Kurs twórczego pisania to świetna propozycja dla osób, które lubią pracować ze słowem, widzą jego moc, sprawczość oraz siłę. Szczególnie ucieszy tych, którzy być może już od jakiegoś czasu myślą o rozwinięciu swojego warsztatu i szukają sprzyjających dla siebie okoliczności. Jego intensywna, zwarta, weekendowa formuła stanowi idealny pretekst, żeby wreszcie się odważyć i podjąć wyzwanie. Zrobić pierwszy krok w kierunku własnych twórczych marzeń i planów.
Zapisując się na kurs „Powieść” Uczestnik rozwinie swój warsztat dotyczący długich form epickich. W trakcie spotkań wspólnie zastanowimy się nad wyborem konwencji i gatunku, konstrukcją głównego bohatera (lub bohaterów), bohaterów drugo- i trzecioplanowych oraz postaci epizodycznych. Wypróbujemy różne możliwości zawiązania i rozwoju fabuły, popracujemy także nad zwrotami akcji. Przyjrzymy się rozwiązaniom i pomysłom najwybitniejszych powieściopisarzy.
1. Dlaczego chcemy pisać powieści, co mamy do powiedzenia naszym czytelnikom i jakie emocje chcemy w nich poruszyć?
2. Dlaczego warto wyobrazić sobie swojego czytelnika i myśleć o nim podczas pisania powieści?
3. Jak dobrze wybrać konwencję i gatunki naszej twórczości, czas i miejsce, scenerię fabuły powieści?
4. Jak konstruować bohatera głównego? Co zrobić, żeby nasze postacie były wiarygodne, konsekwentne, o pogłębionej psychologii?
5. Jak tworzyć bohaterów drugoplanowych i postaci epizodycznie, jakie role powinny one odegrać w fabule?
6. Jak nie zaplątać się w wątki powieści?
7. Jak tworzyć wiarygodne, żywe dialogi?
8. Jak rozplanować wydarzenia fabuły? Gdzie planować zwroty akcji i punkty kulminacyjne?
9. Jak rozmieścić w fabule zagadki i fałszywe rozwiązania, aby utrzymać uwagę czytelnika w napięciu?
10. Jak pisać konkretnie i zmysłowo, aby czytelnik poczuł, że wchodzi do świata, który stworzyliśmy?
11. Dlaczego warto przyglądać się własnemu językowi, dbać o jego precyzję, przejrzystość a jednocześnie urodę?
12. Jak ustrzec się najczęstszych błędów pisarskich?
harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-11:45 przerwa kawowa
11:45-13:15 warsztat
13:15-13:45 przerwa obiadowa
13:45-15:15 warsztat
15:15-15:30 przerwa kawowa
15:30-17:00 warsztat
Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
tel. 692 870 303
Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020