Charakterystyka

Intencją wykładów z historii sztuki jest zaproszenie do spotkania pomiędzy artystą a odbiorcą, dziełem sztuki a rzeczywistością (osobistą, społeczną, filozoficzną, naukową, instytucjonalną itp.),
w której dana praca powstała i w której funkcjonuje. Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, powiedziała kiedyś: „Najważniejsze dla nas jest to, co sztuka i
co artyści mogą dać społeczeństwu. Nieraz zaskakując, stawiając pytania, a przede wszystkim – pokazując niewyczerpany potencjał ludzkiej kreatywności, w życiu codziennym często uśpiony przez rutynę i przyzwyczajenia”. Ta intencja stoi również za naszymi wykładami – to nie tylko zapoznanie uczestników z faktami i ciekawymi historiami na temat sztuki, ale także wyszukiwanie
dróg prowadzących przez bogactwo form, pomysłów, inspiracji, składających się na świat sztuki. To zaproszenie do przyjrzenia się sobie i innym, odnalezienia tego, co dla nas cenne, a co może
dać nam właśnie sztuka.
 
Zajęcia odbywają się na platformie Zoom.
 
Zachęcamy do obejrzenia jednego za naszych wykładów pt. "A to skandal! - Czy artyści tworzą sztukę, po to, aby oburzać?" który jest dostępny na naszym kanale YouTube.

Program

28.09 - Dookoła stołu – o spotkaniach na obrazie, jak świętowano na przestrzeni wieków. Jakie dania pojawiały się na stole? Od sztuki starożytnej po współczesność.
5. 10 - Jak podróże zmieniły sztukę współczesną? – krótka historia o tym, jak to się stało, że nasza sztuka wygląda dziś tak, a nie inaczej. Jaki wpływ miały na to podróże artystów i stykanie się z ludźmi z innych, niż europejska, kultur?
12.10 -  Kobieta do zjedzenia, a kobieta, która widzi i wie – podejście do wizerunku kobiet w sztuce przez czasy, gdy kobieta była jedynie obiektem kontemplacji.
19.10 - Czy kobiecość to tylko rola do zagrania? – z zagadnień przedstawiania kobiet, oraz tego, jak one same siebie kreowały, w tym selfie-feminizm. Zagadnienia ze sztuki współczesnej.
26.10 - Czy artyście wszystko wolno? – kiedy artyści zaczęli mierzyć się z granicami w sztuce.
2.11 - Skandale w sztuce współczesnej. Ciąg dalszy poprzedniego wykładu pt. „Czy artyście wszystko wolno”.
9.11 - Słowa na wolności – o słowach w sztuce wizualnej, ich zaskakującej obecności, również tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Od sztuki średniowiecznej po współczesność.
16.11 - Czy człowiek jest w 100 procentach człowiekiem? – związek sztuki z naukową wiedzą i rozwojem nowych technologi. Jak odkrycia naukowe inspirują artystów? Zagadnienia ze sztuki współczesnej.
23.11 - Geometria jako zasada Wszechświata – o harmonii figur geometrycznych, przedstawianiu pojęć abstrakcyjnych za pomocą koła, kwadratu, trójkąta. Od antyku po współczesność.
30.11 - Czy platońskie idee: piękno, dobro, prawda, są wciąż w sztuce aktualne? – Czy sztuka powinna być piękna? Kiedy to się zmieniło?
7.12 - Czy sztuka zawsze musi być taka poważna? – o żarcie w sztuce.
14.12 - W jaki sposób mózg widzi sztukę? – czy mózg preferuje jakąś formę sztuki? Odkrycia neuroestetyki.
21.12 - Bliskość człowieka z naturą – pojęcie wzniosłości w sztuce. Skąd wziął się motyw wiedźm i czy człowiek lubi się bać?
4.01 - „Nie ma to jak w domu” – sztuka odwołująca się do przyjemności bycia w domu, intymna, ciepła. Czasem jednak, możemy dostrzec w niej tęsknotę za wielkim światem.
11.01 - Historia cienia – skąd się wziął w sztuce cień i co może oznaczać? Jak według legendy powstał rysunek?
18.01 - Czy sztuka może zmienić świat? – o aktywizmie w sztuce.
25.01 - Relacja człowiek – zwierzę.

 

Cena i czas trwania

POJEDYNCZE SPOTKANIE / każdy wtorek, godz. 19:00-20:30 / 1 spotkanie x 1,5h / cena: 60 zł

KURS SEMESTRALNY / wtorek, godz. 19:00-20:30 / termin: 28.09.2021-25.01.2022 / 17 spotkań x 1,5h / cena: 765 zł (2 x 382.5 zł)

Cena obejmuje uczestnictwo w wykładzie online na żywo i/lub dostęp do nagranego spotkania.

Prowadzący

Agnieszka Szostakiewicz

absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowczyni na kierunku Sztuka Mediów na ASP w Warszawie, oraz w Studium Fotografii ZPAF-u, a także przez dwa lata na Wydziale Kulturoznawstwa w warszawskim SWPS-ie. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Była przez ponad dwanaście lat związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Współautorka wystawy „Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy, „W proszku” na warszawskim Jazdowie, współtwórczyni Targów Młodej Sztuki Most. Jako performerka brała udział m.in. w Festiwalu Warszawska Jesień, w wystawie pt. „The Space Program” (Galeria Stroboskop), w 15. edycji Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu, w wystawie pt. „Osiedle młodych / Interwencja artystyczna” w Poznaniu.

Rezerwacja 

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020