Charakterystyka

Letni maraton ceramiczny jest zaproszeniem dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z ceramiką i również dla tych, którzy technikę lepienia z gliny już znają. Formuła zajęć zakłada możliwość udziału w dowolnej liczbie spotkań. Można zapisać się więc na pojedyncze zajęcia realizowane tylko w jedną sobotę lub w jedną niedzielę lub wziąć w nich udział we wszystkich podanych terminach.

Podczas każdych zajęć, w ciągu ośmiu godzin będzie można przyjść i zanurzyć się w świat lepienia z gliny. W zależności od stopnia zaawansowania Uczestnik będzie miał mozliwość zdobycia wiedzy o różnych rodzajach gliny i metodach jej obróbki (technice lepienia z wałeczków, z płatów, czy z kęsów), narzędziach oraz technikach zdobniczych, takich jak sgrafitto czy pastelaż. Osobom bardziej doświadczonym Prowadząca pomoże w znalezieniu najlepszego rozwiązania w projekcie, nad którym aktualnie pracują.

Pierwsze zajęcia dedykowane są lepieniu. Uczestnicy zainteresowani szkliwieniem czy obróbką prac już na pierwszym spotkaniu proszeni są o przyniesienie prac wypalonych na biskwit ze sobą. W przypadku lepielnia na pierwszym spotkaniu wykonane przez Uczestników przedmioty po wyschnięciu zostaną wypalone na miejscu w specjalnym piecu ceramicznym (ok. 10-14 dni). Dopiero na kolejnym spotkaniu, w wybranym przez Uczestników terminie, będzie można poddać je obróbce – szkliwieniu, zdobieniu i następnie kolejnemu wypaleniu. Po takim działaniu prace nadawać się będą do wszechstronnego użytku i zależnie od pomysłu Uczestnika – mogą stać się miłym prezentem dla bliskiej osoby, ozdobą domu lub piękną i własnoręcznie wykonaną zastawą stołową. 

Program

Zagadnienia poruszane w części teoretycznej (w zależności od poziomu zaawansowania):

1. Przedstawienie i omówienie podstawowych technik ceramicznych. Złote zasady pracy każdego ceramika.
2. Niezbędny sprzęt do pracy z gliną. 
3. Techniki ręcznego tworzenia ceramiki oraz techniki wygładzania powierzchni i zdobienia fakturalnego. 
4. Omówienie procesu szkliwienia, rodzajów szkliw i sposobów nakładania ich na czerep.
5. Co to jest angoba i jak z nią pracować?
6. Omówienie procesu i rodzajów wypału ceramiki.


Zagadnienia poruszane w części praktycznej (w zależności od poziomu zaawansowania):

1. Wprowadzenie techniki lepienia z wałeczków oraz płatów – proste formy użytkowe, konstrukcje geometryczne. 
2. Ceramiczny obraz 3D - tworzenie rozbudowanej płaskorzeźby.
3. Wprowadzenie techniki odcisku z form gipsowych z płatów lub kęsów gliny – wykonanie obiektu użytkowego.
4. Wprowadzenie techniki lepienia z kęsów gliny – realizacja kameralnej rzeźby ceramicznej.
5. Projektowanie i realizacja bibelotu lub biżuterii ceramicznej.
6. Przygotowanie kompletu naczyń potrzebnych do etapu trzeciego. 
7. Techniki dekoracyjne z użyciem angob:
· sgrafitto - technika polegająca na nacinaniu lub zadrapywaniu zewnętrznej warstwy angoby w celu odsłonięcia znajdującej się pod spodem gliny w innym kolorze
· pastelaż – technika polegająca na malowaniu strugą angobową za pomocą rożka. Technika umożliwiająca tworzenie specjalnych efektów reliefowo-barwnych.
8. Realizacja dużej formy ceramicznej według własnego projektu. 

Cena i czas trwania

sobota lub niedziela w godzinach 10:00-18:00
terminy: 26 czerwca / 27 czerwca / 4 lipca / 10 lipca / 11 lipca / 17 lipca / 18 lipca / 31 lipca / 1 sierpnia / 7 sierpnia / 8 sierpnia / 14 sierpnia / 15 sierpnia / 21 sierpnia / 22 sierpnia / 28 sierpnia / 29 sierpnia
 
harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-12:00 przerwa kawowa
12:00-13:30 warsztat
13:30-14:30 przerwa obiadowa
14:30-16:00 warsztat
16:00-16:30 przerwa kawowa
16:30-18:00 warsztat
 
cena: 270 zł za 8 godzin kursu 
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 100 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić w dniu rozpoczęcia kursu
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, obiad dwudaniowy wegetariańskie, przekąski i napoje podczas przerw kawowych)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 
UWAGA! Wypalone prace czekają na odbiór przez 3 miesiące od daty wykonania.
 

Prowadzący

Adrianna Wikarjusz

17 lipca / 18 lipca / 14 sierpnia / 15 sierpnia / 28 sierpnia / 29 sierpnia
absolwentka kursów ceramiki I i II stopnia oraz kursu technologii ceramiki. Ukończyła również warsztaty toczenia na kole garncarskim oraz liczne warsztaty praktyczne w Centrum Artystycznym Sztukarnia. Jej krąg zainteresowań artystycznych obejmuje na czele ceramikę i rzeźbę, jak również meblarstwo, aranżacje wnętrz oraz street art. Prowadzi liczne warsztaty dla dzieci oraz dorosłych. Posiada uprawnienia wychowawcy kolonijnego oraz uczestniczyła w warsztacie dla instruktorów w zakresie pracy metodą NVC (porozumienie bez przemocy).

Karolina Grzegorczyk

26 czerwca / 27 czerwca / 31 lipca / 1 sierpnia

absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Z wykształcenia historyczka sztuki i czeladniczka ceramiki. Od lat zajmuje się ceramiką, stale rozwijając swój warsztat. Swoją miłością do gliny dzieli się z małymi i dużymi prowadząc warsztaty we współpracy z instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami. Jest połową duetu twórczego Ronja Ceramics, zajmującego się tworzeniem ceramiki użytkowej i wykorzystywaniem pracy z gliną w działaniach społecznych.

Stefania Pietrasiak

7 sierpnia / 8 sierpnia

absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie (specjalizacja projektowanie ceramiki artystycznej i użytkowej) oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo-projektowanie ceramiki, Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła, oraz Sztuka i Wzornictwo Ceramiki). W swojej działalności artystycznej zajmuje się konserwacją dzieł sztuki, ceramiką artystyczną, oraz ceramiką użytkową w architekturze. Tworzy także ilustracje oraz grafikę koncepcyjną.

Julia Kozera

4 lipca / 10 lipca / 11 lipca / 21 sierpnia / 22 sierpnia

absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, instruktor rzemiosła artystycznego, czeladnik ceramiki użytkowej i dekoracyjnej, jak również absolwentka UKSW na wydziale filozofii. Pasjonatka papieru, gliny, drewna, szkła, tkaniny i przyrody, i z tego też tworzy swoje prace. Daleka od przymiotów świata współczesnego uwielbia skrytą obserwację człowieka w codzienności, niecodzienne smaki, podróże-najlepiej dalekie i niezobowiązujące muzykowanie ze znajomymi.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020