Charakterystyka

Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, powiedziała kiedyś: „Najważniejsze dla nas jest to, co sztuka i co artyści mogą dać społeczeństwu. Nieraz zaskakując, stawiając pytania, a przede wszystkim – pokazując niewyczerpany potencjał ludzkiej kreatywności, w życiu codziennym często uśpiony przez rutynę i przyzwyczajenia”. Ta intencja stoi również za naszymi wykładami – to nie tylko zapoznanie Uczestników z faktami i ciekawymi historiami na temat sztuki, ale także, wyszukiwanie dróg prowadzących przez bogactwo form, pomysłów, inspiracji, składających się na świat sztuki. To zaproszenie do przyjrzenia się sobie i innym, odnalezienia, tego, co dla nas cenne, a co może dać nam właśnie sztuka. Każdy wykład stanowi odrębną podróż, nie tylko w czasie i przestrzeni (przez wieki, style, kraje), ale także przez różnorodność kultur oraz wyobraźnię twórczą artystów i artystek. Dane zagadnienie stanie się punktem wyjścia, z którego poruszać się będziemy w różnych kierunkach. Nie zabraknie także przestrzeni na wymianę myśli i uwag między Uczestnikami i prowadzącą. W końcu celem naszej podróży jest poznanie różnych punktów widzenia, a także, po prostu, miłe spędzenie czasu.

Cele wykładów z historii sztuki:

- poznanie bogactwa faktów, historii, różnych technik, znanych artystów i artystek na przestrzeni wieków.
- poznanie zagadnień dotyczących sztuki – zaczynając od pytania czym ona jest? Czy ma jakieś granice? Czy każdy może być artystą?
- dyskusja i poznanie różnych punktów widzenia w odniesieniu do problemów pojawiających się w świecie sztuki.
- pobudzenie własnej kreatywności, poszerzenie horyzontów, indywidualny rozwój Uczestników.
- miło spędzony czas.

Program

24.03 - Jak podróże zmieniły sztukę współczesną? – krótka historia o tym, jak to się stało, że nasza sztuka wygląda dziś tak, a nie inaczej. Jaki wpływ miały na to podróże artystów i stykanie się z ludźmi z innych, niż europejska, kultur?

31.03 -  Kobieta do zjedzenia, a kobieta, która widzi i wie – podejście do wizerunku kobiet w sztuce przez czasy, gdy kobieta była jedynie obiektem kontemplacji.

07.04 - Czy kobiecość to tylko rola do zagrania? – z zagadnień przedstawiania kobiet, oraz tego, jak one same siebie kreowały, w tym selfie-feminizm. Zagadnienia ze sztuki współczesnej.

14.04 - Czy artyście wszystko wolno? – kiedy artyści zaczęli mierzyć się z granicami w sztuce.

21.04 - Skandale w sztuce współczesnej. Ciąg dalszy poprzedniego wykładu pt. „Czy artyście wszystko wolno”.

28.04 - Słowa na wolności – o słowach w sztuce wizualnej, ich zaskakującej obecności, również tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Od sztuki średniowiecznej po współczesność.

05.05 - Geometria jako zasada Wszechświata – o harmonii figur geometrycznych, przedstawianiu pojęć abstrakcyjnych za pomocą koła, kwadratu, trójkąta. Od antyku po współczesność.

12.05 - Czy platońskie idee: piękno, dobro, prawda, są wciąż w sztuce aktualne? – Czy sztuka powinna być piękna? Kiedy to się zmieniło?

19.05 - Czy sztuka zawsze musi być taka poważna? – o żarcie w sztuce.

26.05 - W jaki sposób mózg widzi sztukę? – czy mózg preferuje jakąś formę sztuki? Odkrycia neuroestetyki.

02.06 -  Dookoła stołu – o spotkaniach na obrazie, jak świętowano na przestrzeni wieków. Jakie dania pojawiały się na stole? Od sztuki starożytnej po współczesność.

09.06 - „Nie ma to jak w domu” – sztuka odwołująca się do przyjemności bycia w domu, intymna, ciepła. Czasem jednak, możemy dostrzec w niej tęsknotę za wielkim światem.

23.06 - Historia cienia – skąd się wziął w sztuce cień i co może oznaczać? Jak według legendy powstał rysunek?

Cena i czas trwania

POJEDYNCZE SPOTKANIE / każdy czwartek, godz. 19:00-20:30 / start: 24.03.2022 / 1 spotkanie x 1,5h / cena: 60 zł

KURS SEMESTRALNY / czwartek, godz. 19:00-20:30 / termin: 24.03-23.06.2022 / 13 spotkań x 1,5h / cena: 585 zł (3 x 195 zł)

Prowadzący

Agnieszka Szostakiewicz

absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowczyni na kierunku Sztuka Mediów na ASP w Warszawie, oraz w Studium Fotografii ZPAF-u, a także przez dwa lata na Wydziale Kulturoznawstwa w warszawskim SWPS-ie. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Była przez ponad dwanaście lat związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Współautorka wystawy „Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy, „W proszku” na warszawskim Jazdowie, współtwórczyni Targów Młodej Sztuki Most. Jako performerka brała udział m.in. w Festiwalu Warszawska Jesień, w wystawie pt. „The Space Program” (Galeria Stroboskop), w 15. edycji Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu, w wystawie pt. „Osiedle młodych / Interwencja artystyczna” w Poznaniu.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020