• Pracownia ikonopisania - złocenie połyskowe systemem Instacoll z ornamentem wklęsłym

  • Pracownia ikonopisania - złocenie połyskowe systemem Instacoll z ornamentem wklęsłym

Charakterystyka

Złocenie połyskowe systemem Instacoll z ornamentem wklęsłym to kolejna odsłona zajęć realizowanych w ramach Pracowni Ikonopisania. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się wykonywać na pozłocie ornament ze zdobieniem przez puncowanie z wykorzystaniem techniki sytstem. Sytstem to technika pozwalająca na nakładanie płatków złota na nimby i tło ikony tak, by uzyskać piękną, błyszczącą powierzchnię. Instacoll jest specjalnym, klejem. Stanowi dwuskładnikowy system – najpierw nanosi się preparat „Baza”, a następnie „Aktywator”. Instacoll jest wygodny w użyciu – płatki złota nakładać możemy nawet kilka dni lub miesięcy po pokryciu powierzchni „Bazą”.

Pozłotnictwo to druga, obok warsztatu plastycznego, umiejętność, jaką powinien posiąść ikonopis. Warsztaty te adresowane są  zarówno do osób początkujących jak i średniozaawanasowanych. 


Cena i czas trwania

3 spotkania po 4 h (12 h) - 670 zł
W cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały, w tym 7 płatków złota i deska dla uczestnika .

Program

Każdy uczestnik otrzyma szpongowaną, zagruntowaną deskę lipową, gotową do położenia pozłoty. Na desce wyznaczony zostanie w czasie zajęć kontur nimbu, według dołączonego wzoru ikonograficznego. Korzystając z tego wzoru uczestnicy warsztatów będą mogli napisać ikonę.

Prowadzący

Ewa Grześkiewicz

pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii. Jest współzałożycielką i członkiem Grupy Agathos zajmującej się ikonopisaniem oraz działalnością mającą na celu przybliżenie piękna ikony współczesnemu człowiekowi.
Od kilku lat współpracuje ze Scholą Węgajty współprowadząc warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji Bizantyjskiej. Brała też udział w wykonaniu scenografii do dwóch spektakli Scholi – „Miracula Sancti Nicolai” oraz „Opowieści o świętym Franciszku”.

Zapisy

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledz nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020