Charakterystyka

Podczas warsztatów poznamy historyczne kroje pisma i okoliczności ich powstania. Nauczymy się, jak posługiwać się narzędziami pisarskimi, przede wszystkim szerokościętą stalówką. Poznamy ważne w paleografii pojęcia. Czasem będziemy łączyć kaligrafię z innymi sztukami plastycznymi i zawsze czerpać garściami z licznych inspiracji literackich.  

Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych, mogą wziąć w nich udział zarówno początkujący, jak i osoby posiadające już doświadczenie kaligraficzne. W ramach zajęć zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.

Program

5 lutego 2023
Co słychać w Imperium? - będziemy pisać minuskułą karolińską, średniowiecznym pismem, które zostało wypracowane pod koniec VIII w. przez kancelarię cesarską Karola Wielkiego. Poznamy także krwawe losy Rolanda.

19 marca 2023
Fantazja średniowiecznych skrybów – poznamy czarną literę, teksturę. Napiszemy nudne minimum. Dowiemy się, jak pojemny jest termin: pisma gotyckie.

30 kwietnia 2023
Włoski temperament – będziemy pisać Rotundą. Poznamy średniowieczną interpretację powiedzenia: do tańca i do różańca ;)

21 maja 2023
Pisz szybciej! bastarda i gotycka kursywa. Zobaczymy, do czego doprowadził kancelaryjny pośpiech, czyli: kto to rozczyta?!

18 czerwca 2023
W renesansowej Italii – italika. Poznamy piękne włoskie pismo kancelaryjne, na szczęście tym razem czytelne.

Cena i czas trwania

1 spotkanie x 2h - 120 zł
(od 01.03.2023 r. - 160 zł)

Prowadzący

Agnieszka Sionek

absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, aktywna zawodowo architektka. Przez wiele lat była harcerką. Człowiek wielu pasji. Wyplata makramy, szyje zabawki dla dzieci, dzierga na szydełku, rysuje, tworzy kolaże. Aktualnie od kilku lat związana jest z kaligrafią i zafascynowana historią piśmiennictwa. Można znaleźć ją na Instagramie jako ink_on_my_fingers. Nigdy nie brakuje jej motywów do pisania, a jej zajęcia są bogate w ciekawostki historyczne i nawiązania literackie. Prywatnie jest mamą czterech nastolatek. Odpoczywa robiąc domowe wypieki i uprawiając rośliny doniczkowe. 

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacja: Asearch.pl | Sztukarnia 2020