Charakterystyka

 

Mistyczna, tajemnicza, magiczna, kojąca, odprężająca, absorbująca całkowicie myśli i ciało zarówno artysty jak i wiedza. Rozbudza uśpioną wyobraźnię, a jednocześnie wymaga wielkiej precyzji, poczucia równowagi i balansu, techniki, spokoju, ostrożności i delikatności. Ściśle związana z duchowością, kontemplacją i natchnieniem.

Wyobraźcie sobie barwne krople, delikatnie spływające na taflę wody. Rozpływają się stopniowo tworząc regularne okręgi. Artysta za pomocą rysików precyzyjnie rozprowadza kolory wprowadzając jeden w drugi. Powstają pejzaże, kwiaty, portrety, abstrakcje. Woda oddaje gotowe, trwałe obrazy i misterne wzory poprzez przyłożenie do jej powierzchni papieru lub jedwabiu. Każdy obraz jest oryginalny. Nie jest możliwe powtórzenie raz zrobionego wzoru.

Sztuka ebru, czyli tradycyjna turecka sztuka naturalnego zdobienia papieru lub jedwabiu za pomocą farb pływających na powierzchni wody, które tworzą formy przypominające deseń marmuru. Wszystkie materiały oraz składniki ebru tj. żółć wołowa, kolorowe azjatyckie glinki, pędzle wykonane z gałązki róży i włosia końskiego czy rośliny używane w procesie zagęszczania wody są w 100% naturalne. W dzisiejszej Turcji, ebru zajmuje szczególne miejsce wśród innych dziedzin sztuki oraz uznawana jest za tzw. sztukę wysoką. Próżno szukać ebru wśród atrakcji turystycznych na Riwierze Tureckiej. Mimo upływu wieków i rozwoju techniki tradycyjna Sztuka ebru pozostała niezmieniona do dziś.

Program

1. Zapoznanie się z podstawowymi faktami na temat pochodzenia i tradycji sztuki ebru.
2. Prezentacja oraz wykład na temat techniki oraz materiałów wykorzystywanych przy ebru.
3. Krótki zarys historyczny sztuki ebru, jak stworzyć różne wzory, jak namalować kwiaty w tej niezwykłej technice, jak prawidłowo przygotowywać materiały do sztuki ebru?
4. Proporcje oraz niezbędne detale i szczegóły dotyczące prawidłowego mieszania farb i cieczy wykorzystywanej do malowania.
 
Efektem końcowym będą prace przełożone na papier. Każdy z uczestników podczas warsztatów stworzy od kilku do kilkunastu prac, które później zabierze ze sobą.

Cena i czas trwania

niedziela w godzinach 10:00-17:00
termin:
3 lipca

harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-11:45 przerwa kawowa
11:45-13:15 warsztat
13:15-13:45 przerwa obiadowa
13:45-15:15 warsztat
15:15-15:30 przerwa kawowa
15:30-17:00 warsztat

cena: 380 zł za 6 godzin kursu 
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 300 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem zajęć
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, dwudaniowy wegański obiad, przekąski i napoje podczas przerw kawowychprzygotowane przez VEGE STORY)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 

Prowadzący

Anna Amil

absolwentka Filologii tureckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tłumaczka. Sztuką Ebru zajmuje się od 2009 roku, podstawy techniki poznała w Turcji. Prowadzi warsztaty oraz tworzy jedwabie i papiery Ebru.

Galeria zdjęć

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020