Charakterystyka

Kurs twórczego pisania to zajęcia adresowane do młodzieży, która lubi wymyślać i opowiadać historie i chciałyby wprawiać się w tworzeniu literackiej fikcji. Stanowi zaproszenie do wspólnego czytania, pisania i dyskutowania. Podczas zajęć uczestnicy zastanawią się, jak stworzyć ciekawą historię i bohaterów, których polubi czytelnik. Co zrobić, żeby akcja była dynamiczna i wciągająca, ale jednak nie sprawiała wrażenia płytkiej. Odpowiedzą rónież na pytanie, co z autorskiego utworu  powiedzieć czytelnikowi, a co samemu sobie. 

Zajęcia wprowadzą uczestników w różne literackie konwencje i języki, aby mogli świadomie wybrać, które z nich najbardziej im odpowiadają. Wyposażą ich w wiele umiejętności i wzbogacą w wiedzę na temat tajemnic pisarskiego warsztatu, by pisać i tworzyć świadomie.

 

Cena i czas trwania

cena podstawowa: 590 zł/cena ze zniżką: 550 zł*             
20 godzin kursu - codziennie po 4 godziny            

*zniżka przysługuje: rodzeństwu (wszystkim dzieciom), przy zapisie na drugi i każdy kolejny kurs oraz uczniom SARu 

RAMOWY PROGRAM ZAJĘĆ

10.00-12.00: blok warsztatowy
12.00-12.20: przerwa (zapewniamy ciepłą zupę wege oraz napoje)
12.20-14.00: blok warsztatowy

 

Program

1. DZIEŃ Dlaczego piszemy to, co chcemy pisać i dla kogo. Jakie konwencje, gatunki i tonacje literatury interesują nas najbardziej. Konstruowanie opowieści: tworzenie zarysu fabuły, szkicu głównego bohatera, bohaterów drugoplanowych.

2. DZIEŃ Jak znaleźć temat? O czym pisać? Gdzie szukać inspiracji: w literaturze, w prasie, telewizji czy internecie, w historii, w życiu? Ćwiczenia nad wyrazistością opisu, charakterystyki postaci, wydarzeń.

3. DZIEŃ Właściwości języka. Jakie słowa dobierać, żeby stworzyć przejrzysty tekst? Jakie właściwości mają poszczególne części mowy? Jak wyrobić sobie nawyki świadomego i krytycznego czytania własnych tekstów?

4. DZIEŃ Ćwiczenia dotyczące środków stylistycznych. Które z nich w jakich okolicznościach wnoszą coś ważnego do tekstu, a które nie? Czy lepiej dążyć do zwięzłości, czy do ozdobności? Jak stylizować narrację i dialogi, żeby nie wyszło sztucznie?

5. DZIEŃ Próbki pisarskie - stworzenie utworu, który będzie początkiem dalszej samodzielnej pisarskiej działalności. Omówienie utworów i wyposażenie każdego z uczestników w zestaw pożytecznych wskazówek dla własnej pracy twórczej.

Prowadzący

Jarosław Górski

Absolwent Polonistyki UW, dziennikarz, popularyzator humanistyki, autor książek (m.in. eseistycznej książki „Męska rzecz” o wzorcach i obrazach męskości w literaturze i powieści „Wersje”) oraz autor i współautor książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci z dziedziny historii, historii kultury, sztuki i nauki. Obecnie przygotowuje książkę o archetypowych i literackich wyobrażeniach dziecka. Stale pisuje eseje, felietony, reportaże o literaturze i czytelnictwie, sztuce, życiu kulturalnym i społecznym, a także popularne artykuły z zakresu psychologii i sztuki życia. Jest stałym współpracownikiem m.in. magazynów „Obywatel”, „Magazyn Literacki Książki”, „Stolica”, „Euro-Styl”. Od wielu lat w różnych ośrodkach całej Polski prowadzi zajęcia cykliczne oraz wykłady popularyzujące polską kulturę i humanistykę.

Zapisy

O nas

Sztukarnia to przede wszystkim ludzie. Wyjątkowi organizatorzy i instruktorzy, dla których sztuka, rękodzieło i swobodna kreacja to sposób na życie i największa pasja. 


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020