Skip to main content

Odkrywcy sztuki

Zajęcia dla przedszkoli

Zajęcia dla najmłodszej grupy - przedszkolaków - realizujemy nieprzerwanie od początku istnienia Sztukarni, tj. od 2009 roku.

Szczególnie rekomendujemy cykl warsztatów dla przedszkoli - "Odkrywcy sztuki". Ma na on celu zapoznanie uczestników warsztatów z najważniejszymi artystami, technikami plastycznymi, rozwiązaniami artystycznymi, zarówno dawnymi, jak i współczesnymi. Każdy miesiąc stanowić będzie zaproszenie do przygody z innym twórcą. To będzie nasz punkt wyjścia, drogowskaz i zachęta do odkrywania bogactwa świata sztuki. Naszymi przewodnikami staną się m.in. Pablo Picasso, Claude Monet, Vincent van Gogh, Jackson Pollock i wielu innych. Zainspirowane przykładami artystów dzieci, same staną się małymi odkrywcami. Podczas zajęć usłyszą ciekawe opowieści, pobawią się w interpretowanie dzieł sztuki oraz wykonają prace plastyczne, dzięki którym poznają i wypróbują różnorodne rozwiązania i narzędzia plastyczne (m.in. malarstwo, rzeźbę, makietę, kolaż, rysunek, ilustrację). Kontakt ze sztuką pozwoli im na kształtowanie wielu kompetencji i umiejętności. Dzieci będą mogły rozwinąć swoje pasje, kreatywność i postawę twórczą, przydatną nie tylko w sztuce, czy nauce, ale, także, w życiu. Podczas spotkań prowadzący zadba o dobrą atmosferę, bezpieczną przestrzeń do wyrażania siebie, ekspresji twórczej, doświadczania i nauki.

Ramowy program zajęć:

I semestr

Wrzesień z Vincentem van Goghiem
Październik z Claudem Monetem
Listopad z Pablem Picassem
Grudzień z Marcem Chagallem
Styczeń z Georgią O'Keeffe

II semestr

Luty z Henrim Rousseau
Marzec z Katarzyną Kobro
Kwiecień z Andym Warholem
Maj z Meret Oppenheim
Czerwiec z Fridą Kahlo

Misja

SZTUKA JEST DLA WSZYSTKICH
Wierzymy, że każde dziecko rodzi się twórcą, a sztuka to nie tylko galerie obrazów i rzeźb za niedostępną barierką. Kontakt z różnymi dziedzinami sztuki i prowadzenie zajęć to nas okazja do kształtowania wielu kompetencji i umiejętności, rozwijania pasji, kreatywności i postawy twórczej. Naszą misją jest właśnie stworzenie warunków do obcowania ze sztuką, bezpiecznej przestrzeni dla wyrażania siebie, ekspresji twórczej, doświadczania i wreszcie nauki różnych technik artystycznych.

STWARZAMY PRZESTRZEŃ DO BYCIA SOBĄ
W Sztukarni każde dziecko może być sobą. Dbamy o ciepłą, swobodną i przyjazną atmosferę wspólnej pracy. Chcemy, by dzieci w bezpiecznych dla siebie warunkach mogły rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, uczyć się nowych zagadnień. By mogły dać upust własnej wyobraźni, działać w swoim tempie, dokonując samodzielnych wyborów. Staramy się wypracowywać indywidualne rozwiązania, będąc w kontakcie zarówno z dzieckiem, jak i z rodzicami.

PIELĘGNUJEMY SZACUNEK DLA WOLNOŚCI TWÓRCZEJ
Wspieramy dzieci w ich naturalnym dążeniu do rozwoju pasji, zachęcamy do nowych eksperymentów, poszukiwania własnych ścieżek i rozwiązań artystycznych. Realizujemy program, ale jesteśmy otwarci na pomysły i propozycje dzieci. Sztukarnia to miejsce, w którym jest przestrzeń na własną inicjatywę dzieci. Zdarza się, że niektóre pomysły i prace porzucamy na rzecz innych. Wspólne poszukiwania są dla nas znacznie ważniejsze aniżeli efekt pracy warsztatowej.

WIERZYMY W EMPATYCZNYCH INSTRUKTORÓW I RÓWIEŚNICZY TUTORING
Rolą instruktora zajęć w Sztukarni jest bycie empatycznym towarzyszem, nauczycielem, który inspiruje i pomaga podejmować decyzje artystyczne. Robi to jednak, dając dzieciom możliwość stawiania sobie samodzielnych celów, własnych wyzwań. Rozwiązań artystycznych dylematów szukamy wspólnie, na poziomie pracy w grupie, ucząc się od siebie nawzajem.

PUNKTEM WYJŚCIA JEST DOŚWIADCZANIE
Sztukarnia jest miejscem, gdzie sztuką i rzemiosłem można się bawić. Opierając się właśnie na zabawie ze sztuką (zabawie, rozumianej jako naturalna aktywność dziecka) stwarzamy warunki, by dzieci mogły swobodnie i aktywnie próbować nowych technik, poznać nowe nurty i kierunki historii sztuki, zainspirować się ciekawymi postaciami.

Kontakt

Zuzanna Dziekiewicz-Paściak

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 733 020 067 (pn.-pt. 8:30-15:00)

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. zmienne, w zależności od godzin trwania zajęć
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera