Charakterystyka

Warsztaty haftu i tkactwa to pojedyncze, 3-godzinne zajęcia dedykowane osobom na każdym poziomie, a więc zarówno dla tych poczatkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Program nauczania i tempo pracy dostosowywane są indywidualnie do każdego uczestnika. Można w nich uczestniczyć systematycznie lub jednorazowo. Niemniej każdy zdobędzie wiedzę na temat różnych tradycyjnych technik rękodzielniczych, haftu oraz tkactwa artystycznego.

Każdy według własnych preferencji, będzie miał okazję zgłebić tajniki tkactwa ręcznego, haftu artystycznego czy obu sztuk naraz. Nauczymy się jak przygotować ramę do tkania, tamborek do haftowania; jakie są podstawowe sploty tkackie i jakie ściegi hafciarskie. Będziemy wybierać wzory lub sami je tworzyć.

Pracownia jest otwarta na indywidualne pomysły i projekty, w cenę są wlicozne wszystkie potrzebne materiały.

Program

Tkactwo:
- przygotowanie ramy tkackiej, osnowa, watek, krajka, gobelin, kilim – podstawowe pojęcia
- podstawowe sploty tkackie: płócienny, skośny, ryps, panama, sumak, węzły dywanowe
- techniki łączenia wątków - metoda zwykła, metoda szparkowa, metoda grzebykowa
- wyrabianie skosów, kształtów
- wzornik tkacki – ćwiczebnik
- realizacja własnego projektu

Haft:
- tamborek, igły, nici – podstawowe materiały
- ściegi hafciarskie: przed igłą, za igłą, stebnówka, sznureczek, zadziergiwany, łańcuszek gałązkowy, atłasek, wałeczek, francuski supełek, kładziony, rozłupany, cieniowany, wypukły
- wzornik - haftowana mandala
- rodzaje haftów: ludowy (wilanowski, kaszubski, łowicki, pałucki, cieszyński), haft suzani (Uzbekistan, Tadżykistan) blackwork, haft złota nicią

Cena i czas trwania

każda środa, godz. 17:30-20:30 (1 spotkanie x 3 godziny)

Cena: 110 zł

Wynajem krosna tkackiego

Za wynajmowane krosno tkackie Sztukarnia pobiera od Najemcy kaucję zwrotną w wysokości 100 zł. Kaucja wpłacana jest przez Najemcę gotówką w dniu wydania krosna przez Wynajmującego. Kaucja podlega zwrotowi w przypadku oddania przez Najemcę krosna, który nie uległ całkowitemu zniszczeniu, uszkodzeniu lub nie został utracony, za wyjątkiem zużycia krosna tkackiego będącego wynikiem prawidłowej eksploatacji.


W przypadku oddania krosna tkackiego po wyznaczonym terminie zwrotu (więcej niż 6 dniach) Wynajmujący obciąży Najemcę karą finansową w wysokości 10 zł za każdy dzień opóźnienia. Kara zostanie potrącona z kaucji wpłaconej przez Najemcę.

Prowadzący

Aleksandra Parol

czeladnik tkactwa i haftu; ukończyła kurs tkactwa tradycyjnego na krośnie w Akademii Łucznica; absolwentka Muzykologii na UW. Haftuje ręcznie obrazy, ikony, owady na przezroczystych tkaninach, szyje zabawki. Pracuje z dorosłymi i dziećmi. Pracę z dziećmi zaczynała jako wolontariuszka w Centrum Kultury dla Dzieci w Dublinie w Irlandii, gdzie mieszkała przez kilka lat.Tam przyglądała się i pomagała Artystom, organizującym zajęcia. Swoje pierwsze autorskie, plastyczno – recyklingowe warsztaty dla dzieci prowadziła w małym miasteczku Jaca u podnóża Pirenejów, w Hiszpanii. Obecnie współpracuje ze studiem projektowym i galerią „Mniej Więcej” w Krakowie, a mieszka i pracuje w Warszawie.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020