Charakterystyka

 

Kurs twórczego pisania to świetna propozycja dla osób, które lubią pracować ze słowem, widzą jego moc, sprawczość oraz siłę. Szczególnie ucieszy tych, którzy być może już od jakiegoś czasu myślą o rozwinięciu swojego warsztatu i szukają sprzyjających dla siebie okoliczności. Jego intensywna, zwarta, weekendowa formuła stanowi idealny pretekst, żeby wreszcie się odważyć i podjąć wyzwanie. Zrobić pierwszy krok w kierunku własnych twórczych marzeń i planów.

Zapisując się na kurs opowiadania Uczestnik rozwinie swój warsztat pisania krótkich form epickich. Zaczniemy od poszukiwania inspiracji, wyboru tematu, by następnie dojść do konstrukcji bohatera. Nauczymy się tworzenia narracji, pisania wiarygodnych dialogów, kompozycji całości oraz puenty. Będziemy przyglądać się opowiadaniom najwybitniejszych twórców gatunku, podpatrzymy ich najciekawsze rozwiązania fabularne i formalne.

Program

1. Dlaczego chcemy pisać opowiadania, co mamy do powiedzenia naszym czytelnikom i jakie emocje chcemy w nich poruszyć?
2. Dlaczego warto wyobrazić sobie swojego czytelnika i myśleć o nim podczas pisania opowiadania?
3. Jak dobrze wybrać konwencję naszej twórczości, w jakiej scenerii umieścić opowiadanie?
4. Jak szukać inspiracji wokół siebie: w autobusie i pociągu, sklepie, w pracy, w szkole naszych dzieci?
5. Jak tworzyć bohaterów, jak spowodować, żeby pospolite postacie stały się interesujące dla czytelnika?
6. Jak trzymać się głównego wątku, jak tworzyć dygresje, wątki poboczne?
7. Jak tworzyć wiarygodne, żywe dialogi?
8. Jak planować zwroty akcji, kulminacje, puentę?
9. Dlaczego wielu autorów opowiadań popada w banał?
10. Jak pisać konkretnie i zmysłowo, aby czytelnik poczuł, że wchodzi do świata, który stworzyliśmy?
11. Dlaczego warto przyglądać się własnemu językowi, dbać o jego precyzję, przejrzystość a jednocześnie urodę?
12. Jak ustrzec się najczęstszych błędów pisarskich?

Cena i czas trwania

sobota i niedziela w godzinach 10:00-17:00
termin:
16-17 lipca

harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-11:45 przerwa kawowa
11:45-13:15 warsztat
13:15-13:45 przerwa obiadowa
13:45-15:15 warsztat
15:15-15:30 przerwa kawowa
15:30-17:00 warsztat

 
cena: 560 zł za 12 godzin kursu 
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 300 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem zajęć
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, dwa obiady dwudaniowe wegańskie, przekąski i napoje podczas przerw kawowychprzygotowane przez VEGE STORY)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 

Prowadzący

Jarosław Górski

Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020