Kurs indygo i podstawy tie dye
Let's art! - kurs weekendowy dla dorosłych
Intensywny, kompleksowy warsztat, po którym będziesz wiedzieć dużo na temat indygo, sposobów budowania organicznych kadzi, utleniania barwnika oraz farbowania tkanin. Poznasz i przećwiczysz różne sposoby tworzenia wzorów na tkaninach japońską techniką shibori. To zajęcia dla każdego poziomu zaawansowania, wszystkiego nauczysz się od podstaw. Podczas warsztatów poznamy legendarny i najbardziej popularny barwnik roślinny: INDYGO pozyskiwany m.in. z indygowca barwierskiego (Indigofera tinctoria L). Kolory, jakie można otrzymać z indygo to paleta ciepłych i zimnych błękitów, niebieskości, granatów oraz zielonkawych granatów.
Dla kogo
dla dorosłych, dla miłośników tkanin i roślin
Kiedy
11.05.2025 / 06.07.2025
10:00-16:30*
* w czas trwania wliczamy 30 min przerwy
Gdzie
Sztukarnia , ul. Odolańska 60, Warszawa
Cena
Zapisy
na kurs zapiszesz się tutaj
Co da Ci kurs?
- poznasz praktyczną stronę barwienia indygo
- stworzysz unikatowe tkaniny
- poznasz skomplikowaną historię niebieskich barwników w Europie
- nauczysz się przygotowywać samodzielnie kadź barwiącą, korzystając z bezpiecznych reduktorów
- nauczysz się uzyskiwać piękne odcienie niebieskiego wyłącznie z roślin
- dowiesz się, jak konserwować kolory uzyskane naturalnie
- praktycznie zgłębisz i przećwiczysz pod okiem specjalistki podstawy techniki tie-dye
- twórczo spędzisz dzień w towarzystwie innych pasjonatek pięknych tkanin
- otrzymasz zaświadczenie zgodne z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej - kurs jest realizowany przez Sztukarnię - Niepubliczną Placówkę Kształcenia Ustawicznego dla dorosłych
Zapewniamy
- praktyczną naukę barwienia tkanin metodami indygo oraz tie-dye
- dwie tkaniny: lnianą i bawełnianą
- mały zestaw próbek tkanin pofarbowanych na niebiesko
- wszystkie niezbędne materiały oraz narzędzia
- opiekę wykwalifikowanego instruktora
- Zapoznanie się z praktyczną stroną barwienia indygo.
- Zapoznanie się z historią niebieskich barwników w Europie.
- Zapoznanie się z procesem samodzielnego przygotowywania kadzi barwiącej.
- Proces barwienia bawełny, lnu, wełny - zagadnienie gramatury i koloru włókna i ich wpływu na proces wybarwienia.
- Konserwacja naturalnie uzyskanych kolorów tkanin.
- Zgłębianie podstaw techniki tie-dye.
- Farbowanie w oryginalne wzory dwóch tkanin.

Ten kurs odbywa się w ramach inicjatywy Let's art!
Let’s art! - kursy artystycznego rozwoju to propozycja intensywnych weekendowych zajęć, podczas których zdobędziesz konkretną wiedzę i umiejętności z wybranej przez siebie dziedziny sztuki. Nasi wykwalifikowani instruktorzy przekażą Ci profesjonalną wiedzę podczas kilku lub kilkunastu godzin, a całkowite zanurzenie się w dany temat pozwoli poznać technikę od podszewki i stworzyć gotowy projekt od A do Z.
Podczas zajęć weekendowych zrealizujesz kompletny program kursu, który w ramach zajęć semestralnych zająłby kilka tygodni. Z warsztatu wyjdziesz z wiedzą, która pozwoli Ci na kontynuację ćwiczeń w danej technice samodzielnie w domu.

Dzikie Barwy - Aleksandra Bystry
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku tkanina, specjalność wzornictwo (dyplom magisterski 2011). Zajmuje się tkaniną artystyczną i obiektami tekstylnymi do wystroju wnętrz. Swoje dzieła unikatowe pokazywała na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, jest laureatką kilku nagród. Do 2018 roku mocno związana z tkaniną artystyczną i użytkową, działała głównie jako projektantka (pod panieńskim nazwiskiem Richert). Założyła kilka marek, w ramach których projektowała i produkowała miękkie meble, rzeźby tekstylne, panele akustyczne do wnętrz oraz tkaniny dekoracyjne o charakterze unikatowym.
Obecnie, od 2014 roku prowadzi działalność projektową i edukacyjną, w ramach założonej przez siebie pracowni DZIKIE BARWY http://dzikiebarwy.com/ Pracownia prowadzi w całym kraju autorskie warsztaty artystyczno-edukacyjne związane z tkaniną użytkową i unikatową. Współpracuje także z branżą tekstylną i modową w tworzeniu kolekcji farbowanych barwnikami roślinnymi. Aleksandra Bystry z zamiłowaniem upowszechnia dawne techniki barwienia, drukowania tkanin i naturalne sposoby kreacji tekstyliów. Pokazuje, że tkanina jest elementem codzienności i otacza ludzi od wieków. Korzysta z wiedzy dawnej i zasobów natury, szczególnie bliski jest jej temat roślin barwierskich. Pisze bloga o świadomej pracy z tkaniną, tworzeniu w bliskości z przyrodą, botanice, sztuce i farbowaniu włókien. Jest autorką ilustrowanego podręcznika o naturalnym farbowaniu tkanin "Dzikie barwy. O naturalnym farbowaniu tkanin roślinami" (2019), książka w 2022 roku została przetłumaczona na język angielski.
Zapisz się
