Skip to main content
Kurs twórczego pisania dla dzieci

Kurs twórczego pisania dla dzieci

Kurs twórczego pisania dla dzieci

Kurs twórczego pisania dla dzieci

Kurs twórczego pisania dla dzieci

Kurs twórczego pisania dla dzieci

Charakterystyka

Kurs twórczego pisania to zajęcia adresowane do wszystkich dzieci, które lubią wymyślać i opowiadać historie, lubią także nadawać słowom i zdaniom kształt artystyczny, uporządkowany. Cykl warsztatów rozpocznie wzajemne, możliwie spontaniczne opowiadanie sobie historii; i takich wymyślonych, i takich, które wydarzyły się naprawdę. Młodzi kursanci poszukają odpowiedzi na pytania co sprawia, że jedne z historii uznajemy za ciekawsze od innych oraz dlaczego łatwiej mówi się niż pisze. W kolejnych etapach zajęć skoncentrują się na elementach opowieści, zabiegach dodających fabule atrakcyjności, a także samodzielnie skonstruują różne rodzaje opowiadań. Działania praktyczne będzie wspierać lektura opowieści stworzonych przez wybitnych autorów. Efektem końcowym zajęć będzie własne opowiadanie w wybranej konwencji i formie.

Program

1. Historie - dlaczego łatwiej mówi się niż pisze

2. Podstawowe elementy opowieści: główny bohater i inni bohaterowie, wydarzenia, okoliczności, miejsce akcji // Jakie cechy tych elementów sprawiają, że opowieść odbierana jest jako ciekawa, intrygująca, wciągająca, angażująca naszą uwagę i emocje.

3. Podstawy świadomego konstruowania opowieści : samodzielne wymyślanie postaci o określonych cechach czy wydarzenia w zadanych okolicznościach. // Jak nadać spontanicznemu opowiadaniu formę zrozumiałą i atrakcyjną dla odbiorcy

4. Budowanie napięcia, tworzenie zwrotów akcji, ciekawe rozpoczęcie akcji (ekspozycja) i jej zakończenie, czyli jak dodać fabule atrakcyjności

5. Różne konwencje opowiadań - poszukiwanie własnego sposobu wypowiadania się

6. Eksperymenty pisarskie - wprawki w pisaniu baśni, opowiadania fantastycznego w odmianach fantasy i science-fiction, zabawnych opowieści współczesnych czy bajek ze zwierzętami, roślinami lub przedmiotami w roli głównej.

7. Eksperymenty pisarskie - mieszanie konwencji

8. „Praca dyplomowa” - każdy uczestnik z niewielką pomocą kolegów i prowadzącego, stworzy własne, staranne opowiadanie w wybranej konwencji i formie, początkowe opowiadanie z tomu, którego resztę stworzy już samodzielnie.

Cena i czas trwania

Prowadzący

Jarosław Górski

Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9:00-17:00
sb.-ndz. 10:00-16:30
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera