Skip to main content

Charakterystyka

Komiks i ilustracja to propozycja dla młodzieży, która chce poznać tajniki tworzenia opowieści graficznych przy użyciu różnorodnych środków i technik artystycznych. W ramach warsztatów uczestnicy zmierzą się z takimi formami jak: pasek komiksowy, strona albumu komiksowego czy nowela graficzna. Tworząc obrazkowe opowieści, poza cienkopisem i ołówkiem, wykorzystywane będą również techniki malowania chińskim tuszem, własnoręcznie robionymi farbami, fotografii, linorytu i suchej igły. Inspiracji do historii kursanci będą szukać na każdym kroku, szkicując ludzi, otoczenie i sztukę.

 

Program

1. Czas w komiksie. Flashback, elipsa i inne zabiegi.
Przyjrzymy się wybranym komiksom, które w ciekawy sposób pokazują temat czasu. Teraźniejszości przeplatającej się z przeszłością, a może nawet z przyszłością.

2. Punkt widzenia czyli o różnych narracjach w komiksie.
Tę samą historię można opowiedzieć na różne sposoby. O kradzieży podwórkowej donicy inaczej opowie pani
mieszkająca na parterze, inaczej - latająca nad podwórkiem wrona, jeszcze inaczej - mrówka, która mieszkała pod donicą.

3. Rola pejzażu w komiksie.
Jaką rolę pełni w komiksie pejzaż? Czy jest tylko tłem, które pokazuje, w jakim miejscu rozgrywa się akcja? A
może poprzez pejzaż można także opowiedzieć o emocjach bohatera? Rozwichrzone fale i zachmurzone niebo czy gładka tafla wody w pełnym słońcu. Narysuj, co przeżywa twój bohater.

4. Człowiek - głowa i dłonie - jak rysować.
Twój bohater komiksowy siedzi przodem, a w ręku trzyma kwiat. Jak to narysować? Czy trzeba umieć realistycznie narysować dłoń? A może da się uprościć dłoń do kilku kresek albo płaskiej plamy. Poszukamy kilku sposobów.

5. Nietypowe techniki graficzne, wykorzystywane w komiksach. Wycinanka, linoryt, monotypia.
Czy widziałaś/eś komiks, który powstał w technice linorytu albo wycinanki? Jaką techniką graficzną inspirował się autor “Faveli w kadrze”? Jaki styl reprezentuje libańska autorka “Gry jaskółek”? Komiksowe kadry będziemy dłubać w linorycie i odbijać nie tylko na papierze.

Cena i czas trwania

cena podstawowa: 690 zł/cena ze zniżką: 650 zł*             
20 godzin kursu (5 dni x 4h)   

gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 200 zł

uczniowie klas 7-8 i szkół średnich:

RAMOWY PROGRAM ZAJĘĆ PORANNYCH 
10.00-12.00: blok warsztatowy
12.00-12.20: przerwa
12.20-14.00: blok warsztatowy

*zniżka przysługuje: rodzeństwu (wszystkim dzieciom), przy zapisie na drugi i każdy kolejny kurs oraz uczniom SARu

Prowadzący

Weronika Żurowska

ilustratorka i graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016) i Wydziału Komiksu Ecole Superieure des Arts Plastiques Saint Luc w Brukseli (2014). Autorka ilustracji do kilku książek dla dzieci (w tym dwóch o Róży Czackiej), ostatnia książka to Klimatyczni pióra Olgi Ślepowrońskiej. Współpracowała jako rysowniczka przy wystawach: O-powiadaj. Japonia w pięciu opowieściach i Idź na żywioł w Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. Tworzy ilustracje do teatrów kamishibai.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. zmienne, w zależności od godzin trwania zajęć
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera