Charakterystyka

Raz w miesiącu już od ponad 10 lat toczą się dyskusje zawiązane z tematami podejmowanymi przez wielką literaturę klasyczną (Cervantes, Mann, Dostojewski, Tołstoj, Flaubert, Proust, Prus, Goethe, Woolf, Stendhal, Celine, Hesse, Joyce…) i współczesną (Littell, Bly, Miłosz, Estes, Bernhard, Jelinek, Calasso, Pamuk, Grass, Handke…) – pełna lista to blisko 100 nazwisk! Na naszych spotkaniach pojawiają się czasem dzieła filozofów (np. Uczta Platona, Książę Machiavellego czy Tako rzecze Zaratustra Nietzschego, Albo-albo Kierkegaarda).

Zdarza się, że rozmowa nie kończy się na jednym spotkaniu i jest kontynuowana na kolejnym. Wprowadza to pewną elastyczność do naszych powolnych rozmów – w końcu nigdzie nam się nie spieszy, naszym celem nie jest przeczytanie dużej liczby książek, ale raczej przemyślenie tego, co nas otacza zarówno na zewnątrz i wewnątrz. Książka ma być tym, co służy nam do namysłu. Dlatego lista książek to często tylko prognoza i jak z prognozą pogody bywa, potrafi się nasza lista zmienić. Wieczorom bliska jest nam fraza Marii Janion, która pisała o „odnawianiu znaczeń” (ponownym czytaniu i ponownym odnajdywaniu sensu znaczeń i sensu samego siebie). I nam podczas Wieczorów Literackich zdarzało się wracać do książki kiedyś już czytanej i po latach znów jakiejś innej, ważnej inaczej. Jak napisał kiedyś Theodor Adorno: kto czyta wciąż nowe książki, czyta wciąż tę samą książkę, ale kto czyta wciąż te same książki, czyta wciąż nowe książki. Tak właśnie jest w czasie Wieczorów Literackich, czytamy najczęściej stare książki,
które czasem jakby mimowolnie układają się w jakieś cykle czy konstelacje. Jest to do przewidzenia, skoro Wieczory trwają już tak długo.

Same spotkania nie są krótkie – najczęściej kończą się mocno po 22. Rzadko zdarza się bowiem, by temat rozmowy chciał wygasnąć wcześniej. Dlatego nie cechuje nas pośpiech, może tylko ostatni autobus jest źródłem wieczornych niepokojów. Spotkanie otwiera krótkie wprowadzenie, dalej toczy się już swobodna wieczorna rozmowa.

Program

Tegoroczne spotkania w ramach Wieczorów literackich związane będą z powieścią Marcela Prousta pt. „W poszukiwaniu straconego czasu”. Naszą ambicją będzie próba lektury całego cyklu, czyli 7. tomów. Mimo że dwa tomy pojawiły się już w ramach naszych spotkań w minionych latach, zaczynamy od początku. We wrześniu będziemy rozmawiać o pierwszej części cyklu, czyli o tomie „W stronę Swanna”. W październiku - tomem drugi, czyli „W cieniu zakwitających dziewcząt”. Przed nami 10. wieczorów - jest szansa, że uda się do czerwca przeczytać całość.

Tradycją Wieczorów literackich jest spokojna rozmowa, która bardzo często meandruje pomiędzy licznymi dygresjami. To może sprawić, że nad którymś tomem zatrzymamy się na dłużej. Niemniej, biorąc pod uwagę rytm prozy Prousta, rytm który bardzo odbiega od gorączki życia we współczesnym mieście, trzeba przygotować swój czas zewnętrzny i wewnętrzny na lekturę powieści o (straconym i odzyskanym) czasie. Jedno tylko można powiedzieć: lektura „W poszukiwaniu straconego czasu” to nie jest czas przehulany (jak określiła to jedna ze współczesnych tłumaczek), ale przekonać się można o tym tylko rozpoczynając lekturę.

Obecnie w polskim przekładzie mamy już dwie wersje tłumaczeń pierwszych czterech tomów. Tłumaczenie Boya zostało dotychczas uzupełnione przez przekłady Krystyny Rodowskiej, Wawrzyńca Brzozowskiego, Jacka Giszczaka oraz Tomasza Swobody (wyd. Officyna). Uzupełnieniem lektury może być książeczka Jana Błońskiego pod wiele mówiącym tytułem „Widzieć jasno w zachwyceniu”.

Cena i czas trwania

środy, godz. 19:45-22:45 / 10 spotkań x 3h / cena: 340 zł

najbliższe terminy spotkań:
26 kwietnia 2023 - Nie ma Albertyny
17 maja 2023 - Czas odnaleziony

do zajęć można dołączyć w każdym momencie, cena pojedynczego spotkania to 34 zł

Prowadzący

dr Krzysztof Chlipalski

doktor nauk humanistycznych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów magisterskich na polonistyce był prezesem Warszawskiego Koła Polonistów oraz redaktorem naczelnym kwartalnika humanistycznego „Ogród”, działał również w Samorządzie przyczyniając się do reformy programu studiów. Posiada doświadczenie dydaktyczne zdobyte podczas prowadzenia zajęć dla studentów i uczniów szkół podstawowych i liceów (dla których opracował wspólnie z Magdaleną Rud program nauczania, a następnie podręcznik), prowadzi także kursy przygotowawcze z języka polskiego w ramach Fundacji Samorządu Studentów i Absolwentów UW. Publikował teksty w kwartalniku „Ogród”, „Res Publice”, „Świecie Nauki” oraz w kwartalniku „Klematis”. W swojej pracy dydaktycznej skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu związków omawianych tekstów ze światem współczesnego czytelnika. Bliskie jest mu zakorzenione przez prof. Marię Janion tzw. „odnawianie znaczeń”, czyli czytanie wielkich książek ze świadomością niewyczerpanego bogactwa zawartych w nich treści.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020