Charakterystyka

Idzie wiosna! To czas ponownego odradzania się natury, pierwszych ciepłych promieni słońca i dekorowania domu na nowy sezon. A tworzenie dekoracji to wspaniały pretekst do wspólnego spędzania czasu! Może na warsztatach pełnych sztuki? W Sztukarni proponujemy podejść do tematu od strony designu, zagłębiając się w obrzędy dawnych kultur - będziemy tworzyć ozdobne pająki! To dekoracje, tworzone już w XVIII wieku, a polskiej tradycji tworzenia tych wyjątkowych ozdób może pozazdrościć nam cały świat.

Pająki to ozdoby mocno związane z obrzędowością - dawniej powstawały z warzyw, słomy, piór, grochu, a ich zadania były w zależności od regionu różne: mogły odpędzać złe moce, zapewniać urodzaj i bogactwo, przynosić szczęście, czuwać nad spokojnym snem. Niektóre źródła podają, że forma pająka nawiązywać miała do kościelnych i dworskich żyrandoli, będąc, w związku z użyciem zwyczajnych, codziennych materiałów, parodią bogato zdobionych ozdób. Obecnie tworzone są z naturalnych słomek i wielokolorowej bibuły a ich kształty przypominają kule, piramidy lub kryształy.

I właśnie ostatnią z form zajmiemy się na naszych warsztatach: pod okiem instruktorki wspólnie stworzycie własnego, wyjątkowego pająka kryształowego w swoich ulubionych kolorach i wybranej przez Was stylistyce. Może będzie to współczesna, minimalistyczna forma, a może pełna przepychu i barw ozdoba, która wypełni wnętrze Waszego domu wiosennym klimatem? Zapraszamy na warsztaty!

Cena i czas trwania

25.03.2023 r. godz. 12:30-14:30 / 1 spotkanie x 2 h

cena: 160 zł / 2 uczestników (dziecko+rodzic)

Prowadzący

Joanna Brzezińska-Michalska

Z wykształcenia plastyk i projektant odzieży. Pasjonuje się szyciem ręcznym, kreatywnie wykorzystując igłę z nitką do szycia różnych akcesoriów, zabawek, niebanalnych ozdób, odzieży. Podkreśla, że szycie ręczne to prosta i dostępna dla każdego technika twórcza, a jednocześnie fantastyczny sposób na wyciszenie i relaks. Z zaangażowaniem prowadzi warsztaty szycia ręcznego, haftu i cerowania z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami. Od lat tworzy "Szmaciane misie", integruje społeczność "nitkomaniaków" i realizuje liczne projekty związane z szyciem ręcznym. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotna stypendystka miasta Bydgoszczy - realizująca projekt "Wyszywana Mapa Kanału Bydgoskiego". Prezeska i założycielka Fundacji Nitkomaniacy.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020