Charakterystyka

 

Kurs dedykowany jest osobom, które miałyby ochotę spróbować niezwykle pięknej, mistycznej, kojącęj, absorbującej całkowicie myśli i ciało techniki ozdabiania papieru – ebru. Technika ta z jednej strony rozbudza uśpioną wyobraźnię, z drugiej wymaga wielkiej precyzji, poczucia równowagi i balansu, spokoju, ostrożności i delikatności. Jest ściśle związana z duchowością, kontemplacją i natchnieniem. Rozpowszechniona została przez Turków. Źródła nazwy można odszukać w słowie „chmura” (perskie – „ebri”) lub „powierzchnia wody” (perskie „ab-ru”). Wszystkie materiały oraz składniki tj. żółć wołowa, kolorowe azjatyckie glinki, pędzle wykonane z gałązki róży i włosia końskiego czy rośliny używane w procesie zagęszczania wody są w 100% naturalne. Choć adepci tradycyjnej sztuki potrafili przeznaczyć na jej naukę nawet dwa lata, my zajmiemy się nią przez jeden dzień. Drugi, Kursanci wykorzystają na stworzenie własnoręcznie wykonanych, pięknych notatników, albumów albo zeszytów (do wyboru). Nauczą się zszywać mieniące się barwami i wzorami strony, przygotowywać okładzinę i okładkę. Kurs sprawi dodatkową przyjemność osobom, które kochają estetyczne, ręcznie wykonane i unikatowe przedmioty, szczególnie jeśli są nimi artykuły papiernicze.

Program

Dzień 1: Technika tworzenia ebru. Wprowadzenie i praktyka.

Część pierwsza – Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi faktami na temat pochodzenia i tradycji sztuki ebru. Będą mieli możliwość obejrzenia prezentacji oraz posłuchania wykładu na temat techniki oraz materiałów wykorzystywanych przy ebru. 

Część druga – Uczestnicy zobaczą jak stworzyć różne wzory czy namalować kwiaty w tej niezwykłej technice. Efektem końcowym będzie praca przełożona na papier. Każdy z uczestników, podczas warsztatów stworzy od kilku do kilkunastu prac, które będzie mógł wykorzystać następnego dnia lub zachować dla siebie. 

Dzień 2: Prezentacja technik szycia oraz oprawiania książek. Poznanie narzędzi pomocnych w pracy introligatora. Omówienie sposobów przygotowywania okładzin. Wykonanie okładek. Składanie papieru i przygotowanie do szycia. Zszywanie notatnika, albumu lub zeszytu (do wyboru).

Cena i czas trwania

sobota i niedziela w godzinach 10:00-18:00
termin: 24-25.07 
 
harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-12:00 przerwa kawowa
12:00-13:30 warsztat
13:30-14:30 przerwa obiadowa
14:30-16:00 warsztat
16:00-16:30 przerwa kawowa
16:30-18:00 warsztat
 
cena: 650 zł za 16 godzin kursu 
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 100 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić w dniu rozpoczęcia kursu
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, dwa obiady dwudaniowe vege, przekąski i napoje podczas przerw kawowych)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 

Prowadzący

Anna Amil

absolwentka Filologii tureckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tłumaczka. Sztuką Ebru zajmuje się od 2009 roku, podstawy techniki poznała w Turcji. Prowadzi warsztaty oraz tworzy jedwabie i papiery Ebru.

Ewa Hipnarowicz

absolwentka Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, studiowała również w Accademia di Belle Arti di Foggia oraz Escola Superior de Disseny w Barcelonie. Projektantka, instruktorka rysunku, malarstwa i grafiki. W trakcie studiów jak i pracy zawodowej miała styczność z wieloma dziedzinami sztuk plastycznych, takich jak: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, rzeźba, tkanina artystyczna, batik, sitodruk, introligatorstwo. Projektowała biżuterię, dywany, akcesoria męskie oraz nadruki na tekstylia.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020