Skip to main content

Kurs rysunku architektonicznego

Kurs rysunku architektonicznego

Charakterystyka

Celem zajęć jest zapoznanie się z językiem, jakim jest rysunek perspektywiczny, którego używają wszyscy profesjonalni artyści od ilustratorów czy fleelanse artists po architektów czy grafików. Podstawy geometrii przestrzennej i perspektywy oraz zasady światłocienia i struktur rysunkowy zostaną wplecione w przyjemne tematy rysunkowe. Kurs ten ma na celu zainteresowanie rysunkiem perspektywicznym, który jest bazą do rozwoju zarówno w kierunku komiksu jak i ilustracji, może zainteresować architekturą oraz pokazać jak może wyglądać przygotowanie się na studia architektoniczne. Kurs jest prowadzony od podstaw.

Program

SEMESTR ZIMOWY 2022/2023

1. Podstawy perspektywy rysunkowej. Omówienie zagadnień związanych z linią horyzontu, punktami zbiegu, stożkiem dobrego widzenia, przekroje brył oraz najczęstsze błędy. Ćwiczenie na podstawie podstawowych brył euklidesowych. Ołówek.
2. Czym się różni koło od elipsy i jakie są rodzaje elips? Ćwiczenie brył obrotowych. Ołówek.
3. Zasady cieniowania. Co to jest szraf. Omówienie najczęstszych błędów. Ćwiczenie cieniowania prostych brył geometrycznych oraz martwa natura. Ołówek.
4. Praca z akwarelą - omówienie właściwości i sposobu malowania akwarelą. Ćwiczenie na bazie martwej natury z poprzednich zajęć.
5. Architektura drewniana - omówienie podstawowych cech architektury drewnianej w Polsce. Ćwiczenie polegające na użyciu dotychczas zdobytej wiedzy i narysowaniu widoku perspektywicznego na wybrany przykład architektury drewnianej (chałupa, wiatrak, kościół itd.) w krajobrazie. Kredka.
6. Jak narysować krajobraz nizinny, górski, wyżynny, leśny czy mazurski? Podstawowe sposoby rysowania elementów krajobrazu. Omówienie perspektywy powietrznej, zanikania detali względem odległości na kartce, kompozycji pracy.
7. Architektura drewniana w krajobrazie i trudnych warunkach atmosferycznych malowana akwarelą. Jak zrobić krajobraz tuż przed burzą lub zaraz po ulewnym deszczu. Dodatkowe triki akwarelowe.
8. Czas na kończenie pracy akwarelowej.
9. Pierwszy projekt architektoniczny. Temat do wyboru: na placu pomiędzy wieżowcami lub w parku należy zaprojektować niewielką kubaturowo kawiarnię o zadanej wysokości. Jak prawidłowo umieścić horyzont, żeby rysunek wyglądał jakby był oglądany przez człowieka stojącego na tym placu lub w parku? Jaki jest język projektowania architektury? Skąd architekt czerpie inspiracje?
10. Przenikanie brył. Ćwiczenie z wyobraźni przestrzennej. Jak będzie wyglądało przecięcie walca walcem a jak walca z graniastosłupem sześciokątnym? Zagadnienie związane z przekrojami brył. Ołówek lub kredka.
11. Elewacje brył, jak je czytać jak rozpoznać. Ćwiczenia zagadki.
12. Człowiek jako element architektury. Co to jest skala ludzka? Jak fajnie narysować ludzika-stempla? Ćwiczenia z rysowania pojedynczego ludzika i grupy ludzi. Ołówek.
13. Character design landscape i character design czyli Krypta Leonarda - ilustracja do książki. W krypcie średniowiecznego dawnego klasztoru Leonardo da Vinci stworzył swoją pracownię, pokaż nad czym teraz pracuje nie gubiąc charakteru miejsca. Temat na granicy komiksu i ilustracji książkowej ale bez podstaw rysunku architektonicznego nie do ruszenia. Ołówek, cienkopis, promarkery.
14. Czas na kończenie ilustracji.
15. Projekt domu modernistycznego z ogrodem. Zapoznanie się z zasadami architektury modernistycznej. “Less is more” i 5 zasad modernizmu.
16. Temat na życzenie. Podsumowanie semestru, omówienie zagadnień nowego semestru. Wystawa prac.

SEMESTR LETNI 2023

1. Przypomnienie zasad perspektywy i geometrii. Ćwiczenie projekt pionierskiej bazy na marsie lub bazy podwodnej - omówienie i zastosowanie podstawowych zasad urbanistycznych w trudnych pionierskich warunkach.
2. Architektura współczesna rysunkowe przykłady, znani architekci.
3. Most drewniany. Omówienie zasad konstrukcyjnych w ciesielce drewnianej. Ćwiczeniem będzie rysunek tradycyjnej kładki drewnianej w górach. Ołówek.
4. Zaawansowana martwa natura. Tusz na tekturze, biały pastel.
5. Projekt zagospodarowania placu w mieście. Omówienie elementów małej architektury występujących na placach miejskich. Ćwiczeniem będzie wykonanie projektu koncepcyjnego niedużego placu miejskiego z elementami małej architektury.
6. Przenikanie brył. Zadania rysunkowe geometryczne.
7. Pejzaż. Akwarela lub kredka.
8. Jak Robinson Crusoe przetrwał na bezludnej wyspie. Ilustracja do książki. Omówienie budowy schronienia z zastanych w eko klimacie elementów. Sposoby łączenia tych elementów, ciekawostki.
9. Rysunek ulicy z zabudową historyczną w niewielkim mieście na podstawie kilku przykładów. Technika lawowania kawą, kredka i biała pastela.
10. Nauka rysowania samochodów. Ołówek
11. Nauka rysowania pojazdów mechanicznych innego typu - wywrotki, koparki, pociągi, tramwaje itd.
12. Nauka rysowania pojazdów kosmicznych, robotów i robo zwierzaków. Ołówek, cienkopis.
13. Projekt wnętrza ze schodami. Omówienie zasad perspektywy, kadru, konstrukcji schodów, zasad rysunkowych, pomysłów projektowych.
14. Projekt koncepcyjny wnętrza sklepu. Marka sklepu do wyboru: sklep ze sprzętem turystycznym, butami sportowymi, komiksami, zegarkami itd. Co należy wziąć pod uwagę szukając inspiracji do projektu? Jak pomysł przekształcić w projekt. Technika dowolna: akwarela, tusz, promarkery, cienkopisy.
15. Architektura historyczna. Tusz lub flamaster pędzelkowy.
16. Temat na życzenie. Podsumowanie semestru, omówienie zagadnień nowego semestru. Wystawa prac.

Cena i czas trwania

Prowadzący

Monika Bartczak

absolwentka Architektury na Politechnice Warszawskiej, swoją wiedzę poszerza na wydziale Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych. Współprowadziła kurs przygotowujący
do zdawania na te dwie uczelnie razem ze Szkołą Rysunku i Ilustracji “Labirynt”. Projektuje wnętrza mieszkalne. Tworzy plakaty graficzne na bazie znaków specjalnych i cyfr, rysuje komiksy i portrety. Jej pasją jest architektura, rysunek, książka, fantastyka, podróże.
W przyszłości chciałaby tworzyć architekturę działającą w symbiozie z warunkami atmosferycznymi, wiatrem czy deszczem.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

[email protected]
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9:00-17:00
sb.-ndz. 10:00-16:30
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera