Skip to main content

Kurs naturalnego barwienia tkanin - indygo i shibori

Let's art! - kurs weekendowy dla dorosłych

Chcesz nauczyć się barwić tkaniny w naturalny sposób i tworzyć z nich kolorowe dzieła sztuki? Na kursie indygo i shibori poznasz dwie wyjątkowe techniki farbowania. Poznasz historię popularnego i pożądanego barwnika roślinnego indygo (nasyconego, ciemnoniebieskiego odcienia z lekkim fiołkowym akcentem) i nauczysz się go wytwarzać, bazując na oryginalnych recepturach mistrzów farbiarstwa. Zafarbujesz nim lniane i bawełniane tkaniny i do domu zabierzesz materiały i gotowy przepis do samodzielnego farbowania w przyszłości. Nauczysz się również techniki shibori - czyli specjalnej techniki drukowania tkanin we wzory, znanej już od Starożytności! Stworzysz geometryczne i organiczne wzory na materiałach, które zabierzesz ze sobą i które posłużą Ci jako piękne tkaniny. Kurs jest przeznaczony dla każdego poziomu zaawansowania, więc zapraszamy niezależnie od tego, czy już coś wiesz o naturalnych barwnikach, czy będzie to dla Ciebie zupełna nowość!

Dla kogo

dla dorosłych
dla miłośników natury i kolorów

Kiedy

05.10.2024
10:00-16:00*
* w czas trwania wliczamy 30 min przerwy

Gdzie

Sztukarnia
ul. Odolańska 60, Warszawa

Cena

1300 zł / 5,5 godziny kursu

Zapisy

na kurs zapiszesz się tutaj

Co da Ci kurs?

 • stworzysz unikatowe tkaniny
 • poznasz historię barwnika indygo i rośliny, w których drzemie niebieski kolor
 • nauczysz się przygotowywać bezpieczną kadź barwiącą
 • poznasz sposób uzyskania nasyconego niebieskiego wyłącznie z roślin
 • nauczysz się prostych wzorów tie-dye i shibori
 • dowiesz się, jak konserwować tkaniny barwione naturalnie

Zapewniamy

 • opiekę merytoryczną wykwalifikowanego instruktora
 • wszystkie niezbędnie do pracy materiały
 • specjalistyczne narzędzia dedykowane danej technice
 • wiedzę, pozwalającą na dalsze samodzielne tworzenie w domu
 • twórczą i inspirującą atmosferę w gronie pasjonatów sztuki
 • nieograniczoną swobodę twórczości
Program
 1. Teoria i historia barwnika indygo.
 2. Przygotowywanie kadzi barwiącej.
 3. Zasady farbowania tkanin w kadzi z indygowca.
 4. Tworzenie wzorów techniką shibori.
 5. Farbowanie i utrwalanie koloru.

Ten kurs odbywa się w ramach inicjatywy Let's art!

Let’s art! - kursy artystycznego rozwoju to propozycja intensywnych weekendowych zajęć, podczas których zdobędziesz konkretną wiedzę i umiejętności z wybranej przez siebie dziedziny sztuki. Nasi wykwalifikowani instruktorzy przekażą Ci profesjonalną wiedzę podczas kilku lub kilkunastu godzin, a całkowite zanurzenie się w dany temat pozwoli poznać technikę od podszewki i stworzyć gotowy projekt od A do Z.
Podczas zajęć weekendowych zrealizujesz kompletny program kursu, który w ramach zajęć semestralnych zająłby kilka tygodni. Z warsztatu wyjdziesz z wiedzą, która pozwoli Ci na kontynuację ćwiczeń w danej technice samodzielnie w domu.

Prowadzący

Dzikie Barwy - Aleksandra Bystry

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku tkanina, specjalność wzornictwo (dyplom magisterski 2011). Zajmuje się tkaniną artystyczną i obiektami tekstylnymi do wystroju wnętrz. Swoje dzieła unikatowe pokazywała na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, jest laureatką kilku nagród. Do 2018 roku mocno związana z tkaniną artystyczną i użytkową, działała głównie jako projektantka (pod panieńskim nazwiskiem Richert). Założyła kilka marek, w ramach których projektowała i produkowała miękkie meble, rzeźby tekstylne, panele akustyczne do wnętrz oraz tkaniny dekoracyjne o charakterze unikatowym.

Obecnie, od 2014 roku prowadzi działalność projektową i edukacyjną, w ramach założonej przez siebie pracowni DZIKIE BARWY http://dzikiebarwy.com/ Pracownia prowadzi w całym kraju autorskie warsztaty artystyczno-edukacyjne związane z tkaniną użytkową i unikatową. Współpracuje także z branżą tekstylną i modową w tworzeniu kolekcji farbowanych barwnikami roślinnymi. Aleksandra Bystry z zamiłowaniem upowszechnia dawne techniki barwienia, drukowania tkanin i naturalne sposoby kreacji tekstyliów. Pokazuje, że tkanina jest elementem codzienności i otacza ludzi od wieków. Korzysta z wiedzy dawnej i zasobów natury, szczególnie bliski jest jej temat roślin barwierskich. Pisze bloga o świadomej pracy z tkaniną, tworzeniu w bliskości z przyrodą, botanice, sztuce i farbowaniu włókien. Jest autorką ilustrowanego podręcznika o naturalnym farbowaniu tkanin "Dzikie barwy. O naturalnym farbowaniu tkanin roślinami" (2019), książka w 2022 roku została przetłumaczona na język angielski.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym kursie, a nie udało Ci się znaleźć informacji na stronie? Nie odpowiada Ci termin, a zależy Ci na tym kursie? Nie ma miejsc, a chcesz się zapisać na listę rezerwową? Skorzystaj z formularza kontaktowego.

Zapisz się

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9:00-17:00
sb.-ndz. 10:00-16:30
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera