Skip to main content

Kurs filozofowania

tygodniowe kursy artystyczne dla nastolatków

Rozmowa, dyskusja, analizowanie jako punkt wyjścia kursu. Na zajęciach uczestnicy będą mogli skonfrontować własne poglądy na ważne dla nich sprawy z poglądami innych uczestników, ale także dawnych i niedawnych filozofów, którzy prezentowali czasami skrajnie różne stanowiska.

Celem zajęć jest przede wszystkim trening konstruktywnego myślenia i dyskutowania.

  • Kurs filozofowania dla nastolatków

Kiedy

brak terminu

Gdzie

Sztukarnia, ul. Odolańska 60, Warszawa

Cena

690 zł za 15 godzin kursu

Zapisy

na kurs zapiszesz się tutaj

Uczestnik kursu

  • będzie ćwiczył umiejętność formułowania myśli i dyskusji
  • wprawi się w wyciaganiu wniosków i mysleniu logicznym
  • będzie szukał odpowiedzi na ważne pytania
  • spędzi czas z rówieśnikami

Zapewniamy

  • pięć dni zajęć ze specjalnie dostosowanym programem
  • inspirujący, wartościowy i twórczy czas w gronie rówieśników
  • dostęp do wszystkich potrzebnych do pracy materiałów i narzędzi
  • merytoryczną wiedzę z wybranych dziedzin sztuki
  • przez cały czas trwania kursu opiekę merytoryczną i pedagogiczną wykwalifikowanych instruktorów
  • własnoręcznie stworzone dzieła sztuki
  • praktyczne umiejętności
Program

1. Po co filozofujemy? Jakie pytania zadawali sobie najdawniejsi filozofowie i które z tych pytań są wciąż aktualne? Jakich ważnych dla nas pytań starożytni filozofowie sobie nie zadawali? Czy istnieją źle zadane pytania, czy są tylko źle udzielone odpowiedzi?
2. Jak filozofowali starożytni? Filozofia jako rozmowa, zadawanie pytań, dialog, polemika, traktat. Jak budować argumenty i kontrargumenty. Jak dobierać anegdoty i ilustrować argumenty. Jak poprawnie wyciągać wnioski z przesłanek. Jak rozpoznać nieuczciwe sztuczki w dyskusji?
3. Co to jest szczęście? Jak wyobrażali je sobie filozofowie starożytni i nie tylko? Czym jest dobro? Czym jest piękno?
4. Co istnieje, a co nie? Skąd wiemy, że coś istnieje i czy możemy wiedzieć, że coś nie istnieje? Czy istnieje tylko materia, czy także coś poza nią? 
5. Co jest dla nas ważne? Jakie są nasze wartości? Jakich wartości zawsze warto bronić, a jakie można odpuścić?

Tygodniowe kursy dla nastolatków

Kursy artystyczne dla nastolatków to projekt zajęć, które w Sztukarni zostały zrealizowane po raz pierwszy w 2019 roku. Prowadzimy je w wakacje oraz ferie zimowe. Naszą misją jest tworzenie miejsca, w którym młodzież będzie czuła się dobrze, swobodnie i bezpiecznie, a jednocześnie zdobędzie konkretną wiedzę i umiejętności. Będzie mogła pielęgnować swoje pasje, szukać nowych zainteresowań, odkrywać talenty. Letnie i zimowe kursy to także dobra szansa, by poznać rówieśników i spędzić z nimi czas.

Tygodniowe kursy dla nastolatków są odpowiedzią na różne potrzeby młodzieży. Dlatego oferta jest różnorodna. Proponujemy ponad 20 różnych technik w dwóch blokach godzinowych. W ofercie mamy także zajęcia online.

Prowadzący

Jarosław Górski

Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym kursie, a nie udało Ci się znaleźć informacji na stronie? Nie odpowiada Ci termin, a zależy Ci na tym kursie? Nie ma miejsc, a chcesz się zapisać na listę rezerwową? Skorzystaj z formularza kontaktowego.

Zapisz się

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. zmienne, w zależności od godzin trwania zajęć
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera