy przedmiot może stać się na scenie, czasem nawet wbrew jego codziennemu przeznaczeniu.

Prowadzenie zajęć

Alicja Borkowska – animatorka i organizatorka teatralna. Skończyła wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz podyplomowy kurs z organizacji wydarzeń wielokulturowych organizowany przez ATER Formazione w Bolonii. Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.
Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w szkołach i w teatrze. Specjalizuje się w pracy ze środowiskami wykluczonymi, przez ostatnie lata związana z ITC Teatro w Bolonii, gdzie prowadziła warsztaty teatralne dla imigrantów i uchodźców oraz koordynowała projekty wielokulturowe teatru.
Poza teatrem zajmuje się fotografią i wideo-animacją, autorka kilku filmów animowanych do spektakli teatralnych.


Najbliższe terminy

brak terminów

 

 

Dodatkowe informacje

Liczba osób w grupie: 6-12 osób

Wiek uczestników: 6-12 lat

Miejsce: Sztukarnia, ul. Lewicka 10, Warszawa

Cena

390 zł (cykl 10 spotkań po 2 godz.)

Regulamin płatności

Twórczy prezent – 5% zniżki na voucher na dowolne warsztatyPolecamy podobne:

Bajeczka – śladami literackiej przygody
2 x animacja! Warsztaty filmów animowanych

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS