Charakterystyka

Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, powiedziała kiedyś: „Najważniejsze dla nas jest to, co sztuka i co artyści mogą dać społeczeństwu. Nieraz zaskakując, stawiając pytania, a przede wszystkim – pokazując niewyczerpany potencjał ludzkiej kreatywności, w życiu codziennym często uśpiony przez rutynę i przyzwyczajenia”. Ta intencja stoi również za naszymi wykładami – to nie tylko zapoznanie Uczestników z faktami i ciekawymi historiami na temat sztuki, ale także, wyszukiwanie dróg prowadzących przez bogactwo form, pomysłów, inspiracji, składających się na świat sztuki. To zaproszenie do przyjrzenia się sobie i innym, odnalezienia, tego, co dla nas cenne, a co może dać nam właśnie sztuka. Każdy wykład stanowi odrębną podróż, nie tylko w czasie i przestrzeni (przez wieki, style, kraje), ale także przez różnorodność kultur oraz wyobraźnię twórczą artystów i artystek. Dane zagadnienie stanie się punktem wyjścia, z którego poruszać się będziemy w różnych kierunkach. Nie zabraknie także przestrzeni na wymianę myśli i uwag między Uczestnikami i prowadzącą. W końcu celem naszej podróży jest poznanie różnych punktów widzenia, a także, po prostu, miłe spędzenie czasu.

Cele wykładów z historii sztuki:

- poznanie bogactwa faktów, historii, różnych technik, znanych artystów i artystek na przestrzeni wieków.
- poznanie zagadnień dotyczących sztuki – zaczynając od pytania czym ona jest? Czy ma jakieś granice? Czy każdy może być artystą?
- dyskusja i poznanie różnych punktów widzenia w odniesieniu do problemów pojawiających się w świecie sztuki.
- pobudzenie własnej kreatywności, poszerzenie horyzontów, indywidualny rozwój Uczestników.
- miło spędzony czas.

Program

4 października
Fantastyczna moc wyobraźni – O fantastyce, wyobraźni, o tym, jak artyści próbowali ukazywać swój świat wewnętrzny i swoje emocje. Czy człowiek od zawsze lubił tajemnicę? Kiedy powstał pierwszy obraz pokazujący sen?

11 października
Dookoła stołu – o spotkaniach na obrazie, jak świętowano na przestrzeni wieków. Jakie dania pojawiały się na stole?

18 października
A to skandal! – Czy artyści tworzą sztukę, po to, aby oburzać? Słynne historie dzieł sztuki, które wywoływały skrajne emocje, a ich twórcy niekiedy musieli bronić ich w sądzie, dziś zaś, bywają one podziwiane przez miliony ludzi na świecie.

25 października
Jak podróże zmieniły sztukę współczesną? – krótka historia o tym, jak to się stało, że nasza sztuka wygląda dziś tak, a nie inaczej. Jaki wpływ miały na to podróże artystów i stykanie się z ludźmi z innych, niż europejska, kultur?

8 listopada
Słowa na wolności – o słowach w sztuce wizualnej, ich zaskakującej obecności, również tam, gdzie się ich nie spodziewamy.

15 listopada
Kobieta do zjedzenia, a kobieta, która widzi i wie – podejście do wizerunku kobiet w sztuce, od czasów, gdy kobieta była jedynie obiektem kontemplacji do czasów współczesnych.

22 listopada
Czy człowiek jest w 100 procentach człowiekiem? – związek sztuki z naukową wiedzą i rozwojem nowych technologi. Jak odkrycia naukowe inspirują artystów?

29 listopada
Geometria jako zasada Wszechświata – o harmonii figur geometrycznych, przedstawianiu pojęć abstrakcyjnych za pomocą koła, kwadratu, trójkąta.

6 grudnia
Czy artyście wszystko wolno? – gdzie i czy w ogóle istnieją granice sztuki?

13 grudnia
Czy sztuka zawsze musi być taka poważna? – o żarcie w sztuce.

20 grudnia
Miłosny performans w sztuce – jak emocje związane z relacją z drugim człowiekiem wpływają na tworzoną przez artystów sztukę?

3 stycznia
Czy platońskie idee: piękno, dobro, prawda, są wciąż w sztuce aktualne? – Czy sztuka powinna być piękna? Kiedy to się zmieniło?

10 stycznia
W jaki sposób mózg widzi sztukę? – czy mózg preferuje jakąś formę sztuki? Odkrycia neuroestetyki.

17 stycznia
Bliskość człowieka z naturą – pojęcie wzniosłości w sztuce. Skąd wziął się motyw wiedźm i czy człowiek lubi się bać?

24 stycznia
„Nie ma to jak w domu” – sztuka odwołująca się do przyjemności bycia w domu, intymna, ciepła. Czasem jednak, możemy dostrzec w niej tęsknotę za wielkim światem.

31 stycznia
Historia cienia – skąd się wziął w sztuce cień i co może oznaczać? Jak według legendy powstał rysunek?

7 lutego
Czy kobiecość to tylko rola do zagrania? – z zagadnień przedstawiania kobiet, oraz tego, jak one same siebie kreowały, w tym selfie-feminizm.

Cena i czas trwania

zajęcia semestralne / wtorek, godz. 18:45-20:15 / termin: 4.10.2022-7.02-2023 / 17 spotkań x 1,5h /
cena: 1020 zł (3 x 340 zł)

zajęcia pojedyncze / wtorek, godz. 18:45-20:15 / termin: każdy wtorek od 25.10.2022 do 7.02.2023 /
1 spotkanie x 1,5h  
cena: 60 zł

Prowadzący

Agnieszka Szostakiewicz

absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowczyni na kierunku Sztuka Mediów na ASP w Warszawie, oraz w Studium Fotografii ZPAF-u, a także przez dwa lata na Wydziale Kulturoznawstwa w warszawskim SWPS-ie. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Była przez ponad dwanaście lat związana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Współautorka wystawy „Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy, „W proszku” na warszawskim Jazdowie, współtwórczyni Targów Młodej Sztuki Most. Jako performerka brała udział m.in. w Festiwalu Warszawska Jesień, w wystawie pt. „The Space Program” (Galeria Stroboskop), w 15. edycji Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu, w wystawie pt. „Osiedle młodych / Interwencja artystyczna” w Poznaniu.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020