Wystawa malarstwa “Słowo na K”


O wystawie

29 stycznia 2011 r. o godz. 18.00 w Centrum Artystycznym Sztukarnia odbędzie się wernisaż wystawy “Słowo na K”, na której będzie można oglądać obrazy Joanny Nogi, Izabeli Mierzejewskiej i Kamili Nyckowskiej.

Wystawa potrwa do 26 lutego 2011 r..

W czasie trwania wystawy będą odbywały się bezpłatne wykłady, które w swojej tematyce będą krążyć wokół tematu kobiety i kobiecości.

Dyskretny tytuł – Słowo na K… Ucieczka od popularnych symboli sprawia, że przekaz staje się dość efemeryczny. Artystki odrzucają stereotypy, konstrukcję społeczną pojęcia ‘kobiecość’, oddalają się od genderowego dyskursu i feminizmu, aby stworzyć własny wspólny dialog, ze sobą i pomiędzy sobą. Chcą dotknąć samej tkanki, żeby uporać się z własną ‘kobiecością’ na poziomie odczuć. Odwrót od estetyki plakatu i reklamy sprzyja uzewnętrznianiu trudnych i głębokich emocji. Silna gra kolorów i ekspresja tworzą świat osobistych skrajnych emocji. Ale czasami te odczucia mają swój bardzo zewnętrzny punkt odniesienia. Pojawiają się nazwiska Sylvii Plath, Sarah Kane, Anne Sexton… Nazwiska-symbole…  Kobieca wrażliwość, która pomaga zrozumieć własną, ale i zewnętrzny bodziec, który kształtuje nasze własne pojęcie, indywidualne odczucie, który wreszcie pomógł stworzyć współczesne pojęcie ‘kobiecości’.

Gdzie znajduje się niewyraźna granica między ‘prawdziwą’ kobiecością, a wykreowaną, narzuconą? Granica miedzy kobiecością, a słowem na ‘k’.

Kinga Górak


Artystki

Joanna Noga – interesuje ją w malarstwie sfera negatywnych przeżyć kobiet i ich stosunek do własnej kobiecości.  Maluje kobiety przytłoczone codziennością, nieszczęśliwe. Targane  silnymi  emocjami.  To zaprzeczenie obecnego w ikonosferze wizerunku kobiety wiecznie młodej, pięknej i zadowolonej.

Kamila Nyckowska – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swojej twórczości podejmuje problem kondycji człowieka jako istoty skazanej na fizyczną i duchową klęskę. Bohaterem jej prac jest śmierć uosobiona przez postać kobiety. Kobiety, która postrzega świat w sposób zniekształcony, tkwi w potrzasku własnej psychiki. Inspiracją do powstania obrazów prezentowanych na wystawie były zarówno bohaterki dzieł Joice Carol Oates, jak twórczość i życie Sylvii Plath, Charlotte Perkins Gilman czy Sarah Kane.

Izabela Mierzejewska – ukończyła Edukację Artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W jej pracach widoczne są rejestracje stanów euforii, ekspozycje agresji, bólu czy też gra pozorów. Widoczne motywy mogą być odnoszone do współczesnej ikonosfery, z której artystka czerpie, i którą wykorzystuje, przetwarzając ją na swój własny sposób. Na wystawie będzie można zobaczyć  cykl malarstwa przesiąkniętego erotyką. Intensywne kolory są duszne i przytłaczające jak ukryty niepokój i wewnętrzna walka przedstawionych postaci.


Tematy i terminy wykładów

1) Obudzić Śpiącą Królewnę? Kobiecość przez pryzmat biografii kobiet-poetek i pisarek: Sylwia Plath, Emily Dickinson, Beatrix Potter, Katharine Mansfield, Pamela Travers.

5 lutego 2011 r., godz. 18.00

Prowadząca: Lidia Gruse – absolwentka filologii polskiej i studentka podyplomowych studiów na kierunku politologia (społeczno-polityczne problemy wielokulturowości). Redaktorka, PR-owiec, dziennikarka. Uczestniczka projektów edukacyjno-artystycznych, m.in. we współpracy z Akademią Pstryk, Fundacją Marebito, Stowarzyszeniem Grupa Studnia O. Prowadziła i prowadzi autorskie zajęcia i warsztaty z dziećmi (ceramiczne, teatralno-plastyczno-literackie) i kobietami (np. w ramach festiwalu Progressteron). Interesuje ją poezja i sztuki plastyczne. Współpracuje jako redaktor m.in. z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi oraz Wolters Kluwer Polska.

2) Sentymentalna dama i współczesna kobieta – czyli kobiecość w kulturze wiktoriańskiej  i dziś, ciało, moda i miejsce w społeczeństwie – projekcja idealnej kobiety w XIX wieku i czasach konsumpcjonizmu.

13.lutego 2011 r., godz. 16.00

Prowadząca: Anna Nurzyńska – pasjonatka historii ubioru i tkaniny, a także projektowania kostiumów i mody. W roku akademickim 2009/2010 prowadziła Wykłady z kostiumologii w Sztukarni. Autorka Weekendów z kostiumologią.

3) Opowieść o kobiecie, która tańczyła – o różnych tradycyjnych tańcach oraz o różnicach w obrazach kobiecości obecnych w tych tańcach.

19 lutego 2011 r., godz. 18.00

Prowadząca: Elżbieta Jabłońska – reżyser, absolwentka Wiedzy o Teatrze Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz kursów poświęconych teatrowi ciała i ruchu, pracy z pieśniami tradycyjnymi, m.in. w Ośrodku Teatralnym J. Grotowskiego we Wrocławiu, w teatrze Pieśń Kozła we Wrocławiu, w teatrze Plavo Pozoriste w Belgradzie. Stypendystka Goldsmiths College w Londynie. Współzałożycielka Fundacji Sztuki MAREBITO, z którą od 2006 r. organizuje warsztaty aktorskie z międzynarodowej sławy mistrzem japońskiego teatru nō Akirą Matsuim. Wyreżyserowała m.in. autorskie przedstawienie „Pani Koch”, oparte na tekstach Mirona Białoszewskiego, oraz oryginalną wersję komedii „Sen Nocy Letniej” Shakespeare’a, w której łączy klasyczne podejście  do tekstu dramatycznego z ekspresją wywodzącą się z teatru fizycznego.

Prosimy o wcześniejsze zapisy: sztukarnia@gmail.com lub 692 870 303 (pn – pt: 12.00 – 20.00)


Patron medialny:

Sponsorzy:

ludzie radość pasja tworzenia sztuka

Centrum Artystyczne Sztukarnia
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
NIP 542 264 64 83
48 692 870 303

sztukarnia@sztukarnia.pl

GODZINY OTWARCIA
Biuro:
pn.- pt. 9.00 - 17.00
Centrum Artystyczne:
pn.- pt. 9.00 - 20.00
sob.- niedz. 9.00 - 19.00

mapka dojazdowa
Nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011

Copyright © 2017 Sztukarnia.pl Centrum Artystyczne Warszawa | Polityka prywatności i Cookies

Realizacja i utrzymanie Mitelecom Marketing Internetowy  

FacebookGoogle+RSS