-
Kurs twórczego pisania dla dorosłych ONLINE
Charakterystyka
Kurs kreatywnego pisania dla dorosłych kierujemy przede wszystkim do tych osób, które czują potrzebę artystycznej ekspresji. Wyrażanie na piśmie swoich myśli, poglądu na świat i własnych życiowych obserwacji, a także nadawanie przekazowi pięknej, artystycznej formy to niełatwa sztuka, ale przy odrobinie zaangażowania można się nauczyć wielu jej ważnych elementów.
Zajęcia odbywają się za pośrednictwem platformy Skype.
Program
1. Szukanie dobrych, ciekawych i wciągających czytelnika pomysłów;
2. Konsekwentne rozwijanie tych pomysłów, pierwotnie często ulotnych i mglistych.
3. Właściwy dobór formy i konwencji do tego, co chcemy wyrazić. Czy lepiej napisać powieść, czy opowiadanie? A może utwór liryczny albo scenkę dramatyczną? Czy to, co chcemy wyrazić, lepiej będzie wyglądało w konwencji realistycznej, a może fantasy czy science fiction lub groteski?
4. Jak zaciekawiać czytelnika, jak trafiać do jego emocji i intelektu?
5. Jakie emocje czytelnika chcemy poruszyć, z jakimi jego wartościami chcemy wejść w dyskusję?
6. Jak sprawić, by świat przedstawiony stanął czytelnikowi przed oczami, by postaci nie były papierowe, ale ożyły w wyobraźni tych, do których się zwracamy?
7. Jak konstruować bohaterów, komponować wydarzenia, rozmieszczać punkty zwrotne?
8. Jak zadbać o piękno, precyzję języka, szukać stylu a nie maniery?
Na każdym spotkaniu będziemy dużo rozmawiać, słuchać dobrej literatury, a przede wszystkim pisać.
Cena i czas trwania
czwartek, godz. 19:30-21:00 / termin: 2.02-22.06.2023 / 15 spotkań x 1.5h /
cena podstawowa: 780 zł (4 x 195 zł), cena dla osób kontynuujących: 750 zł (4 x 187,50 zł)
Prowadzący
Jarosław Górski
Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.
Rezerwacja
