Kurs twórczego pisania to świetna propozycja dla osób, które lubią pracować ze słowem, widzą jego moc, sprawczość oraz siłę. Szczególnie ucieszy tych, którzy być może już od jakiegoś czasu myślą o rozwinięciu swojego warsztatu i szukają sprzyjających dla siebie okoliczności. Jego intensywna, zwarta, weekendowa formuła stanowi idealny pretekst, żeby wreszcie się odważyć i podjąć wyzwanie. Zrobić pierwszy krok w kierunku własnych twórczych marzeń i planów.
Zapisując się na kurs opowiadania Uczestnik rozwinie swój warsztat pisania krótkich form epickich. Zaczniemy od poszukiwania inspiracji, wyboru tematu, by następnie dojść do konstrukcji bohatera. Nauczymy się tworzenia narracji, pisania wiarygodnych dialogów, kompozycji całości oraz puenty. Będziemy przyglądać się opowiadaniom najwybitniejszych twórców gatunku, podpatrzymy ich najciekawsze rozwiązania fabularne i formalne.
1. Dlaczego chcemy pisać opowiadania, co mamy do powiedzenia naszym czytelnikom i jakie emocje chcemy w nich poruszyć?
2. Dlaczego warto wyobrazić sobie swojego czytelnika i myśleć o nim podczas pisania opowiadania?
3. Jak dobrze wybrać konwencję naszej twórczości, w jakiej scenerii umieścić opowiadanie?
4. Jak szukać inspiracji wokół siebie: w autobusie i pociągu, sklepie, w pracy, w szkole naszych dzieci?
5. Jak tworzyć bohaterów, jak spowodować, żeby pospolite postacie stały się interesujące dla czytelnika?
6. Jak trzymać się głównego wątku, jak tworzyć dygresje, wątki poboczne?
7. Jak tworzyć wiarygodne, żywe dialogi?
8. Jak planować zwroty akcji, kulminacje, puentę?
9. Dlaczego wielu autorów opowiadań popada w banał?
10. Jak pisać konkretnie i zmysłowo, aby czytelnik poczuł, że wchodzi do świata, który stworzyliśmy?
11. Dlaczego warto przyglądać się własnemu językowi, dbać o jego precyzję, przejrzystość a jednocześnie urodę?
12. Jak ustrzec się najczęstszych błędów pisarskich?
harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-11:45 przerwa kawowa
11:45-13:15 warsztat
13:15-13:45 przerwa obiadowa
13:45-15:15 warsztat
15:15-15:30 przerwa kawowa
15:30-17:00 warsztat
Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
tel. 692 870 303
Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020