Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, powiedziała kiedyś: „Najważniejsze dla nas jest to, co sztuka i co artyści mogą dać społeczeństwu. Nieraz zaskakując, stawiając pytania, a przede wszystkim – pokazując niewyczerpany potencjał ludzkiej kreatywności, w życiu codziennym często uśpiony przez rutynę i przyzwyczajenia”. Ta intencja stoi również za naszymi wykładami – to nie tylko zapoznanie Uczestników z faktami i ciekawymi historiami na temat sztuki, ale także, wyszukiwanie dróg prowadzących przez bogactwo form, pomysłów, inspiracji, składających się na świat sztuki. To zaproszenie do przyjrzenia się sobie i innym, odnalezienia, tego, co dla nas cenne, a co może dać nam właśnie sztuka. Każdy wykład stanowi odrębną podróż, nie tylko w czasie i przestrzeni (przez wieki, style, kraje), ale także przez różnorodność kultur oraz wyobraźnię twórczą artystów i artystek. Dane zagadnienie stanie się punktem wyjścia, z którego poruszać się będziemy w różnych kierunkach. Nie zabraknie także przestrzeni na wymianę myśli i uwag między Uczestnikami i prowadzącą. W końcu celem naszej podróży jest poznanie różnych punktów widzenia, a także, po prostu, miłe spędzenie czasu.
Cele wykładów z historii sztuki:
- poznanie bogactwa faktów, historii, różnych technik, znanych artystów i artystek na przestrzeni wieków.
- poznanie zagadnień dotyczących sztuki – zaczynając od pytania czym ona jest? Czy ma jakieś granice? Czy każdy może być artystą?
- dyskusja i poznanie różnych punktów widzenia w odniesieniu do problemów pojawiających się w świecie sztuki.
- pobudzenie własnej kreatywności, poszerzenie horyzontów, indywidualny rozwój Uczestników.
- miło spędzony czas.
4 października
Fantastyczna moc wyobraźni – O fantastyce, wyobraźni, o tym, jak artyści próbowali ukazywać swój świat wewnętrzny i swoje emocje. Czy człowiek od zawsze lubił tajemnicę? Kiedy powstał pierwszy obraz pokazujący sen?
11 października
Dookoła stołu – o spotkaniach na obrazie, jak świętowano na przestrzeni wieków. Jakie dania pojawiały się na stole?
18 października
A to skandal! – Czy artyści tworzą sztukę, po to, aby oburzać? Słynne historie dzieł sztuki, które wywoływały skrajne emocje, a ich twórcy niekiedy musieli bronić ich w sądzie, dziś zaś, bywają one podziwiane przez miliony ludzi na świecie.
25 października
Jak podróże zmieniły sztukę współczesną? – krótka historia o tym, jak to się stało, że nasza sztuka wygląda dziś tak, a nie inaczej. Jaki wpływ miały na to podróże artystów i stykanie się z ludźmi z innych, niż europejska, kultur?
8 listopada
Słowa na wolności – o słowach w sztuce wizualnej, ich zaskakującej obecności, również tam, gdzie się ich nie spodziewamy.
15 listopada
Kobieta do zjedzenia, a kobieta, która widzi i wie – podejście do wizerunku kobiet w sztuce, od czasów, gdy kobieta była jedynie obiektem kontemplacji do czasów współczesnych.
22 listopada
Czy człowiek jest w 100 procentach człowiekiem? – związek sztuki z naukową wiedzą i rozwojem nowych technologi. Jak odkrycia naukowe inspirują artystów?
29 listopada
Geometria jako zasada Wszechświata – o harmonii figur geometrycznych, przedstawianiu pojęć abstrakcyjnych za pomocą koła, kwadratu, trójkąta.
6 grudnia
Czy artyście wszystko wolno? – gdzie i czy w ogóle istnieją granice sztuki?
13 grudnia
Czy sztuka zawsze musi być taka poważna? – o żarcie w sztuce.
20 grudnia
Miłosny performans w sztuce – jak emocje związane z relacją z drugim człowiekiem wpływają na tworzoną przez artystów sztukę?
3 stycznia
Czy platońskie idee: piękno, dobro, prawda, są wciąż w sztuce aktualne? – Czy sztuka powinna być piękna? Kiedy to się zmieniło?
10 stycznia
W jaki sposób mózg widzi sztukę? – czy mózg preferuje jakąś formę sztuki? Odkrycia neuroestetyki.
17 stycznia
Bliskość człowieka z naturą – pojęcie wzniosłości w sztuce. Skąd wziął się motyw wiedźm i czy człowiek lubi się bać?
24 stycznia
„Nie ma to jak w domu” – sztuka odwołująca się do przyjemności bycia w domu, intymna, ciepła. Czasem jednak, możemy dostrzec w niej tęsknotę za wielkim światem.
31 stycznia
Historia cienia – skąd się wziął w sztuce cień i co może oznaczać? Jak według legendy powstał rysunek?
7 lutego
Czy kobiecość to tylko rola do zagrania? – z zagadnień przedstawiania kobiet, oraz tego, jak one same siebie kreowały, w tym selfie-feminizm.
zajęcia semestralne / wtorek, godz. 18:45-20:15 / termin: 4.10.2022-7.02-2023 / 17 spotkań x 1,5h /
cena: 1020 zł (3 x 340 zł)
zajęcia pojedyncze / wtorek, godz. 18:45-20:15 / termin: każdy wtorek od 25.10.2022 do 7.02.2023 /
1 spotkanie x 1,5h
cena: 60 zł
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
tel. 692 870 303
Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020