Wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Wyszkowskiej

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac Sylwii Wyszkowskiej który odbędzie 22 października o godz. 18.00 Sztukarnia Cafe.

SYLWIA WYSZKOWSKA

Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego, aneks z malarstwa u prof. Pawła Nowaka. Maluje, rysuje, czasami ilustruje. Zajmuje się również grafiką warsztatową oraz projektową, fotografią, a od niedawna także ceramiką. Wystawia od 2010 roku. Jej prace znajdują się w instytucjach państwowych, samorządowych i domach prywatnych. Sztuka nie jest dla niej polem wyścigów, dlatego konsekwentnie, już od czasów studenckich, nie bierze udziału we wszelkich konkursach plastycznych.

Sylwia Wyszkowska pragnie ocalać istnienie. Ocalać od nieistnienia, uobecniać je, chwytać w stanie przesilenia i przepoczwarzania się, ale i w stanie ubytku i znikania. Malarka z upodobaniem eksponuje więc podmiot (nierzadko formalnie nawiązując do estetyki aktu), przy czym ten reprezentowany jest nie tylko przez to, co ludzkie, ale częściej nawet przez to, co pograniczne, hybrydyczne, niezidentyfikowane, wreszcie zwierzęce. Są to nierzadko usytuowane w osoczu surrealistycznych – choć przedstawionych w sposób zminimalizowany – przestrzeni i zdarzeń humanoidy (bo czy rzeczywiście ludzie?) skrępowane, obleczone kokonem czy „scałunione” – zasłaniające się maską, ujęte jakby w fazie wyradzania się, w miejscu, w którym z niepokojem czekają na moment autentycznego, pełnego uobecnienia się. Ale to także i zastępy niby-cieni, czy w końcu tylko kontury, wręcz „ślady po byciu”, „miejsca po istnieniu”, przypominające o tym, co n i e u c h r o n n e i p r z e r a ż a j ą c e, a co autorka stara się zręcznie i zapobiegawczo oswoić i zneutralizować, wysyłając nas w kosmos czy na Grenlandię ze świnią. Dziwne? Nie! Skoro bowiem ani życie, ani śmierć nie muszą mieć porządku, a żadne z nich nie trzyma decorum – dlaczego sztuka miałaby być gorsza?

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS