Charakterystyka

Intencją wykładów z historii sztuki jest zaproszenie do spotkania pomiędzy artystą a odbiorcą, dziełem sztuki a rzeczywistością (osobistą, społeczną, filozoficzną, naukową, instytucjonalną itp.),
w której dana praca powstała i w której funkcjonuje. Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, powiedziała kiedyś: „Najważniejsze dla nas jest to, co sztuka i
co artyści mogą dać społeczeństwu. Nieraz zaskakując, stawiając pytania, a przede wszystkim – pokazując niewyczerpany potencjał ludzkiej kreatywności, w życiu codziennym często uśpiony przez rutynę i przyzwyczajenia”. Ta intencja stoi również za naszymi wykładami – to nie tylko zapoznanie uczestników z faktami i ciekawymi historiami na temat sztuki, ale także wyszukiwanie
dróg prowadzących przez bogactwo form, pomysłów, inspiracji, składających się na świat sztuki. To zaproszenie do przyjrzenia się sobie i innym, odnalezienia tego, co dla nas cenne, a co może
dać nam właśnie sztuka.
 
Zajęcia odbywają się na platformie Zoom.
 
Zachęcamy do obejrzenia jednego za naszych wykładów pt. "A to skandal! - Czy artyści tworzą sztukę, po to, aby oburzać?" który jest dostępny na naszym kanale YouTube.

Program

16.02 - Dookoła stołu – o spotkaniach na obrazie, jak świętowano na przestrzeni wieków. Jakie dania pojawiały się na stole?

23.02 - A to skandal! – Czy artyści tworzą sztukę, po to, aby oburzać? Słynne historie dzieł sztuki, które wywoływały skrajne emocje, a ich twórcy niekiedy musieli bronić ich w sądzie, dziś zaś, bywają one podziwiane przez miliony ludzi na świecie.

2.03 - Jak podróże zmieniły sztukę współczesną? – krótka historia o tym, jak to się stało, że nasza sztuka wygląda dziś tak, a nie inaczej. Jaki wpływ miały na to podróże artystów i stykanie się z ludźmi z innych, niż europejska, kultur?

9.03 - Słowa na wolności – o słowach w sztuce wizualnej, ich zaskakującej obecności, również tam, gdzie się ich nie spodziewamy.

16.03 - Kobieta do zjedzenia, a kobieta, która widzi i wie – podejście do wizerunku kobiet w sztuce, od czasów, gdy kobieta była jedynie obiektem kontemplacji do czasów współczesnych.

23.03 - Czy człowiek jest w 100 procentach człowiekiem? – związek sztuki z naukową wiedzą i rozwojem nowych technologi. Jak odkrycia naukowe inspirują artystów?

30.03 - Geometria jako zasada Wszechświata – o harmonii figur geometrycznych, przedstawianiu pojęć abstrakcyjnych za pomocą koła, kwadratu, trójkąta.

6.04 - Czy artyście wszystko wolno? – gdzie i czy w ogóle istnieją granice sztuki?

13.04 - Czy sztuka zawsze musi być taka poważna? – o żarcie w sztuce.

20.04 - Miłosny performans w sztuce – jak emocje związane z relacją z drugim człowiekiem wpływają na tworzoną przez artystów sztukę?

27.04 - Czy platońskie idee: piękno, dobro, prawda, są wciąż w sztuce aktualne? – Czy sztuka powinna być piękna? Kiedy to się zmieniło?

4.05 - W jaki sposób mózg widzi sztukę? – czy mózg preferuje jakąś formę sztuki? Odkrycia neuroestetyki.

11.05 - Bliskość człowieka z naturą – pojęcie wzniosłości w sztuce. Skąd wziął się motyw wiedźm i czy człowiek lubi się bać?

18.05 - „Nie ma to jak w domu” – sztuka odwołująca się do przyjemności bycia w domu, intymna, ciepła. Czasem jednak, możemy dostrzec w niej tęsknotę za wielkim światem.

25.05 - Historia cienia – skąd się wziął w sztuce cień i co może oznaczać? Jak według legendy powstał rysunek?

1.06 - Czy kobiecość to tylko rola do zagrania? – z zagadnień przedstawiania kobiet, oraz tego, jak one same siebie kreowały, w tym selfie-feminizm.

8.06 - Czy sztuka może zmienić świat? – o aktywizmie w sztuce.

15.06 - Relacja człowiek – zwierzę.

16.06 - Q&A lub wybrany temat przez uczestników

Cena i czas trwania

wtorki, godz. 19:00-20:30

1 spotkanie x 1,5 godziny - 60 zł - pojedyncze spotkania

19 spotkań x 1,5 godziny - 855 zł (4 x 213,75 zł), kurs semestralny, start: 16.02.2021

Cena obejmuje uczestnictwo w wykładzie online na żywo i/lub dostęp do nagranego spotkania.

Prowadzący

Agnieszka Szostakiewicz

absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowczyni na kierunku Sztuka Mediów na ASP w Warszawie, oraz w Studium Fotografii ZPAF-u, a także przez dwa lata na Wydziale Kulturoznawstwa w warszawskim SWPS-ie. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Była przez ponad dwanaście lat związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Współautorka wystawy „Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy, „W proszku” na warszawskim Jazdowie, współtwórczyni Targów Młodej Sztuki Most. Jako performerka brała udział m.in. w Festiwalu Warszawska Jesień, w wystawie pt. „The Space Program” (Galeria Stroboskop), w 15. edycji Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu, w wystawie pt. „Osiedle młodych / Interwencja artystyczna” w Poznaniu.

Rezerwacja 

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020