Jakie kredki do rysowania wybrać?
Rysunek to nie tylko jedna z najpopularniejszych technik plastycznych, ale także bardzo lubiany sposób na spędzanie wolnego czasu. Już jako kilkuletnie dzieci z przyjemnością i zapałem próbowaliśmy rysować pierwsze niezgrabne postacie na kartce papieru, aby stworzyć laurkę dla mamy, taty lub ulubionej pani z przedszkola. Jeśli jednak chcemy zająć się rysunkiem na poważnie, sama kreatywność nie wystarczy. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, oprócz twórczych pomysłów i solidnego warsztatu powinniśmy się zaopatrzyć w profesjonalne kredki wysokiej jakości. Jak je wybrać? Podpowiadamy!
Kredka kredce nierówna – poznajmy ich rodzaje
Użycie odpowiednich kredek ma duży wpływ na komfort naszej pracy artystycznej oraz jej rezultaty. W sprzedaży są dostępne rozmaite profesjonalne kredki, które możemy dobierać nie tylko pod kątem indywidualnych preferencji, lecz także techniki i papieru, jakich zamierzamy użyć. Poniżej porównujemy różne rodzaje kredek ze względu na ich właściwości oraz zastosowanie.
- Kredki ołówkowe – to najpopularniejsze, klasyczne kredki, nadające się zarówno do nauki rysowania, jak i tworzenia bardziej zaawansowanych prac. W sklepach plastycznych są dostępne modele o różnych stopniach twardości grafitu. Kredki o wysokiej twardości wkładu pozostawiają cienkie, precyzyjne linie, a więc będą najlepszym wyborem do szczegółowych rysunków. Kredki o miękkim graficie są natomiast doskonałe do cieniowania i uzyskiwania intensywniejszych tonów, dlatego często są używane do rysowania portretów i pejzaży. Wybierając kredki ołówkowe, zwracajmy uwagę także na jakość drewna, z którego są wykonane, ponieważ łamliwość potrafi skutecznie utrudnić pracę i zniechęcić do rysowania.
- Kredki akwarelowe – jak sama nazwa wskazuje, kredki akwarelowe pozwalają na eksperymentowanie z efektami podobnymi do tych, które uzyskalibyśmy za pomocą akwareli. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wodorozcieńczalnego pigmentu, zamiast klasycznego kolorowego grafitu. Kreska wykonana kredką akwarelową jest bardziej wyrazista niż w przypadku standardowych kredek ołówkowych. Kredkami akwarelowymi możemy rysować „na sucho”, zamaczać czubek w wodzie albo rozcierać wilgotnym pędzelkiem narysowane elementy, uzyskując pracę o bardziej malarskim charakterze.
- Kredki pastelowe – charakteryzują się miękkim rdzeniem, produkowanym z kredy albo wosku, połączonym odpowiednim spoiwem z glinką i pigmentem. Taka konsystencja rdzenia umożliwia nam tworzenie delikatnych, lecz wyrazistych rysunków. Możemy wybrać pastele suche, które przypominają kredę, lub pastele olejne, podobne do kredek woskowych.
- Kredki świecowe – wykorzystanie parafiny sprawia, że te miękkie kredki szybko zamalowują powierzchnię, a przy tym są odporne na działanie wody. Ze względu na łatwość użytkowania i atrakcyjne, intensywne barwy, są to doskonałe kredki dla dzieci, szczególnie polecane do nauki rysowania.
- Kredki woskowe, często mylone z kredkami świecowymi – różnią się tym, że są wykonane z wosku pszczelego, a nie z parafiny, co dodatkowo nadaje im przyjemny zapach. Pod kątem użytkowania są jednak podobne: miękkie, łatwo kryjące, o żywych barwach. Obok kredek świecowych są więc równie chętnie wybierane na pierwsze kredki dla dzieci.
Wybieramy kredki – na co zwrócić uwagę?
Skoro wiemy już, jakie rodzaje kredek mamy do wyboru, pora się skupić na kilku kluczowych elementach, które pomogą nam w podjęciu decyzji. Zastanówmy się więc, jakie kwestie warto wziąć pod uwagę, gdy przyjdzie nam wybrać kredki do naszej pracy artystycznej.
Z pewnością istotny będzie rodzaj pracy, jaką zamierzamy wykonać. Planując rysunek szczegółowy i precyzyjny, wybierzmy kredki twarde. Jeśli zamierzamy poeksperymentować z cieniowaniem i efektami zbliżonymi do malowania, lepszym wyborem będą kredki z miękkim grafitem albo pastele.
Kolejny ważny element to rodzaj powierzchni, na której będziemy rysować. Miękkie rodzaje kredek lepiej spisują się na papierze o większej gramaturze oraz na papierze teksturowanym. Pigment miękkich kredek będzie głębiej wnikał w jego włókna, dzięki czemu kolory kredek będą bardziej nasycone.
Co jeszcze wziąć pod uwagę, kupując kredki?
Podczas wyboru kredek dobrze jest uwzględnić również planowaną kolorystykę naszej pracy. Zastanówmy się, jak bogatą gamę kolorystyczną będzie miał nasz rysunek, a także czy zależy nam na intensywnych, czy może bardziej stonowanych barwach. Jeśli potrzebujemy szerokiego wyboru odcieni, postawmy na kredki akwarelowe lub pastele.
Nie bez znaczenia są również nasze doświadczenie oraz budżet. Początkujący adepci rysunku, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, mogą skorzystać z uniwersalnych kredek ołówkowych. Są one doskonałe do nauki podstaw rysowania, a ich cena nie obciąży naszego budżetu. Bardziej zaawansowani artyści mogą sięgać po inne rodzaje kredek – na przykład dobre kredki akwarelowe, nadające się do rysowania nieco trudniejszą techniką.