• Pracownia ikonopisania - warsztat malarski

  • Pracownia ikonopisania - warsztat malarski

    Pracownia ikonopisania - warsztat malarski

  • Pracownia ikonopisania - warsztat malarski

    Pracownia ikonopisania - warsztat malarski

Charakterystyka

Pracownia ikonopisania - warsztat malarski to zaproszenie dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić mistyczną sztukę pisania (malowania) ikon. Podczas zajęć uczestnicy razem z doświadczoną ikonopisarką - Ewą Grześkiewicz z Grupy Agathos - poszukają odpowiedzi na pytania, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa. W kolejnych krokach samodzielnie stworzą ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. Napiszą (namalują ) ją w oparciu o szkic przeniesiony na zagruntowaną, szpongowaną deskę lipową. 

Zajęcia będą dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych uczestników.
W zależności od poziomu zaawansowania prace będą prowadzone nad następującymi ikonami:

I stopień – ikona Oblicza Chrystusa:
– uczestnicy poznają technikę tempery jajecznej, geometrię ikony, podstawowe proporcje stosowane przy pisaniu podobnych ikon.
II stopień – ikona Archanioła
– uczestnicy poznają geometrię ikony Archanioła oraz sposób malowania twarzy w półprofilu.
III stopień – ikona Matki Bożej Miłującej
– kolejny stopień to praca nad ikoną dwupostaciową, poznanie proporcji Oblicza Dzieciątka, sposobu malowania dłoni, ukazanie wzajemnej relacji między postaciami.
IV stopień – ikona Matki Bożej Znaku
– ten stopień będzie w dużej mierze poświęcony sposobowi malowania szat.

W czasie zajęć planowane są także prelekcje dotyczące teologii, symboliki i historii wybranych ikon, bogato ilustrowane materiałem zdjęciowym. Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość pracy nad inną , niż proponowana, ikoną.

Program

1. Wprowadzenie w historię ikony, rozmowa o roli kanonu i środkach artystycznych charakterystycznych dla tego malarstwa.
2. Wprowadzenie w tematykę, symbolikę i geometrię ikon Chrystusa, Archanioła, Matki Bożej Miłującej oraz Matki Bożej Znaku
3. Zaznajomienie ze sposobem rysowania twarzy, dłoni i szat na ikonach;
4. Wykonanie szkicu i przeniesienie go na deskę;
5. Sporządzenie medium;
6. Wprawki malarskie w technice tempery jajecznej;
7. Informacje o sposobie nanoszenia kolejnych warstw farby;
8. Malowanie ikony
9. Wykonanie aureoli, napisów końcowych, obrysu;

Cena i czas trwania

cena podstawowa 760 zł, cena dla kontynuujących 690 zł

(8 spotkań x 4h)

WTOREK, godz. 09:30 - 13:30, termin: 5.10-7.12.2021

CZWARTEK, godz. 09:30 - 13:30, termin: 7.10-9.12.2021

SOBOTA, godz. 09:30 - 13:30, termin: 9.10-18.12.2021
godz. 14:00 - 18:00, termin: 9.10-18.12.2021 

Cena zawiera wszystkie materiały do użytku w pracowni oprócz deski i pędzli. Istnieje możliwość zakupu deski w wymiarach 25x30 cm oraz pędzli w cenie ok. 150 zł, bezpośrednio na zajęciach.

Prowadzący

Ewa Grześkiewicz

współzałożycielka i członek Grupy Agathos zajmującej się ikonopisaniem oraz działalnością mającą na celu przybliżenie piękna ikony współczesnemu człowiekowi. Od kilku lat współpracuje ze Scholą Węgajty współprowadząc warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji Bizantyjskiej przy Ośrodku Teatru Węgajty oraz Korzeni Sztuki Sakralnej przy Sanktuarium w Świętej Lipce. Brała udział w wykonaniu scenografii do dwóch spektakli Scholi - "Miracula Sancti
Nicolai" oraz "Opowieści o świętym Franciszku". Uczestniczyła w wielu wystawach, m.in. w międzynarodowej wystawie "Ikona dziś" w 2008 r., która towarzyszyła sesji naukowej poświęconej tej właśnie tematyce. W 2014 r. brała udział w Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego, który odbywał się w pocysterskim opactwie Pontigny we Francji. Prezentowałam tam ikony i poprowadziłam warsztaty. Ikony pisane jej ręką zostały docenione na międzynarodowych konkursach – w 2019 r. znalazła się wśród zwycięzców konkursu ikonograficznego. Jej ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy to wybór organoizatora - wydawcy rosyjskiego katalogu współczesnych ikon Divine Temple. W 2018 r. na II Międzynarodowym Konkursie Ikonograficznym "Nowa Teofania Piękna" organizowanym przez Muzeum Ikon w Supraślu ikona Chrystus Pantokrator pisana jej ręką otrzymała wyróżnienie. 

Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Przez wiele lat zajmowała się terapią pedagogiczną. Jej doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzenia warsztatów pisania ikon. Była również wykładowczynią na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020