Kurs toczenia na kole garncarskim
tygodniowe kursy artystyczne dla nastolatków
Praca na kole garncarskim to technika znana już przed naszą erą. Sięgamy po nią współcześnie, wprowadzając jako nowość do oferty wakacyjnych zajęć dla nastolatków. Kurs jest zaproszeniem dla wszystkich, których interesuje praca z gliną i lepienie, dla osób mających już doświadczenie w ceramice, ale i dla początkujących. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, jaką glinę wybrać do toczenia, jak centrować, by stworzyć precyzyjną formę i wreszcie, jak wypalać wytoczone dzieła. Kurs to 15 godzin intensywnej pracy przy kole, przerywanej obróbką wytoczonych przedmiotów i ozdabianiem ich, w kameralnej, maksymalnie 4 osobowej grupie.
Kiedy
klasy 7-8:
22-26.07.24 / 13:30-16:30
05-09.08.24 / 13:30-16:30
19-23.08.24 / 10:00-13:00
26-30.08.24 / 10:00-13:00
szkoły średnie:
15-19.07.24 / 10:00-13:00
19-23.08.24 / 13:30-16:30
Gdzie
Sztukarnia
ul. Odolańska 60, Warszawa
Cena
Zapisy
na kurs zapiszesz się tutaj
Uczestnik kursu
- nauczy się dobierać glinę do toczenia na kole i przygotowywać ją do pracy
- nauczy się toczyć różne formy użytkowe m.in. kubek, miseczkę, czarkę, wazonik
- dowie się, jak przygotować prace do wypału
- spędzi czas z rówieśnikami
Zapewniamy
- pięć dni zajęć ze specjalnie dostosowanym programem
- inspirujący, wartościowy i twórczy czas w gronie rówieśników
- dostęp do wszystkich potrzebnych do pracy materiałów i narzędzi
- merytoryczną wiedzę z wybranych dziedzin sztuki
- przez cały czas trwania kursu opiekę merytoryczną i pedagogiczną wykwalifikowanych instruktorów
- własnoręcznie stworzone dzieła sztuki
- praktyczne umiejętności
- Omówienie rodzajów gliny oraz wprowadzenie w technikę toczenia na kole garncarskim.
- Jak powstaje praca na kole? (Omówienie procesu toczenia, szkliwienia, wypalania).
- Przygotowanie gliny do toczenia: odpowietrzanie.
- Formowanie naczyń: miseczki, czarki, wazonika, kubka.
- Nadanie naczyniu ostatecznego kształtu (trymowanie).
- Formowanie stopki.
- Opcjonalnie: angobowanie powstałych prac
Tygodniowe kursy dla nastolatków
Kursy artystyczne dla nastolatków to projekt zajęć, które w Sztukarni zostały zrealizowane po raz pierwszy w 2019 roku. Prowadzimy je w wakacje oraz ferie zimowe. Naszą misją jest tworzenie miejsca, w którym młodzież będzie czuła się dobrze, swobodnie i bezpiecznie, a jednocześnie zdobędzie konkretną wiedzę i umiejętności. Będzie mogła pielęgnować swoje pasje, szukać nowych zainteresowań, odkrywać talenty. Letnie i zimowe kursy to także dobra szansa, by poznać rówieśników i spędzić z nimi czas.
Tygodniowe kursy dla nastolatków są odpowiedzią na różne potrzeby młodzieży. Dlatego oferta jest różnorodna. Proponujemy ponad 20 różnych technik w dwóch blokach godzinowych. W ofercie mamy także zajęcia online.
Kasia Skoczylas
absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku fotografia, który charakteryzuje się interdyscyplinarnością. Głównymi mediami, które na nim eksplorowała to instalacja, rzeźba oraz wideo. Przez rok uczęszczała również na studium z grafiki projektowej w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Na co dzień współtworzy studio projektowe SIUP. Media, które są jej najbliższe to ceramika i tkanie dywanów metodą tuftingu. Ceramiką zajmuje się od 2020 roku, prowadzi regularnie warsztaty. To co najbardziej interesuje ją w pracy z gliną to zabawa i eksperyment. Lubi tworzyć nieoczywiste narracje i zarażać tym innych. W pracy warsztatowej stawia na samodzielną eksplorację ze swoim wsparciem technicznym.
Olga Owczynnikow
Związana od dziecka ze sztuką absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która w trakcie trasy koncertowej po Chinach zakochała się w ceramice i postanowiła związać z nią przyszłość. Przez prawie dwa lata uczyła się tworzenia ceramiki użytkowej u Barbary Turkiewicz, a następnie postanowiła swoją wiedzę o glinie wykorzystać do nauki toczenia na kole garncarskim. Po długim procesie samodzielnej nauki toczenia ukończyła kurs doszkalający i zaczęła tworzyć własną ceramikę oraz nauczać innych.
Z ceramiką uwielbia eksperymentować - toczenie na kole uczy ją cierpliwości i dążenia do ideału formy, a łączenie kolorów i rodzajów szkliw daje jej poczucie ekspresyjnego wyrażania siebie. Lubi nieoczywiste gry kolorów, łączy intensywne odcienie z delikatnymi beżami a najbardziej ze wszystkich odcieni kocha magentę. Ceni sobie swój zawód za możliwość obcowania z wielością faktur, kolorów i szlifów oraz za satysfakcję, jaką daje lepienie jej i jej kursantom. Przykłada wielką wagę do użytkowej funkcji przedmiotów, które wykonuje - tworzy je tak, by wyglądały pięknie nie tylko same w sobie, ale również w przestrzeni, w której będą się znajdowały, a gdy lepi lub toczy na zamówienie, robi to z myślą o osobie, która będzie z danej rzeczy korzystać.
Na równi ze sztukami plastycznymi kocha muzykę - gra zawodowo na skrzypcach, a hobbystycznie na akordeonie i saksofonie. Jest częścią zespołu “Mała Orkiestra Dancingowa”, wykonującego muzykę przedwojenną do tańca i gra koncerty.