Charakterystyka

Raz w miesiącu już od ponad 10 lat toczą się dyskusje zawiązane z tematami podejmowanymi przez wielką literaturę klasyczną (Cervantes, Mann, Dostojewski, Tołstoj, Flaubert, Proust, Prus, Goethe, Woolf, Stendhal, Celine, Hesse, Joyce…) i współczesną (Littell, Bly, Miłosz, Estes, Bernhard, Jelinek, Calasso, Pamuk, Grass, Handke…) – pełna lista to blisko 100 nazwisk!. Na naszych spotkaniach pojawiają się czasem dzieła filozofów (np. Uczta Platona, Książę Machiavellego czy Tako rzecze Zaratustra Nietzschego, Albo-albo Kierkegaarda), jak i – rzadko co prawda – z jakiegoś ważnego dla nas powodu głośne najnowsze pozycje (w tym roku rozmawialiśmy np. o książce Jacka Dukaja Po piśmie wyd. 2019).
Zdarza się, że rozmowa nie kończy się na jednym spotkaniu i jest kontynuowana na kolejnym (tak właśnie w tym roku było z pracą Dukaja, wcześniej m.in. z Doktorem Faustusem Manna, Idiotą Dostojewskiego, Lalką Prusa czy z Ucztą Platona). Wprowadza to pewną elastyczność do naszych powolnych rozmów – w końcu nigdzie nam się nie spieszy, naszym celem nie jest przeczytanie dużej liczby książek, ale raczej przemyślenie tego, co nas otacza zarówno na zewnątrz i wewnątrz. Książka ma być tym, co służy nam do namysłu. Dlatego lista książek to często tylko prognoza i jak z prognozą pogody bywa, potrafi się nasza lista zmienić. Wieczorom bliska jest nam fraza Marii Janion, która pisała o „odnawianiu znaczeń” (ponownym czytaniu i ponownym odnajdywaniu sensu znaczeń i sensu samego siebie). I nam podczas Wieczorów Literackich zdarzało się wracać do książki kiedyś już czytanej i po latach znów jakiejś innej, ważnej inaczej. Jak napisał kiedyś Theodor Adorno: kto czyta wciąż nowe książki, czyta wciąż tę samą książkę, ale kto czyta wciąż te same książki, czyta wciąż nowe książki. Tak właśnie jest w czasie Wieczorów Literackich, czytamy najczęściej stare książki,
które czasem jakby mimowolnie układają się w jakieś cykle czy konstelacje. Jest to do przewidzenia, skoro Wieczory trwają już tak długo.
Same spotkania nie są krótkie – najczęściej kończą się mocno po 22. Rzadko zdarza się bowiem, by temat rozmowy chciał wygasnąć wcześniej. Dlatego nie cechuje nas pośpiech, może tylko ostatni autobus jest źródłem wieczornych niepokojów. Spotkanie otwiera krótkie wprowadzenie, dalej toczy się już swobodna wieczorna rozmowa.

Program

SEMESTR I

29.09 - Jerzy Nowosielski Sztuka po końcu świata
20.10 - Fiodor Dostojewski Wspomnienia z domu umarłych
15.12 - Wasilij Rozanow Ciemne oblicze. Metafizyka chrześcijaństwa
26.01 - Listy Cwietajewa - Rilke – Pasternak


SEMESTR II

23.02 - Walter Benjamin Eseje
30.03 - Antoni Czechow Sachalin
27.04 - Gustaw Flaubert Bouvard i Pecuchet
25.05 - Paweł Maciejko Wieloplemienny tłum Jakub Frank i ruch frankistowski 1755-1816
29.06 - Issac Bashevis Singer Cienie nad rzeką Hudson

Cena i czas trwania

środy, start: 29.09. 2021, godz. 19:45-22:45 / 10 spotkań x 3h / cena: 340 zł

Prowadzący

dr Krzysztof Chlipalski

doktor nauk humanistycznych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów magisterskich na polonistyce był prezesem Warszawskiego Koła Polonistów oraz redaktorem naczelnym kwartalnika humanistycznego „Ogród”, działał również w Samorządzie przyczyniając się do reformy programu studiów. Posiada doświadczenie dydaktyczne zdobyte podczas prowadzenia zajęć dla studentów i uczniów szkół podstawowych i liceów (dla których opracował wspólnie z Magdaleną Rud program nauczania, a następnie podręcznik), prowadzi także kursy przygotowawcze z języka polskiego w ramach Fundacji Samorządu Studentów i Absolwentów UW. Publikował teksty w kwartalniku „Ogród”, „Res Publice”, „Świecie Nauki” oraz w kwartalniku „Klematis”. W swojej pracy dydaktycznej skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu związków omawianych tekstów ze światem współczesnego czytelnika. Bliskie jest mu zakorzenione przez prof. Marię Janion tzw. „odnawianie znaczeń”, czyli czytanie wielkich książek ze świadomością niewyczerpanego bogactwa zawartych w nich treści.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020