Skip to main content
Napisane | blog

Jakie pędzle do malowania wybrać?

Wybierając odpowiedni pędzel do malowania artystycznego, musimy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników – inaczej trudno nam będzie osiągnąć zamierzony efekt. Dobór odpowiedniego pędzla wymaga uwzględnienia naszych indywidualnych preferencji, używanej techniki malarskiej oraz rodzaju farb, z którymi będziemy pracować. Istnieje wiele typów pędzli, z których każdy ma swoje unikalne zastosowanie. Jak wybrać spośród nich najlepszy pędzel do naszej pracy twórczej? Przekonajmy się!

Kształt końcówki pędzla

Pędzle malarskie różnią się rozmiarem, kształtem końcówki, rodzajem włosia oraz przeznaczeniem. Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego pędzla do malowania, przyjrzyjmy się temu, jakie kształty końcówek mamy do dyspozycji. Są to:

  • pędzle okrągłe – wyróżniają się okrągłym lub spiczastym kształtem końcówki. Dzięki takiej budowie nadają się idealnie do malowania precyzyjnych linii, konturów oraz detali;
  • pędzle płaskie – w odróżnieniu od pędzli okrągłych mają włosie płaskie i prostokątne, co pozwala na równomierne rozprowadzanie farby na płaskich powierzchniach. Z tego względu najlepiej nadają się do malowania dużych elementów – na przykład tła – a także prostych linii oraz cieni;
  • pędzle Flibert, zwane też „kocimi językami” – stanowią połączenie pędzla płaskiego i okrągłego; ich końcówka jest bowiem płaska, ale przycięta w półkole. Można je wykorzystać do malowania szerokich kształtów o delikatnych, miękkich krawędziach – na przykład liści lub płatków kwiatów;
  • pędzle skośne – płaskie pędzle o ściętym ukośnie włosiu. Taki kształt końcówki pozwala na precyzyjne malowanie pod różnymi kątami, co przydaje się podczas tworzenia cieni, malowania tła lub konturowania;
  • pędzle wałkowate – możemy je poznać po długim, cylindrycznie ułożonym włosiu. Najlepiej nadają się do malowania szerokich powierzchni;
  • pędzle wachlarzowe – jak sama nazwa wskazuje, ich włosie tworzy kształt wachlarza. Taka końcówka pozwala malować elementy delikatne, rozmyte, z przejściami kolorystycznymi – na przykład chmury lub wodę.

Rodzaj włosia

Wiemy już, spośród jakich kształtów końcówek możemy wybierać, szukając odpowiedniego pędzla do namalowania naszej pracy – to jednak nie wszystko! O specyfice pędzla i sposobach jego zastosowania decyduje również włosie. Ta kwestia jest nieco prostsza, ponieważ do wyboru mamy tylko dwa rodzaje włosia:

  • naturalne – wykonywane z sierści różnych zwierząt, najczęściej wiewiórek, kun, borsuków lub wołów. Jest miękkie, lekkie i sprężyste, a także dobrze chłonie wodę. Pędzle z włosiem naturalnym są wybierane głównie do malowania szczegółów i przejść kolorów;
  • syntetyczne – wykonywane z poliestru, akrylu lub nylonu. W zależności od zastosowanej technologii może być mniej lub bardziej miękkie, sprężyste i chłonne. Włosie syntetyczne wysokiej jakości doskonale imituje właściwości włosia naturalnego, a jednocześnie jest od niego trwalsze i łatwiejsze w pielęgnacji.

Skoro mowa o utrzymywaniu włosia w dobrej kondycji, aby pędzel służył nam jak najdłużej, pamiętajmy, by po każdej pracy dokładnie go wyczyścić. W zależności od rodzaju farby, którą malowaliśmy, stosujmy inny produkt do czyszczenia pędzla, a następnie suszmy go na płasko lub końcówką w dół, dbając, by włosie nie opierało się o podłoże.

Farba też ma znaczenie!

Znamy już kształty końcówek pędzli i rodzaje włosia. Musimy jeszcze tylko dowiedzieć się, jak dopasować pędzel do rodzaju farby. Nie każdy pędzel można zastosować do danego rodzaju farby – jak więc poradzić sobie z tą kwestią?

  • Pędzle do akwareli powinny być miękkie, o dość długim, najlepiej naturalnym włosiu.
  • Pędzle do farb akrylowych i olejnych muszą być sztywniejsze, z syntetycznego włosia, które zapewni równe pokrycie i da się łatwo wyczyścić po zakończeniu pracy.

Jak dobrać rozmiar pędzla?

Rozmiar pędzla do malowania oznacza się numerem od 000 do 24. Informuje on o szerokości pędzla i długości włosia. Numeracja może się różnić w zależności od producenta, jednak ogólna zasada jest taka, że im wyższy jest numer, tym większy jest rozmiar pędzla.

  • Pędzle o najniższych numerach (do 1 włącznie) są bardzo małe, przeznaczone do malowania detali.
  • Pędzle o numerach 2–6 to modele średnie, które nadają się do malowania mniejszych obszarów oraz cienkich linii.
  • Pędzle o numerach 7–12 są nieco większe. Możemy je wykorzystać do malowania większych obszarów.
  • Pędzle od numeru 13 wzwyż to duże modele, idealne do malowania tła i szerokich pociągnięć farbą.

Nowicjusz czy profesjonalista?

Przy wyborze pędzla do malowania warto też wziąć pod uwagę poziom naszych umiejętności. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z malowaniem i uczymy się podstawowych technik, łatwiej nam będzie pracować pędzlami z syntetycznym włosiem, o płaskiej końcówce i mniejszym rozmiarze. Jeśli jednak chcemy się zająć malowaniem na poważnie, zainwestujmy w profesjonalne, markowe pędzle z naturalnego włosia, które pozwolą nam jeszcze lepiej zaprezentować nasz warsztat twórczy.

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

[email protected]
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9:00-17:00
sb.-ndz. 10:00-16:30
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera