Charakterystyka

Kurs twórczego pisania to zajęcia adresowane do młodzieży, która lubi wymyślać i opowiadać historie i chciałyby wprawiać się w tworzeniu literackiej fikcji. Stanowi zaproszenie do wspólnego czytania, pisania i dyskutowania. Podczas zajęć uczestnicy zastanowią się, jak stworzyć ciekawą historię i bohaterów, których polubi czytelnik. Co zrobić, żeby akcja była dynamiczna i wciągająca, ale jednak nie sprawiała wrażenia płytkiej. Odpowiedzą również na pytanie, co z autorskiego utworu  powiedzieć czytelnikowi, a co samemu sobie. 

Zajęcia wprowadzą uczestników w różne literackie konwencje i języki, aby mogli świadomie wybrać, które z nich najbardziej im odpowiadają. Wyposażą ich w wiele umiejętności i wzbogacą w wiedzę na temat tajemnic pisarskiego warsztatu, by pisać i tworzyć świadomie.

 

Program

1. Dlaczego piszemy to, co chcemy pisać i dla kogo. Jakie konwencje, gatunki i tonacje literatury interesują nas najbardziej. Konstruowanie opowieści: tworzenie zarysu fabuły, szkicu głównego bohatera, bohaterów drugoplanowych.
2. Jak znaleźć temat? O czym pisać? Gdzie szukać inspiracji: w literaturze, w prasie, telewizji czy internecie, w historii, w życiu? Ćwiczenia nad wyrazistością opisu, charakterystyki postaci, wydarzeń.
3. Właściwości języka. Jakie słowa dobierać, żeby stworzyć przejrzysty tekst? Jakie właściwości mają poszczególne części mowy? Jak wyrobić sobie nawyki świadomego i krytycznego czytania własnych tekstów?
4. Ćwiczenia dotyczące środków stylistycznych. Które z nich w jakich okolicznościach wnoszą coś ważnego do tekstu, a które nie? Czy lepiej dążyć do zwięzłości, czy do ozdobności? Jak stylizować narrację i dialogi, żeby nie wyszło sztucznie?
5. Próbki pisarskie - stworzenie utworu, który będzie początkiem dalszej samodzielnej pisarskiej działalności. Omówienie utworów i wyposażenie każdego z uczestników w zestaw pożytecznych wskazówek dla własnej pracy twórczej.

Cena i czas trwania

cena podstawowa: 690 zł/cena ze zniżką: 650 zł*
20 godzin kursu (5 dni x 4h)

gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 200 zł

Terminy:

uczniowie klas 4-6:

1-5 sierpnia

uczniowie klas 7-8 i szkół średnich:

27 czerwca-1 lipca
4-8 lipca
11-15 lipca
22-26 sierpnia

RAMOWY PROGRAM ZAJĘĆ
10.00-12.00: blok warsztatowy
12.00-12.20: przerwa
12.20-14.00: blok warsztatowy

*zniżka przysługuje: rodzeństwu (wszystkim dzieciom), przy zapisie na drugi i każdy kolejny kurs oraz uczniom SARu

Prowadzący

Jarosław Górski

Absolwent Polonistyki UW, dziennikarz, popularyzator humanistyki, autor książek (m.in. eseistycznej książki „Męska rzecz” o wzorcach i obrazach męskości w literaturze i powieści „Wersje”) oraz autor i współautor książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci z dziedziny historii, historii kultury, sztuki i nauki. Obecnie przygotowuje książkę o archetypowych i literackich wyobrażeniach dziecka. Stale pisuje eseje, felietony, reportaże o literaturze i czytelnictwie, sztuce, życiu kulturalnym i społecznym, a także popularne artykuły z zakresu psychologii i sztuki życia. Jest stałym współpracownikiem m.in. magazynów „Obywatel”, „Magazyn Literacki Książki”, „Stolica”, „Euro-Styl”. Od wielu lat w różnych ośrodkach całej Polski prowadzi zajęcia cykliczne oraz wykłady popularyzujące polską kulturę i humanistykę.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020