1. Historie - dlaczego łatwiej mówi się niż pisze
2. Podstawowe elementy opowieści: główny bohater i inni bohaterowie, wydarzenia, okoliczności, miejsce akcji // Jakie cechy tych elementów sprawiają, że opowieść odbierana jest jako ciekawa, intrygująca, wciągająca, angażująca naszą uwagę i emocje.
3. Podstawy świadomego konstruowania opowieści : samodzielne wymyślanie postaci o określonych cechach czy wydarzenia w zadanych okolicznościach. // Jak nadać spontanicznemu opowiadaniu formę zrozumiałą i atrakcyjną dla odbiorcy
4. Budowanie napięcia, tworzenie zwrotów akcji, ciekawe rozpoczęcie akcji (ekspozycja) i jej zakończenie, czyli jak dodać fabule atrakcyjności
5. Różne konwencje opowiadań - poszukiwanie własnego sposobu wypowiadania się
6. Eksperymenty pisarskie - wprawki w pisaniu baśni, opowiadania fantastycznego w odmianach fantasy i science-fiction, zabawnych opowieści współczesnych czy bajek ze zwierzętami, roślinami lub przedmiotami w roli głównej.
7. Eksperymenty pisarskie - mieszanie konwencji
8. „Praca dyplomowa” - każdy uczestnik z niewielką pomocą kolegów i prowadzącego, stworzy własne, staranne opowiadanie w wybranej konwencji i formie, początkowe opowiadanie z tomu, którego resztę stworzy już samodzielnie.