Kurs toczenia na kole garncarskim
Let's art! - kurs weekendowy dla dorosłych
Przedstawiamy wyczekiwaną nowość: 6 godzin toczenia na kole! Ten kurs będzie świetnym wyborem, jeśli kochasz pracę z gliną i chcesz nauczyć się czegoś nowego, ale również wtedy, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ceramiką. Praca na kole garncarskim to technika znana już przed naszą erą, obecnie jednak wzrasta jej popularność, razem ze świadomością konsumentów, ceniących sobie wyjątkowe przedmioty użytkowe, tworzone odręcznie. Na zajęciach poznasz technikę toczenia, dowiesz się, jak działa koło i jaką glinę dobrać do swoich prac. Nauczysz się odpowietrzać glinę, centrować ją i trymować. Dowiesz się jak wygląda cały proces tworzenia ceramiki: od stworzenia formy aż po wypał. Pod okiem instruktorki stworzysz własne naczynia: miseczkę, kubek i wazonik.
Dla kogo
dla dorosłych, dla miłośników gliny
Kiedy
23.06, 07.07, 13.07, 28.07, 10.08, 11.08, 24.08, 25.08
10:00-16:30*
* w czas trwania wliczamy 30 min przerwy
Gdzie
Sztukarnia , ul. Odolańska 60, Warszawa
Cena
Zapisy
na kurs zapiszesz się tutaj
Co da Ci kurs?
- nauczysz się dobierać glinę do toczenia na kole
- nauczysz się odpowietrzać, centrować i trymować glinę
- dowiesz się, jakie są etapy pracy z gliną, czym jest biskwit i po którym wypale praca nadaje się do użytku
- zapoznasz się z niezbędnymi materiałami i narzędziami
- nauczysz się toczyć na kole różne formy użytkowe: kubek, czarkę, wazonik
- jak prawidłowo centrować glinę
- jak zbudować naczynie z równymi ściankami
Zapewniamy
- opiekę merytoryczną wykwalifikowanego instruktora
- wszystkie niezbędnie do pracy materiały
- specjalistyczne narzędzia dedykowane danej technice
- wiedzę, pozwalającą na dalsze samodzielne tworzenie w domu
- twórczą i inspirującą atmosferę w gronie pasjonatów sztuki
- nieograniczoną swobodę twórczości
- Słowo wstępu o toczeniu na kole garncarskim.
- Jak powstaje praca na kole? Omówienie procesu toczenia, szkliwienia, wypalania).
- Przygotowanie gliny do toczenia: odpowietrzanie.
- Formowanie naczyń: miseczki, czarki, wazonika.
- Nadanie naczyniu ostatecznego kształtu (trymowanie).
- Formowanie stopki.
Ten kurs odbywa się w ramach inicjatywy Let's art!
Let’s art! - kursy artystycznego rozwoju to propozycja intensywnych weekendowych zajęć, podczas których zdobędziesz konkretną wiedzę i umiejętności z wybranej przez siebie dziedziny sztuki. Nasi wykwalifikowani instruktorzy przekażą Ci profesjonalną wiedzę podczas kilku lub kilkunastu godzin, a całkowite zanurzenie się w dany temat pozwoli poznać technikę od podszewki i stworzyć gotowy projekt od A do Z.
Podczas zajęć weekendowych zrealizujesz kompletny program kursu, który w ramach zajęć semestralnych zająłby kilka tygodni. Z warsztatu wyjdziesz z wiedzą, która pozwoli Ci na kontynuację ćwiczeń w danej technice samodzielnie w domu.
Olga Owczynnikow
Związana od dziecka ze sztuką absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która w trakcie trasy koncertowej po Chinach zakochała się w ceramice i postanowiła związać z nią przyszłość. Przez prawie dwa lata uczyła się tworzenia ceramiki użytkowej u Barbary Turkiewicz, a następnie postanowiła swoją wiedzę o glinie wykorzystać do nauki toczenia na kole garncarskim. Po długim procesie samodzielnej nauki toczenia ukończyła kurs doszkalający i zaczęła tworzyć własną ceramikę oraz nauczać innych.
Z ceramiką uwielbia eksperymentować - toczenie na kole uczy ją cierpliwości i dążenia do ideału formy, a łączenie kolorów i rodzajów szkliw daje jej poczucie ekspresyjnego wyrażania siebie. Lubi nieoczywiste gry kolorów, łączy intensywne odcienie z delikatnymi beżami a najbardziej ze wszystkich odcieni kocha magentę. Ceni sobie swój zawód za możliwość obcowania z wielością faktur, kolorów i szlifów oraz za satysfakcję, jaką daje lepienie jej i jej kursantom. Przykłada wielką wagę do użytkowej funkcji przedmiotów, które wykonuje - tworzy je tak, by wyglądały pięknie nie tylko same w sobie, ale również w przestrzeni, w której będą się znajdowały, a gdy lepi lub toczy na zamówienie, robi to z myślą o osobie, która będzie z danej rzeczy korzystać.
Na równi ze sztukami plastycznymi kocha muzykę - gra zawodowo na skrzypcach, a hobbystycznie na akordeonie i saksofonie. Jest częścią zespołu “Mała Orkiestra Dancingowa”, wykonującego muzykę przedwojenną do tańca i gra koncerty.