• Pracownia ikonopisania - złocenie połyskowe systemem Instacoll z ornamentem wklęsłym

  • Pracownia ikonopisania - złocenie połyskowe systemem Instacoll z ornamentem wklęsłym

Charakterystyka

Złocenie połyskowe systemem Instacoll z ornamentem wklęsłym to kolejna odsłona zajęć realizowanych w ramach Pracowni Ikonopisania. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się wykonywać na pozłocie ornament ze zdobieniem przez puncowanie z wykorzystaniem techniki sytstem. Sytstem to technika pozwalająca na nakładanie płatków złota na nimby i tło ikony tak, by uzyskać piękną, błyszczącą powierzchnię. Instacoll jest specjalnym, klejem. Stanowi dwuskładnikowy system – najpierw nanosi się preparat „Baza”, a następnie „Aktywator”. Instacoll jest wygodny w użyciu – płatki złota nakładać możemy nawet kilka dni lub miesięcy po pokryciu powierzchni „Bazą”.

Pozłotnictwo to druga, obok warsztatu plastycznego, umiejętność, jaką powinien posiąść ikonopis. Warsztaty te adresowane są  zarówno do osób początkujących jak i średniozaawanasowanych. 


Program

Każdy uczestnik otrzyma szpongowaną, zagruntowaną deskę lipową, gotową do położenia pozłoty. Na desce wyznaczony zostanie w czasie zajęć kontur nimbu, według dołączonego wzoru ikonograficznego. Korzystając z tego wzoru uczestnicy warsztatów będą mogli napisać ikonę.

Cena i czas trwania

SOBOTA, terminy 2022: 8.10 / 15.10, godz. 09:30 - 13:30 i 22.10, godz. 9:30-14:30

cena: 840 zł
(3 spotkania x 4 h lub 5h)

w cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały, w tym 7 płatków złota i deska dla uczestnika 

Prowadzący

Ewa Grześkiewicz

współzałożycielka i członek Grupy Agathos zajmującej się ikonopisaniem oraz działalnością mającą na celu przybliżenie piękna ikony współczesnemu człowiekowi. Od kilku lat współpracuje ze Scholą Węgajty współprowadząc warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji Bizantyjskiej przy Ośrodku Teatru Węgajty oraz Korzeni Sztuki Sakralnej przy Sanktuarium w Świętej Lipce. Brała udział w wykonaniu scenografii do dwóch spektakli Scholi - "Miracula Sancti
Nicolai" oraz "Opowieści o świętym Franciszku". Uczestniczyła w wielu wystawach, m.in. w międzynarodowej wystawie "Ikona dziś" w 2008 r., która towarzyszyła sesji naukowej poświęconej tej właśnie tematyce. W 2014 r. brała udział w Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego, który odbywał się w pocysterskim opactwie Pontigny we Francji. Prezentowałam tam ikony i poprowadziłam warsztaty. Ikony pisane jej ręką zostały docenione na międzynarodowych konkursach – w 2019 r. znalazła się wśród zwycięzców konkursu ikonograficznego. Jej ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy to wybór organoizatora - wydawcy rosyjskiego katalogu współczesnych ikon Divine Temple. W 2018 r. na II Międzynarodowym Konkursie Ikonograficznym "Nowa Teofania Piękna" organizowanym przez Muzeum Ikon w Supraślu ikona Chrystus Pantokrator pisana jej ręką otrzymała wyróżnienie. 

Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Przez wiele lat zajmowała się terapią pedagogiczną. Jej doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzenia warsztatów pisania ikon. Była również wykładowczynią na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020