Charakterystyka

Kurs batiku to zaproszenie do fascynującej przygody z techniką, której korzenie sięgają wyspy Javy w Indonezji, gdzie od wieków zdobi się przy jej użyciu tkaniny i ubrania. Do Europy w tym także do Polski, batik przeniknął w XIX wieku, a to dzięki łatwodostępnym narzędziom i materiałom (woskowi, naturalnym barwnikom i tkaninie). Szybko stał się jednym z elementów sztuki ludowej. Szybko stał się jednym z elementów sztuki ludowej. Możliwość pracy z batikiem szczególnie przypadnie do gustu osobom ciekawym, lubiącym poznawać nowe sposoby tworzenia sztuki. Kurs skierowany jest także do tych, którzy widzą ogromną wartość w tradycyjnym rękodziele oraz w estetyce artystycznej tkaniny. W trakcie spotkań Uczestnicy krok po kroku nauczą się operować tą fascynującą choć wieloetapową techniką. Zaczną od małych formatów zaznajamiając się na nich z pracą z rozgrzanym woskiem oraz barwieniem. Stopniowo wielkość formatów będzie rosła, podobnie jak liczba użytych kolorów. Od nich zależy również czas pracy nad każdym batikiem, gdyż po zafarbowaniu batik musi wyschnąć, zanim będzie gotowy do następnych etapów. Stworzone na kursie iskrzące się kolorami batiki będzie można wykorzystać do ozdobienia toreb, karniszy, rolet, lub, po prostu, oprawić je i powiesić na ścianie.

Technika opiera się na artystycznym impregnowaniu tkaniny rozgrzaną mieszanką wosku i parafiny oraz następnie jej barwieniu. Prace artystyczne w tej technice nie muszą być wygotowywane w wielkich kotłach w gorącej wodzie, jak to się dzieje w przypadku tworzenia tkanin przystosowanych do tworzenia ubrań. Dzieła plastyczne wystarczy wyprasować za pomocą rozgrzanego żelazka poprzez warstwy papieru, w który wsiąka nadmiar wosku pozostawiając skończona pracę pokrytą minimalną warstwą wosku. Jej usztywniona struktura jest bardo wytrzymała i wodoodporna. Można ją tak samo łatwo oprawić, dociąć do wybranego formatu jak i praktycznie wykorzystać do ozdobienia toreb, karniszy, rolet itd. 

Program

1. Wprowadzenie: informacje ogólne o prowadzącym, technice, jej historii i współczesnym wydaniu.
2. Pokaz techniki na przykładach i w praktyce - zapoznanie się narzędziami i kolejnością wykonywania czynności przy pracy w technice batiku.
3. Stworzenie małej i jednokolorowej pracy (zakładka do książki, podkładka pod kubek, wstążka).
4. Barwienie tkaniny przed woskowaniem.
5. Planowanie pracy w większym rozmiarze z 2-3 kolorami i ornamentem (praca do naszycia na bawełnianą torbę, podkładka na stół pod talerze).
6. Pokaz wyprasowywania wosku z prac.
7. Stworzenie pracy w dużym formacie, większa ilość kolorów, praca przedstawiająca.
8. Krótki wykład o możliwościach oprawy prac artystycznych i pomysłach wykorzystania batiku praktycznie.

Cena i czas trwania

sobota i niedziela w godzinach 10:00-18:00
termin: 17-18 lipca 
 
harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-12:00 przerwa kawowa
12:00-13:30 warsztat
13:30-14:30 przerwa obiadowa
14:30-16:00 warsztat
16:00-16:30 przerwa kawowa
16:30-18:00 warsztat
 
cena: 530 zł za 16 godzin kursu 
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 100 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić w dniu rozpoczęcia kursu
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, dwa obiady dwudaniowe wegetariańskie, przekąski i napoje podczas przerw kawowych)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 

Prowadzący

Anna Jędrzejec

doktor sztuk w dyscyplinie sztuki piękne uzyskała w 2019 roku na Wydziale Artystyczny pod opieką prof. Ewy Zawadzkiej z Pracowni działań multigraficznych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 roku na Wydziale Grafiki. Aneks do dyplomu stworzyła w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Doroty Grynczel na Wydziale Malarstwa, w technice batiku. Od lat jest adiunktem w Pracowni Rysunku i Koloru prof. Elżbiety Baneckiej na Wydziale Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie poza nauką rysunku i malarstwa prowadzi też wykłady i warsztaty z batiku i monotypii. Pracuje zawodowo jako grafik tworząc książki, albumy, katalogi, plakaty, zaproszenia, okładki i layouty. W ramach twórczości zajmuje się batikiem, tkaniną artystyczną, grafiką warsztatową i projektową oraz fotografią. 

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020