Charakterystyka

Kurs batiku to zaproszenie do fascynującej przygody z techniką, której korzenie sięgają wyspy Javy w Indonezji, gdzie od wieków zdobi się przy jej użyciu tkaniny i ubrania. Do Europy w tym także do Polski, batik przeniknął w XIX wieku, a to dzięki łatwo dostępnym narzędziom i materiałom (woskowi, naturalnym barwnikom i tkaninie). Szybko stał się jednym z elementów sztuki ludowej. Możliwość pracy z batikiem szczególnie przypadnie do gustu osobom ciekawym, lubiącym poznawać nowe sposoby tworzenia sztuki. Kurs skierowany jest także do tych, którzy widzą ogromną wartość w tradycyjnym rękodziele oraz w estetyce artystycznej tkaniny. W trakcie spotkań Uczestnicy krok po kroku nauczą się operować tą fascynującą, choć wieloetapową techniką. Zaczną od małych formatów zaznajamiając się na nich z pracą z rozgrzanym woskiem oraz barwieniem. Stopniowo wielkość formatów będzie rosła, podobnie jak liczba użytych kolorów. Od nich zależy również czas pracy nad każdym batikiem, gdyż po zafarbowaniu batik musi wyschnąć, zanim będzie gotowy do następnych etapów. Stworzone na kursie iskrzące się kolorami batiki, będzie można wykorzystać do ozdobienia toreb, karniszy, rolet, lub, po prostu, oprawić je i powiesić na ścianie.

Technika opiera się na artystycznym impregnowaniu tkaniny rozgrzaną mieszanką wosku i parafiny oraz następnie jej barwieniu. Prace artystyczne w tej technice nie muszą być wygotowywane w wielkich kotłach w gorącej wodzie, jak to się dzieje w przypadku tworzenia tkanin przystosowanych do tworzenia ubrań. Dzieła plastyczne wystarczy wyprasować za pomocą rozgrzanego żelazka poprzez warstwy papieru, w który wsiąka nadmiar wosku pozostawiając skończona pracę pokrytą minimalną warstwą wosku. Jej usztywniona struktura jest bardzo wytrzymała i wodoodporna. Można ją tak samo łatwo oprawić, dociąć do wybranego formatu jak i praktycznie wykorzystać do ozdobienia toreb, karniszy, rolet itd. 

Program

1. Wprowadzenie w tajniki techniki batiku.
2. Poznanie potrzebnych materiałów i narzędzi (m.in. tjanting).
3. Przedstawienie kolejnych etapów powstawania batiku: malowania rozgrzanym woskiem, farbowania w kąpieli wodnej, ostatecznego usuwania wosku.
4. Stworzenie i wykonanie dwóch projektów:
- niewielkiej, dwukolorowej pracy o charakterze użytkowym (torba/poszewka na poduszkę/zakładka do książki).
- barwnego obrazu w większym formacie.
5. Omówienie możliwości wykorzystywania powstałych batików (informacje na temat oprawy i ekspozycji prac artystycznych).

Cena i czas trwania

sobota i niedziela w godzinach 10:00-17:00
termin:
6-7 sierpnia
 
harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-11:45 przerwa kawowa
11:45-13:15 warsztat
13:15-13:45 przerwa obiadowa
13:45-15:15 warsztat
15:15-15:30 przerwa kawowa
15:30-17:00 warsztat
 
cena: 720 zł za 12 godzin warsztaowych
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 300 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem zajęć
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, dwa obiady dwudaniowe wegańskie, przekąski i napoje podczas przerw kawowych)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 

Prowadzący

Gabriela Prokop

absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, malarka, grafik i instruktor zajęć artystycznych. Pasjonatka techniki batiku, w której tworzy od dziewięciu lat. Malując rozgrzanym woskiem, stara się utrwalić ulotne momenty- obrazy inspirowane szarą codziennością, marzeniami i pięknem. Tworząc obrazy i ilustracje posługuje się techniką batiku, akwafortą, akwarelą oraz klasycznym malarstwem olejnym.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020