Charakterystyka

Kurs tkactwa to cykl spotkań dedykowanych nauce tworzenia tkanin przy użyciu splotów i tradycyjnych krosien. Warsztat rozpocznie przygotowanie ram i naciąganie osnowy. Uczestnicy poznają też podstawowe sploty tkackie z płóciennym na czele. Wykonają małe wzorniki, będące pierwszym ćwiczeniem - wprowadzeniem w tkanie - które ułatwi przygotowanie własnych projektów dla przyszłych tkanin. Pierwszą formą, którą przygotują kursanci będzie kilim, charakteryzujący się bardziej zgeometryzowanymi formami. Kolejne ćwiczenia będą dedykowane gobelinowi.
Zajęcia praktyczne urozmaici teoria - wykłady o historii tkactwa, podstawowych narzędziach, stosowanych surowcach w tkactwie, tkaczach artystach kiedyś i dziś, tkackich możliwościach i eksperymentach.

Program

1) Przygotowanie ramy tkackiej:
- osnowa i wątek
- jak zakładać osnowę
- materiały i surowce tkackie
2) Gobelin, kilim, krajka, co jest co?
3) Podstawowe sploty tkackie:
- sploty zasadnicze: płócienny, skośny, rypsowy (regularny i nieregularny), panamowy (regularny i nieregularny), atlasowy, sumak
- splot dywanowy: weel turecki
- sploty pochodne i kombinowane (opcjonalnie)
4) Metody łączenia wątków:
- metoda zwykła (łączona)
- metoda szparkowa
- pion mijany
- metoda grzebykowa

Podczas kursu uczestnicy stworzą:
- wzornik (ćwiczebnik) mała forma tkacka, na której przećwiczymy podstawowe sploty tkackie (w przypadku kursu semestralnego)
- przynajmniej jedna praca w technice gobelinu, bądź kilimu, w oparciu o własny projekt rysunkowy (praca nad wyrabianiem kształtów, łączeniem wątków, przejść kolorystycznych)

Cena i czas trwania

wtorki, godz. 17:30-20:30 / termin: 14.03-25.04.2023 / 6 spotkań x 3h /
cena podstawowa: 1116 zł (2 x 558 zł), cena dla osób kontynuujących: 1080 zł (2 x 540 zł)

Prowadzący

Aleksandra Parol

czeladnik tkactwa i haftu; ukończyła kurs tkactwa tradycyjnego na krośnie w Akademii Łucznica; absolwentka Muzykologii na UW. Haftuje ręcznie obrazy, ikony, owady na przezroczystych tkaninach, szyje zabawki. Pracuje z dorosłymi i dziećmi. Pracę z dziećmi zaczynała jako wolontariuszka w Centrum Kultury dla Dzieci w Dublinie w Irlandii, gdzie mieszkała przez kilka lat.Tam przyglądała się i pomagała Artystom, organizującym zajęcia. Swoje pierwsze autorskie, plastyczno – recyklingowe warsztaty dla dzieci prowadziła w małym miasteczku Jaca u podnóża Pirenejów, w Hiszpanii. Obecnie współpracuje ze studiem projektowym i galerią „Mniej Więcej” w Krakowie, a mieszka i pracuje w Warszawie.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020