LUDZIE SZTUKARNI
Nie da się ukryć - Sztukarnia to przede wszystkim ludzie. To ludzie pełni pasji, miłości do sztuki i do przekazywania swoich umiejętności i dzielenia się wiedzą. To zaplecze organizacyjne oraz grono instruktorów i instruktorek z wielu różnych dziedzin związanych z tworzeniem: rysunku, malarstwa, ceramiki, designu, architektury, projektowania mody, pisania.
Razem tworzymy przestrzeń bezpieczną i otwartą dla wszystkich. Pomagamy sobie, wspieramy się nawzajem i, poza pracą, po prostu uwielbiamy tu być.
BIURO
Grażyna Tynel
właścicielka
Wizjonerka, pomysłodawczyni i założycielka Sztukarni. Wychodząc z sektoru biznesowego postanowiła rzucić się na głęboką wodę, otwierając miejsce związane ze sztuką, w którym każdy może nauczyć się działać twórczo i czerpać z tego przyjemność. Konsekwentna i świetnie zorganizowana, ma ogromny talent do przyciągania do siebie wyjątkowych osób i współpracy z nimi. Zarządza całym zespołem Sztukarni i tworzy w niej rodzinną atmosferę. Ma niecodzienną umiejętność wymyślania nowych pomysłów oraz racjonalnego wprowadzania ich w życie Sztukarni.
Prywatnie mama piątki dzieci, godząca życie domowe z zawodowym, przy okazji znajdując czas na grę w kosza i podróże.
Zuzanna Dziekiewicz-Paściak
edukacja
Matka chrzestna Sztukarni, jej opiekunka i project managerka. Ukończyła Wydział Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją Projektowanie Edukacyjne oraz podyplomowe studia Polityka i Zarządzanie Oświatą.
Swoją miłość do dzieci i nauczania od 12 lat realizuje w Sztukarni, sprawując pieczę nad Sektorem Edukacji Dzieci i Młodzieży i nadzorując jego pracę.
Mama dwójki dzieci i miłośniczka psów, z największym w całej Sztukarni poczuciem humoru, a jednocześnie dystansem do świata i racjonalnym spojrzeniem.
Paulina Kuchciak
strona i sklep internetowy
Paulina w Sztukarni zajmuje się obsługą strony internetowej i szeroko pojętą pomocą techniczną. Dba o sklep internetowy oraz nadzoruje wysyłkę zamówień.
Zajmuje się również obsługą wieczorów panieńskich oraz wspiera Dział Obsługi Klienta.
Ze Sztukarnią związana od kilkunastu lat, jest w zespole ogromnym wsparciem i ukojeniem w sytuacjach kryzysowych.
Miłośniczka muzyki i śpiewu, jezior, gór i leśnych wycieczek.
Klaudia Sikorska
dział obsługi kilenta
W Sztukarni kieruje działem obsługi klienta, dba o codzienne funkcjonowanie centrum artystycznego, nadzoruje kalendarz zapisów na zajęcia i zna odpowiedź na każde pytanie naszych kursantów ;).
Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, z zamiłowaniem do nauki najmłodszych. Równolegle prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas 1-3, ucząc najmłodszych eksperymentów artystycznych i ekodesignu. W swojej pracy przykłada wagę do przekazywania dzieciom takich wartości jak poszanowanie przyrody, miłość do zwierząt i szacunek do drugiego człowieka.
Magda Sypniewska
Magda to fenomen Sztukarni - osoba z wyjątkowo pozytywnym nastawieniem do życia, otwartością, życzliwością, siłą i radością, a w tym wszystkim cudownie zorganizowana, przygotowana na każde zadanie, punktualna i gotowa do pomocy. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunku Pedagogika ogólna ze specjalnością Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna. Już zaczynając studia udzielała się wolontaryjnie, pracowała przy animacjach dla dzieci oraz prowadziła warsztaty dla najmłodszych.
Od ponad 6 lat związana ze Sztukarnią, zajmuje się obługą klienta oraz prowadzi kursy i zajęcia dla przedszkolaków oraz dzieci w klasach 1-3. Przez prawie 3 lata prowadziła regularne warsztaty artystyczne w przedszkolach oraz warsztaty wyjazdowe w szkołach w ramach sztukarnianego działu edukacji. Aktualnie jest koordynatorką i kierowniczką letnich i zimowych półkolonii dla dzieci. Organizuje liczne projekty edukacyjne oraz prowadzi szkolenia instruktorskie dla kadry. Uczy najmłodszych eksperymentu artystycznego, podstaw ceramiki i wielu innych technik. W prowadzonych przez siebie zajęciach uwielbia różnorodność technik i możliwości: prowadzi kursy w taki sposób, żeby każde dziecko mogło odkryć swoje ulubione zajęcia, które następnie będzie mogło kontynuować w starszym wieku na kursie malarstwa, ceramiki czy szycia.
Agnieszka Szostakiewicz
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowczyni akademicka na Wydziale Sztuki Mediów na warszawskiej ASP, a wcześniej również w Studium Fotografii ZPAF-u oraz na Wydziale Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie.
Skupiona na nauczaniu, sztuce i rozwoju, pełna pasji i zaangażowania, prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno w tematach związanych z tworzeniem jak i z samoakceptacją, rezygnacją z perfekcjonizmu oraz szeroko pojętym rozwojem. W przeszłości związana przez dwanaście lat z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, współpracowała i współtworzyła wystawy m.in. w Instytucie Awangardy, na warszawskim Jazdowie. Współorganizatorka Targów Młodej Sztuki MOST. Performerka, artystka i trenerka rozwoju osobistego.
Jako Event Manager w Sztukarni zajmuje się Działem Biznesu, przygotowując ofertę warsztatów integracyjnych oraz eventów. Pisze również scenariusze zajęć, warsztatów oraz półkolonii. Prowadzi kursy przygotowawcze z zagadnień teoretycznych do liceów plastycznych oraz do matury z historii sztuki. Jest również instruktorką autorskiego kursu artfulness.
Karolina Kamińska
Twórczyni i kreatorka kontentu z zamiłowaniem do sztuki oraz psychologii.
Ukończyła Wydział Psychologii na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, odbywając staże w ośrodkach psychoterapeutycznych i wykorzystując swoją wiedzę z dziedziny arteterapii pomagając dzieciom, młodzieży i dorosłym.
Po skończeniu studiów podyplomowych na kierunku Design Management - Zarządzanie Innowacją w warszawskiej School of Form rozpoczęła pracę w agencji reklamowej, badając potrzeby rynku i zarządzając projektami. W Sztukarni zajmuje się tworzeniem treści oraz obsługą mediów społecznościowych, a także fotografią.
Karolina zajmowała się również hipoterapią, kocha konie i pasjonuje się jeździectwem. Podróżuje po Dolnym Śląsku, spaceruje z ukochanym psem i zatraca się w naturze.
Klaudia Burza
Absolwentka pedagogiki specjalnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Doświadczenie w pracy z dziećmi zbierała podczas rocznego wolontariatu i tutoringu w Akademii Przyszłości, stażu w świetlicy socjoterapeutycznej, prowadząc zajęcia plastyczne w przedszkolach, liczne warsztaty artystyczne czy pracują jako animatorka zabaw dziecięcych. W grupach nieformalnych wielokrotnie współorganizowała wystawy, koncerty, prelekcje oraz inne wydarzenia. W pracy zawodowej przykłada wagę do przekazywania wartości które są jej bliskie tj poszanowanie przyrody, zwierząt i drugiego człowieka.
INSTRUKTORKI I INSTRUKTORZY
Berenika Kowalska
Berenika jest aktywnie działającą młodą artystką-malarką, zdobywającą nagrody i uznanie w kraju i za granicą. W 2014 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Bajka. W międzyczasie, w ramach wymiany międzyuczelnianej “MOST” chodziła również na zajęcia na ASP w Warszawie w pracowni Leona Tarasewicza. Przez Radę Wydziału Akademii w Krakowie była wielokrotnie wyróżniana za osiągnięcia w malarstwie, rysunku i tkaninie artystycznej. W 2014 roku otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w 2017 reprezentowała Polskę na JCE Biennale - Europejskim Biennale Młodych. W tym samym roku otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2017 roku jej obraz został zakupiony przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. W 2019 roku w ramach projektu Shiro Oni Studio Art Residency działała i malowała w Japonii.
Berenika od 2012 roku nieprzerwanie bierze udział w wielu wystawach, zarówno w Polsce, jak i Niemczech, Danii, Hiszpanii i Francji. Jej obrazy są podziwiane na całym świecie nie bez powodu - tworzy niesamowite, przyciągające kompozycje.
Kamila Nyckowska
Kamila jest w świecie sztuki kobietą renesansu - to artystka interdyscyplinarna, łącząca w swoim życiu zawodowym aktywność artystyczną z pedagogiczną. Tworzy w technice malarstwa akrylowego, olejnego, maluje akwarelą, zajmuje się ceramiką i rzeźbą, a także linorytem i innymi dziedzinami grafiki warsztatowej. Przez kilka lat prowadziła własną pracownię ceramiczną Para Buch w Warszawie. Ukończyła Wydział Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, by jak najlepiej pod kątem merytorycznym i praktycznym móc swoją wiedzę i talent przekazywać kursantom. Ze Sztukarnią związana od 13 lat, prowadzi zajęcia z ceramiki, rysunku i malarstwa, grafiki warsztatowej i akwareli. Jest koordynatorką Pracowni Ceramicznej w Sztukarni i dba o to, by wszystkie prace kursantów były wypalone na czas i odpowiednio poszkliwione. Odpowiada również za organizację i przeprowadzenie naszych letnich i zimowych kursów weekendowych dla dorosłych - Let’s art!.
Ewa Grześkiewicz
Współzałożycielka i członek Grupy Agathos zajmującej się ikonopisaniem oraz działalnością mającą na celu przybliżenie piękna ikony współczesnemu człowiekowi. Od kilku lat współpracuje ze Scholą Węgajty współprowadząc warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji Bizantyjskiej przy Ośrodku Teatru Węgajty oraz Korzeni Sztuki Sakralnej przy Sanktuarium w Świętej Lipce. Brała udział w wykonaniu scenografii do dwóch spektakli Scholi - "Miracula Sancti Nicolai" oraz "Opowieści o świętym Franciszku". Uczestniczyła w wielu wystawach, m.in. w międzynarodowej wystawie "Ikona dziś" w 2008 r., która towarzyszyła sesji naukowej poświęconej tej właśnie tematyce. W 2014 roku brała udział w Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego, który odbywał się w pocysterskim opactwie Pontigny we Francji. Prezentowała tam ikony i poprowadziła warsztaty. Ikony pisane jej ręką zostały docenione na międzynarodowych konkursach – w 2019 r. znalazła się wśród zwycięzców konkursu ikonograficznego. Jej ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy to wybór organizatora - wydawcy rosyjskiego katalogu współczesnych ikon Divine Temple. W 2018 r. na II Międzynarodowym Konkursie Ikonograficznym "Nowa Teofania Piękna" organizowanym przez Muzeum Ikon w Supraślu ikona Chrystus Pantokrator pisana jej ręką otrzymała wyróżnienie.
Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Przez wiele lat zajmowała się terapią pedagogiczną. Jej doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzenia warsztatów pisania ikon. Była również wykładowczynią na Papieskim Wydziale Teologicznym.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://ikony.waw.pl/.
Julia Kozera
Julia to instruktorka, która serce oddała ceramice i od 12 lat prowadzi w Sztukarni ceramiczne warsztaty. Dlaczego taki kierunek? Julia kocha wszystko, co związane z ziemią, naturą, gliną, pracą rąk i widocznym efektem.
Jest barwną duszą, poszukującą inspiracji do tworzenia na całym świecie. Ukończyła Etykę i Filozofię na warszawskim UKSW, gdzie zdobyła również wykształcenie dydaktyczne na Wyższym Zawodowym Studium Etyki. Mimo zamiłowania do filozofii postanowiła swoje życie związać ze sztuką, kierując swoje kroki w stronę Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego na Podkarpaciu, gdzie zdobyła dyplom z ceramiki, rzeźby w drewnie oraz wikliny. Po ukończeniu nauki Izba Państwowa mianowała ją Instruktorem Rzemiosła Artystycznego z tytułem czeladnika ceramiki. Po studiach 8 lat Julia spędziła w manufakturze ceramicznej, mogąc spełniać się artystycznie podczas tworzenia wyrobów użytkowych.
Łącząc wiedzę z zakresu pedagogiki z warsztatem i doświadczeniem artystycznym, Julia zajmuje się w Sztukarni prowadzeniem zajęć ceramicznych dla dzieci, dorosłych oraz nastolatków. Prowadzi ceramiczne maratony, ceramiczne bajki dla dzieci oraz kursy semestralne.
Poza warsztatami ceramicznymi Julia prowadzi również zajęcia z tworzenia lasów w szkle i ekodesignu dla dzieci.
Prywatnie interesuje się muzyką: gra na bębnach, ze swoim zespołem gra uliczną sambę, bierze udział w muzycznych eventach i wydarzeniach. Zafascynowana białym śpiewem, ludowością, muzyką tradycyjną i tańcem. Kocha rośliny i zna się na nich jak nikt, podróżuje autostopem i jeździ z namiotem do Katalonii, Indii, Gruzji i Nepalu.
Kasia Skoczylas
absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku fotografia, który charakteryzuje się interdyscyplinarnością. Głównymi mediami, które na nim eksplorowała to instalacja, rzeźba oraz wideo. Przez rok uczęszczała również na studium z grafiki projektowej w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Na co dzień współtworzy studio projektowe SIUP. Media, które są jej najbliższe to ceramika i tkanie dywanów metodą tuftingu. Ceramiką zajmuje się od 2020 roku, prowadzi regularnie warsztaty. To co najbardziej interesuje ją w pracy z gliną to zabawa i eksperyment. Lubi tworzyć nieoczywiste narracje i zarażać tym innych. W pracy warsztatowej stawia na samodzielną eksplorację ze swoim wsparciem technicznym.
Weronika Żurowska
Ilustratorka i graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016) i Wydziału Komiksu Ecole Superieure des Arts Plastiques Saint Luc w Brukseli (2014). Autorka ilustracji do kilku książek dla dzieci (w tym dwóch o Róży Czackiej), ostatnia książka to Klimatyczni pióra Olgi Ślepowrońskiej. Współpracowała jako rysowniczka przy wystawach: O-powiadaj. Japonia w pięciu opowieściach i Idź na żywioł w Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. Tworzy ilustracje do teatrów kamishibai.
Monika Stolarska
Monika to legenda Sztukarni, instruktorka z ogromną charyzmą, wyjątkowym darem dzielenia się wiedzą ze swoimi kursantami, sypiąca jak z rękawa anegdotami z życia artystów, z ogromną wiedzą z dziedziny historii sztuki. Jest osobą z którą po prostu chce się przebywać - rodem z artystycznej bohemy, inspiruje swoich kursantów do twórczej pracy, poleca książki i filmy o sztuce, oprowadza ich po galeriach i zaraża radością tworzenia.
Jest aktywnie działającą artystką - malarką, autorką kolaży, murali, instalacji. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona w Warszawie oraz Wydziału Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych ze specjalizacją dodatkową Sztuka w Przestrzeni Publicznej. Dyplom Magistra Sztuki uzyskała w 2011 roku, w pracowni profesora Wiesława Szymborskiego. W międzyczasie połowę 2009 roku spędziła w Sofii w Bułgarii w ramach stypendium Akademii Sztuk Pięknych. Dodatkowo ukończyłą Studium Pedagogiczne przy warszawskiej ASP. Od 2007 roku aktywnie bierze udział w wystawach w Polsce i za granicą.
Jest zafascynowana językiem geometrii, konstruktywizmem i architekturą modernizmu. Odnajduje w nich rytmy i zjawiska, które obserwuje w przyrodzie. W swoich pracach malarskich posługuje się archetypami ze świata natury - symboliką wody, ognia, drogi, horyzontu.
Lidia Kostrzyńska
Witrażem zajmuje się od 2005 roku, a od 2006 roku prowadzi również własną pracownię. Praca w szkle jest dla niej nie tylko zawodem, ale też pasją, którą chce dzielić się z innymi. Pracuje w technikach witrażu tradycyjnego, witrażu Tiffany`ego i fusingu
Maja Kitajewska
Maja jest artystką-malarką, wiążącą swoją przyszłość zarówno z tworzeniem jak i edukacją artystyczną. Pracuje na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ucząc studentów i studentki I roku II Pracowni Malarstwa warszawskiej ASP.
Jest absolwentką Wydziału Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. Obie szkoły ukończyła dyplomem z wyróżnieniem. Studia skończyła w 2011, a jeszcze w tym samym roku jej prace znalazły się na wystawie Najlepszych Dyplomów ASP. W międzyczasie czasie została laureatką nagrody artystycznej SIEMENS oraz nagrody Inicjatywy ENTRY za najlepszy dyplom Akademii Sztuk Pięknych. Bierze udział w wystawach indywidualnych i grupowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym w Niemczech, Szwajcarii, Peru i Danii. Jej prace można oglądać na wystawach, ale znajdują się również w kolekcjach prywatnych.
Emilia Dragosz
Artystka-malarka, pochodząca z domu artystów i rzemieślników.
Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Kielcach ze specjalizacją Stare techniki malarskie i pozłotnicze.
Jest absolwentką Wydziału Malarstwa na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła w 2013 i w tym samym roku jej prace znalazły się na wystawie Najlepszych Dyplomów ASP w Krakowie. Po studiach artystycznych przez rok pracowała przy konserwacji malarstwa i mebli w Dubaju. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od wielu lat tworzy we własnej pracowni, tworzy intensywne, kolorowe, wielkoformatowe obrazy i uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2016 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie o Grand Prix Fundacji Franciszki Eibisch. W 2019 jej obraz został zakupiony przez Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Mimo studiów na wydziale malarstwa i codziennej malarskiej pracy, Emilia na równi kocha rysunek i uważa go za podstawę wszelkiego tworzenia.
Od września 2022 Emilia prowadzi również zajęcia z rysunku i malarstwa dla klas 4-6, chcąc zmieniać podejście dzieci do sztuki i wierząc, że następne pokolenia będą wchodzić do muzeów z chęcią i zaciekawieniem. Uczy dzieci otwartości na nowe techniki i posiłkuje się elementami eksperymentu artystycznego, tak aby każde zajęcia rozbudzały w nim talent i chęć tworzenia.
Joanna Michalska - Brzezińska
Z wykształcenia plastyk i projektant odzieży. Pasjonuje się szyciem ręcznym, kreatywnie wykorzystując igłę z nitką do szycia różnych akcesoriów, zabawek, niebanalnych ozdób, odzieży. Z zaangażowaniem prowadzi warsztaty szycia ręcznego, haftu i cerowania z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami. Od lat tworzy "Szmaciane misie", integruje społeczność "nitkomaniaków" i realizuje liczne projekty związane z szyciem ręcznym. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotna stypendystka miasta Bydgoszczy - realizująca projekt "Wyszywana Mapa Kanału Bydgoskiego". Prezeska i założycielka Fundacji Nitkomaniacy.
Magdalena Zawadka
Magda jest absolwentką kierunku Ogrodnictwo Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce roślin tropikalnych i leczniczych. Jest wieloletnim pracownikiem Polskiej Akademii Nauk Ogrodu Botanicznego - CZRB w Powsinie. Jest twórcą zamkniętych ekosystemów w firmie Madeleine Orchid.
Katarzyna Pietrzykowska
Ukończyła studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale scenografii, jednak to tworzenie lalek artystycznych okazało się jej największą pasją i miłością, którą od 4 lat zaraża uczestników prowadzonych przez nią warsztatów w Sztukarnii. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Stworzyła lalki do opery "Dokręcanie śruby" B. Brittena w Polskiej Operze Królewskiej.
Oprócz lalek robi także dla nich rekwizyty, meble oraz zwierzęta. Doświadczenie w tworzeniu miniaturowej scenografii zdobyła pracując przy produkcji animacji lalkowej w Studiu Animacji Trefl.
Brała udział w wystawie "Mazowsze w spódnicy" organizowanej przez Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek oraz w wystawie w ramach festiwalu "Lalka też człowiek".
Oprócz tego maluje (zwłaszcza olejami i akwarelami), rzeźbi, rysuje, okazjonalnie zajmuje się też ceramiką. Uwielbia udzielać się wolontaryjnie w pracy z dziećmi, co skłoniło ją do podjęcia podyplomowych studiów pedagogicznych w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.
Kiedy ma wolną chwilę ucieka do lasu i obserwuje ptaki.
Olga Owczynnikow
Związana od dziecka ze sztuką absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która w trakcie trasy koncertowej po Chinach zakochała się w ceramice i postanowiła związać z nią przyszłość. Przez prawie dwa lata uczyła się tworzenia ceramiki użytkowej u Barbary Turkiewicz, a następnie postanowiła swoją wiedzę o glinie wykorzystać do nauki toczenia na kole garncarskim. Po długim procesie samodzielnej nauki toczenia ukończyła kurs doszkalający i zaczęła tworzyć własną ceramikę oraz nauczać innych.
Z ceramiką uwielbia eksperymentować - toczenie na kole uczy ją cierpliwości i dążenia do ideału formy, a łączenie kolorów i rodzajów szkliw daje jej poczucie ekspresyjnego wyrażania siebie. Lubi nieoczywiste gry kolorów, łączy intensywne odcienie z delikatnymi beżami a najbardziej ze wszystkich odcieni kocha magentę. Ceni sobie swój zawód za możliwość obcowania z wielością faktur, kolorów i szlifów oraz za satysfakcję, jaką daje lepienie jej i jej kursantom. Przykłada wielką wagę do użytkowej funkcji przedmiotów, które wykonuje - tworzy je tak, by wyglądały pięknie nie tylko same w sobie, ale również w przestrzeni, w której będą się znajdowały, a gdy lepi lub toczy na zamówienie, robi to z myślą o osobie, która będzie z danej rzeczy korzystać.
Na równi ze sztukami plastycznymi kocha muzykę - gra zawodowo na skrzypcach, a hobbystycznie na akordeonie i saksofonie. Jest częścią zespołu “Mała Orkiestra Dancingowa”, wykonującego muzykę przedwojenną do tańca i gra koncerty.
Magdalena Szeląg-Kugiel
Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W ramach wymiany studenckiej pobierała również nauki we włoskiej Accademia di Belle Art di Lecce.
Chcąc łączyć własny rozwój artystyczny z nauczaniem kolejnych pokoleń ukończyła Studium Pedagogiczne przy ASP w Krakowie oraz Podyplomowy Kurs Arteterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Łodzi.
Od wielu lat prowadzi warsztaty z malarstwa, rysunku i ceramiki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracując w szkole realizowała z młodzieżą autorskie programy edukacyjne, wychodząc poza tradycyjne techniki plastyczne i wprowadzając między innymi podstawy tworzenia animacji. Jest autorką i ilustratorką książek dziecięcych.
Inspirację do własnej pracy dają jej podróże po Polsce, Azji i Europie. Aktualnie tworzy zatapiając się w naturze, przebywając w maleńkiej wiosce na północy Polski.
Małgorzata Szubartowska
Kulturoznawczyni, filolożka i pedagożka, która swoją miłość do ceramiki przekształciła w wymarzony zawód, odbywając liczne kursy w Polsce i za granicą.
Prowadzi własną markę ceramiczną CERAMIKLE oraz profil @Anse Fajanse, na którym dzieli się ceramicznymi doświadczeniami oraz poradami.
Uwielbia toczenie na kole i ceramikę użytkową w barwnych, abstrakcyjnych wzorach.
Ma prawie 10-letnie doświadczenie pedagogiczne w pracy z młodzieżą licealną i dorosłymi, a zajęcia prowadzi zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Zawodowo specjalizuje się w pedagogice twórczości, jest również trenerką twórczego myślenia.
Julia Kacała
Kreatywna dusza, poszukująca swojej drogi twórczej w wielu różnych dziedzinach, uwielbiająca poznawanie nowych technik i przekazywanie wiedzy najmłodszym. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie z ukończonymi studiami licencjackimi z Wiedzy o Teatrze, aktualnie w trakcie tworzenia dyplomu na wydziale Sztuki Mediów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W Sztukarni prowadzi kursy eksperymentu artystycznego dla najmłodszych dzieci, warsztaty w szkołach i przedszkolach w ramach sztukarnianej oferty edukacyjnej oraz wakacyjne kursy ekodesignu dla nastolatków. Prowadziła również kurs semestralny dla klas 4-6 z rysunku i malarstwa oraz zajęcia indywidualne z rysunku dla dzieci. Uczy podstaw ceramiki, tworzenia ozdób świątecznych, decoupage’u, linorytu, robienia lasów w szkle, świec sojowych i mydełek.
Małgorzata Karolak
Pasjonatka i profesjonalistka w dziedzinie ogrodnictwa i florystyki. Miłość do roślin wyniosła z domu, spędzając wszystkie wolne chwile w rodzinnym ogrodzie i pobliskim lesie.
Ukończyła Wydział Ogrodnictwa, a w 2006 roku dwuletnią Mistrzowską Szkołę Florystyczną. Od 2010 roku prowadzi własną pracownię florystyczną w Warszawie - Barwy Natury, w której tworzy przepiękne kompozycje, bukiety i wianki z wyjątkowych kwiatów. Odpowiada za dekoracje kwiatami ciętymi i doniczkowymi oraz świąteczne roślinne ozdoby w wielu warszawskich domach i biurowcach.
Kocha tworzyć, dekorować, sadzić i przycinać - wszystko, co wiąże się z kwiatami sprawia jej ogromną przyjemność. Uwielbia również uczyć i przekazywać swoją wiedzę nowym miłośnikom florystyki. Prywatnie żona i matka dwójki dzieci, po pracy z miłością angażująca się w projektowanie i aranżowanie własnego ogrodu.
Ola Kobus
Ola jest instruktorką z serca i powołania, jej największą pasją jest zdobywanie wiedzy i przekazywanie jej kolejnym osobom. Studiuje Socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Uwielbia się uczyć, a żeby się dowiedzieć czegoś o interesującej jej dziedzinie jest w stanie pójść na nowy kierunek studiów albo pojechać za granicę w poszukiwaniu wiedzy ;).
Od dziecka związana ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, od dwóch lat jest drużynową i układa dla młodzieży programy merytoryczne, uwzględniając w nich zarówno cele wychowawcze jak i - tu nie będzie zaskoczenia ;) - elementy sztuki! Dlaczego ten kierunek? Ola w twórczym klimacie była wychowywana i miłość do sztuki została jej przekazana w genach. Uwielbia tworzyć, poznawać nowe techniki i chodzić na wystawy. Gdy przez jakiś czas mieszkała w Wiedniu, co chwilę chodziła na swoją ukochaną wystawę Claude’a Moneta. W momencie, w którym wystawę przeniesiono do Paryża, Ola nie wahając się długo, kupiła bilet na samolot.
Sama przez wiele lat była kursantką Sztukarni. A jej potrzeba przekazywania swojej wiedzy kolejnym osobom sprawiła, że zamarzyła o pracy instruktorki. Mnogość jej zainteresowań przekłada się na prowadzone przez nią zajęcia: w Sztukarni prowadzi kurs eksperymentu artystycznego dla najmłodszych oraz będąc instruktorką w edukacyjnym filarze Sztukarni, prowadzi zajęcia w szkołach i przedszkolach. Prowadzi również warsztaty artystyczne dla dorosłych.
Monika Bednarek
Projektantka biżuterii, jubilerka, założycielka marki BEMOON i rzeczoznawczyni kamieni szlachetnych.
Absolwentka Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu (ze specjalizacją jubilerstwo i rzeczoznawstwo kamieni szlachetnych w 2017 roku ) oraz wielu kursów (m.in. rzeczoznawcy diamentów GIA w Antwerpii w 2019 roku; złotnictwa w Poznaniu i we Wrocławiu).
O swojej pasji i pracy pisze:
„Od najmłodszych lat tworzyłam biżuterię z różnych materiałów: szkiełek, koralików, drewna oraz miękkich drutów. Moja domowa pracownia rozrastała się z upływem czasu. Ale dopiero ukończenie Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu pozwoliło mi na poznanie technik złotniczych. Dzięki tej wiedzy wiem, że prawdziwa biżuteria powstaje jedynie z kamieni oraz metali szlachetnych. Tylko w naturze możemy odnaleźć ponadczasowe piękno, które odpowiednio oprawione cieszy swoim blaskiem latami."
Iryna Harasym
Pasjonatka i miłośniczka sztuki i jej historii, artystka, malarka.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz (z aneksem do dyplomu z malarstwa) oraz Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ze stopniem kuratora sztuki. Zakochana w sztuce już od czasów młodości - we Lwowie ukończyła Liceum Plastyczne na kierunku tkaniny przemysłowej. Po ukończeniu studiów artystycznych ukończyła również Studium Pedagogiczne na warszawskiej ASP, by swoje zamiłowanie do tworzenia przekazywać kolejnym pokoleniom. Miłość do sztuki i edukacji realizuje współpracując m.in. z Muzeum Narodowym w Warszawie w zakresie edukacji dzieci i dorosłych.
W Sztukarni prowadzi zajęcia od początku 2022 roku, prowadząc kursy rysunku i malarstwa dla dzieci i nastolatków.
Aleksandra Parol
Czeladnik tkactwa i haftu; ukończyła kurs tkactwa tradycyjnego na krośnie w Akademii Łucznica; absolwentka Muzykologii na UW. Haftuje ręcznie obrazy, ikony, owady na przezroczystych tkaninach, szyje zabawki. Pracuje z dorosłymi i dziećmi. Pracę z dziećmi zaczynała jako wolontariuszka w Centrum Kultury dla Dzieci w Dublinie w Irlandii, gdzie mieszkała przez kilka lat.Tam przyglądała się i pomagała Artystom, organizującym zajęcia. Swoje pierwsze autorskie, plastyczno – recyklingowe warsztaty dla dzieci prowadziła w małym miasteczku Jaca u podnóża Pirenejów, w Hiszpanii. Obecnie współpracuje ze studiem projektowym i galerią „Mniej Więcej” w Krakowie, a mieszka i pracuje w Warszawie.
Paula Szymańska
Paula to twórczyni interdyscyplinarna, zainteresowana wieloma dziedzinami sztuki i poszukująca w tworzeniu własnych nowych rozwiązań. Pasjonuje ją grafika warsztatowa, rysunek i malarstwo, łączenie sztuki z naturą, bio art i rozwiązania ekologiczne. Tworzy głównie z naturalnych surowców, starając się przyczyniać do zmiany myślenia o sztuce na bardziej proekologiczne.
Studentka Edukacji Artystycznej w Instytucie Edukacji Artystycznej na warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej w trakcie obrony dyplomu z Rzeźby w Pracowni Grafiki Warsztatowej. Absolwentka Anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej.
Agata Skiba
mozaicystka, instruktorka zajęć artystycznych, animatorka kultury, absolwentka studiów ekonomicznych i pedagogicznych.
Jej wielką miłością jest mozaika – tworzy mozaiki ze szkła, płytek ceramicznych i talerzy. Prowadzi pracownię artystyczną „Truskawkownia”, gdzie z pasją oddaje się mozaice oraz innym dziedzinom sztuki i rzemiosła artystycznego. Bliska jest jej idea upcyklingu, którą wciela w życie i do której przekonuje również uczestników swoich zajęć. Związana z Ośrodkiem Kultury Okej w Brwinowie.
Klaudia Mańko
Klaudia to artystka-malarka związana ściśle ze scenografią. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem profesora Jarosława Modzelewskiego. Obroniła dyplom ze specjalizacji Projektowania Kostiumu w pracowni profesor Doroty Kołodyńskiej na Wydziale Scenografii. Łącząc wiedzę z dziedzin artystycznych z umiejętnościami pedagogicznymi, zdobytymi w Studium Pedagogicznym na warszawskiej ASP od lat uczy swoich kursantów malarstwa oraz przygotowuje ich do egzaminów do szkół artystycznych.
Uwielbia klasyczne techniki malarskie i rysunkowe, co nie przeszkadza jej eksperymentować przy tworzeniu własnych, autorskich mieszanek. Jest zafascynowana malarstwem w kontekście współczesności i przetwarzaniem myślenia malarskiego w elementach scenografii. Kocha teatr autorski oraz projektowanie i tworzenie kostiumów, współpracowała ze Szkołą Filmową w Łodzi oraz przy wielu filmach krótkometrażowych.
Od 2017 roku przez 3 lata była członkinią kolektywu pracy twórczej “Pryzmat”, skupiającego się na działalności twórczej, projektowej, wystawienniczej i edukacyjnej. Obecnie należy do Prześwitu - Kolektywu kultury, skupiającego artystów z wielu różnych dziedzin z całego kraju, tworzących wspólne projekty i wydarzenia z zakresu sztuki i kultury. Brała udział w projektach m.in. PKO Banku Polskiego, Centrum rzeźby w Orońsku, CAT w Ustce. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i we Francji.
Agnieszka Sionek
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, aktywna zawodowo architektka. Przez wiele lat była harcerką. Człowiek wielu pasji. Wyplata makramy, szyje zabawki dla dzieci, dzierga na szydełku, rysuje, tworzy kolaże. Aktualnie od kilku lat związana jest z kaligrafią i zafascynowana historią piśmiennictwa. Można znaleźć ja na Instagramie jako ink_on_my_fingers. Nigdy nie brakuje jej motywów do pisania, a jej zajęcia są bogate w ciekawostki historyczne i nawiązania literackie. Prywatnie jest mamą czterech nastolatek. Odpoczywa robiąc domowe wypieki i uprawiając rośliny doniczkowe.
Andrzej Ostrowski
Lutnik, współwłaściciel Pracowni Gitar w Warszawie. Z wykształcenia muzycznego pianista, obecnie gra na mandolinie w Ferajnie z Hoovera. Inżynier Konserwacji Drewna Zabytkowego na WTD SGGW. W swojej codziennej pracy zajmuje się serwisem, naprawami, renowacją i tworzeniem instrumentów strunowych szarpanych.
Alicja Zakrzewska
Miłośniczka dziewiarstwa ręcznego, specjalizująca się w szydełkowaniu i tworzeniu odzieży. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała tytuł magistry psychologii na Katedrze Psychologii Zdrowia i Rehabilitacji. Poza Sztukarnią pracuje z osobami z niepełnosprawnością, szczególnie z osobami g/Głuchymi. Zajmuje się tworzeniem odzieży od wczesnej młodości, obecnie rozwija swoje umiejętności w szydełkowaniu i pracy na drutach. Jej zainteresowania obejmują tworzenie zero waste odzieży, a jej unikalne projekty z materiałów zrecyklingowanych można podziwiać na Instagramie: @niewymiarowo.
Dzikie Barwy - Aleksandra Bystry
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku tkanina, specjalność wzornictwo (dyplom magisterski 2011). Zajmuje się tkaniną artystyczną i obiektami tekstylnymi do wystroju wnętrz. Swoje dzieła unikatowe pokazywała na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, jest laureatką kilku nagród. Do 2018 roku mocno związana z tkaniną artystyczną i użytkową, działała głównie jako projektantka (pod panieńskim nazwiskiem Richert). Założyła kilka marek, w ramach których projektowała i produkowała miękkie meble, rzeźby tekstylne, panele akustyczne do wnętrz oraz tkaniny dekoracyjne o charakterze unikatowym.
Obecnie, od 2014 roku prowadzi działalność projektową i edukacyjną, w ramach założonej przez siebie pracowni DZIKIE BARWY http://dzikiebarwy.com/ Pracownia prowadzi w całym kraju autorskie warsztaty artystyczno-edukacyjne związane z tkaniną użytkową i unikatową. Współpracuje także z branżą tekstylną i modową w tworzeniu kolekcji farbowanych barwnikami roślinnymi. Aleksandra Bystry z zamiłowaniem upowszechnia dawne techniki barwienia, drukowania tkanin i naturalne sposoby kreacji tekstyliów. Pokazuje, że tkanina jest elementem codzienności i otacza ludzi od wieków. Korzysta z wiedzy dawnej i zasobów natury, szczególnie bliski jest jej temat roślin barwierskich. Pisze bloga o świadomej pracy z tkaniną, tworzeniu w bliskości z przyrodą, botanice, sztuce i farbowaniu włókien. Jest autorką ilustrowanego podręcznika o naturalnym farbowaniu tkanin "Dzikie barwy. O naturalnym farbowaniu tkanin roślinami" (2019), książka w 2022 roku została przetłumaczona na język angielski.
Grzegorz Barasiński
Kaligraf, religioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego.
Anna Ludwicka
Artystka grafik, absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Radomskim na kierunku grafika (dyplom z wyróżnieniem) oraz Wydziału MIM UW na kierunku matematyka. Prowadzi własną pracownię sitodruku/serigrafii i zajmuje się projektowaniem graficznym. Projektuje i ilustruje czasopisma oraz książki. Popularyzuje techniki graficzne i organizuje warsztaty serigrafii/sitodruku dla dzieci i dorosłych w całej Polsce, dla różnych grup wieku.
Beata Grudziecka
Ceramiczka, muzealniczka, dwukrotna "Mistrzyni Tradycji", stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców kultury, Ambasadorka Kultury Pomorza. W 2018 roku uczestniczyła w międzynarodowym projekcie realizowanym przez The Royal Delft, najstarszą i nadal działającą manufakturę fajansu w Holandii. Brała udział w wielu warsztatach, m.in. w De Koninklijke Porceleyne Fles w Delft, a także w warsztatach Masterclass Delfts Blauw Schilderen w Heinen Delfts Blauw w Amsterdamie. Od 2020 roku jest instruktorką malowania ceramiki na wzór holenderski w Akademii Łucznica. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury, prowadzi własną pracownię Ceramika Malborska. Od 2014 roku zajmuje się także działalnością popularyzatorską i edukacyjną w obszarze związanym z holenderskimi flizami w Polsce. Jest autorką pierwszej polskiej strony internetowej dotyczącej fliz holenderskich w Delcie i Dolinie Dolnej Wisły (www.flizywpolsce.pl).
Irena Dżyga-Rudzka
Introligatorka, absolwentka psychologii, choreografka. Właścicielka marki Pracownia Zeszytów, gdzie od 8 lat powstają ręcznie oprawiane, personalizowane notesy, albumy, kalendarze i... wszystko, co w formie szytej. Każda rzecz wykonywana jest od początku do końca ręcznie, z ogromną ilością staranności, zaangażowania i serca. Miłośniczka papierowych listów, tworzenia dżungli w mieszkaniu, kociara.
Agnieszka Walenda
Absolwentka technikum odzieżowego oraz studiów w zakresie organizacji produkcji odzieży. Posiada wieloletnie i wszechstronne doświadczenie zawodowe na każdym etapie produkcji począwszy od tworzenia konstrukcji aż po wykonanie asortymentu. Współtworzyła wyroby takich marek , jak: Reserved, Steilmann, Butik. Ma również praktykę w produkcji ciężkiej konfekcji męskiej. Praca jest dla niej pasją. W wolnych chwilach projektuje i szyje dla siebie i swojej rodziny. Bardzo lubi kontakt z ludźmi, dlatego uczenie innych sprawia jej przyjemność.
Iwona Skarzyńska
Od ponad 12 lat zajmuje się dekorowaniem i personalizowaniem pierników i ciasteczek. Za pomocą lukru królewskiego wykonuje koronkowe detale, tworzy pierniki na różne okazje. Swoje pierwsze kroki stawiała pod czujnym okiem Pani Jarmiły Buczyńskej - pionierki lukrowania pierników w Polsce. W toruńskich, średniowiecznych piwnicach doświadczała historii i poznawała najpiękniejsze legendy o piernikach. Na swoich warsztatach otwiera drzwi tajemnic piernikarskich.
Katarzyna Jasek
Z wykształcenia magister budownictwa, jednak chcąc oderwać się od codzienności w biurze, odnalazła swoją największą pasję - makramę. Wyplata ze sznurka przeróżne dekoracje, stale szukając oryginalnych rozwiązań i materiałów. W dziedzinie makramy jest samoukiem. Miłośniczka natury, zwierząt i zdrowego stylu życia.
Gabriela Prokop
absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, malarka, grafik i instruktor zajęć artystycznych. Pasjonatka techniki batiku, w której tworzy od dziewięciu lat. Malując rozgrzanym woskiem, stara się utrwalić ulotne momenty- obrazy inspirowane szarą codziennością, marzeniami i pięknem. Tworząc obrazy i ilustracje posługuje się techniką batiku, akwafortą, akwarelą oraz klasycznym malarstwem olejnym.