Kurs twórczego pisania to zajęcia adresowane do młodzieży, która lubi wymyślać i opowiadać historie i chciałyby wprawiać się w tworzeniu literackiej fikcji. Stanowi zaproszenie do wspólnego czytania, pisania i dyskutowania. Podczas zajęć uczestnicy zastanowią się, jak stworzyć ciekawą historię i bohaterów, których polubi czytelnik. Co zrobić, żeby akcja była dynamiczna i wciągająca, ale jednak nie sprawiała wrażenia płytkiej. Odpowiedzą również na pytanie, co z autorskiego utworu powiedzieć czytelnikowi, a co samemu sobie.
Zajęcia wprowadzą uczestników w różne literackie konwencje i języki, aby mogli świadomie wybrać, które z nich najbardziej im odpowiadają. Wyposażą ich w wiele umiejętności i wzbogacą w wiedzę na temat tajemnic pisarskiego warsztatu, by pisać i tworzyć świadomie.
1. Dlaczego piszemy to, co chcemy pisać i dla kogo. Jakie konwencje, gatunki i tonacje literatury interesują nas najbardziej. Konstruowanie opowieści: tworzenie zarysu fabuły, szkicu głównego bohatera, bohaterów drugoplanowych.
2. Jak znaleźć temat? O czym pisać? Gdzie szukać inspiracji: w literaturze, w prasie, telewizji czy internecie, w historii, w życiu? Ćwiczenia nad wyrazistością opisu, charakterystyki postaci, wydarzeń.
3. Właściwości języka. Jakie słowa dobierać, żeby stworzyć przejrzysty tekst? Jakie właściwości mają poszczególne części mowy? Jak wyrobić sobie nawyki świadomego i krytycznego czytania własnych tekstów?
4. Ćwiczenia dotyczące środków stylistycznych. Które z nich w jakich okolicznościach wnoszą coś ważnego do tekstu, a które nie? Czy lepiej dążyć do zwięzłości, czy do ozdobności? Jak stylizować narrację i dialogi, żeby nie wyszło sztucznie?
5. Próbki pisarskie - stworzenie utworu, który będzie początkiem dalszej samodzielnej pisarskiej działalności. Omówienie utworów i wyposażenie każdego z uczestników w zestaw pożytecznych wskazówek dla własnej pracy twórczej.
cena podstawowa: 690 zł/cena ze zniżką: 650 zł*
20 godzin kursu (5 dni x 4h)
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 200 zł
Terminy:
RAMOWY PROGRAM ZAJĘĆ
10.00-12.00: blok warsztatowy
12.00-12.20: przerwa
12.20-14.00: blok warsztatowy
*zniżka przysługuje: rodzeństwu (wszystkim dzieciom), przy zapisie na drugi i każdy kolejny kurs oraz uczniom SARu
Absolwent wydziału polonistyki UW, pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach wszystkich szczebli. Zajmuje się publicystyką historyczną, kulturalną i społeczną, prowadzi zajęcia dziennikarskie, kursy twórczego pisania, wykłady i warsztaty popularyzujące kulturę i historię. Publikował m.in. w „Wyspie” (poezja, proza, esej), „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Przeglądzie” (opowiadania, recenzje literackie, publicystyka historyczna i kulturalna), „Magazynie Literackim Książki” (eseje krytyczno- i historycznoliterackie, reportaże historyczne, szkice o historii książki i kulturze literackiej, recenzje), „Bibliotece Analiz”, „Wiadomościach Księgarskich” (opracowania i artykuły o rynku książki i kulturze książki), „Nowym Obywatelu” (eseje historyczne i historycznoliterackie, publicystyka polityczna i społeczna), a także naukowych wydawnictwach polonistycznych, kulturoznawczych, metodycznych. Wydał książki, m.in.: powieść „Wersje” (2012), zbiory esejów „Męska rzecz. O męskości w literaturze” (2011) i „Dziecko w literaturze (2017), biografię „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”. Wydał także książki dla dzieci, m.in. epicką baśń „Pieśń o Sowie” (2017), opowieść historyczną „Strzała dla komendanta” (2018), a także ponad 30 książek edukacyjnych i artystycznych dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Bednarzach w gminie Korytnica.
ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa
tel. 692 870 303
Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020